Повече от половината от цялата пластмаса, произвеждана някога, е произведена от 2002 г. насам и производството е на път да се удвои до 2040 г. На фона на тази информация, ново проучване констатира нерадостна информация.
Пробите от когнитивно нормален човешки мозък, събрани при аутопсията в началото на 2024 г., съдържат повече малки парченца пластмаса, отколкото пробите, събрани преди осем години, според ново проучване.
Като цяло мозъчните проби от трупове съдържат седем до 30 пъти повече малки парченца пластмаса, отколкото техните бъбреци и черен дроб, каза съавторът на изследването Матю Кампен, професор в Regents's и професор по фармацевтични науки в Университета на Ню Мексико в Албакърки.
"Концентрациите, които видяхме в мозъчната тъкан на нормални индивиди, чиято средна възраст е около 45 или 50 години, бяха 4800 микрограма на грам, или 0,48% от теглото", казва Кампен.
Това е еквивалентът на цяла стандартна пластмасова лъжица, казва Кампен.
"В сравнение с мозъчни проби от аутопсия от 2016 г., това е около 50% повече"
"Това би означавало, че нашите мозъци днес са 99,5% мозък, а останалото е пластмаса.", съобщава ученът.
"Това би означавало, че нашите мозъци днес са 99,5% мозък, а останалото е пластмаса.", съобщава ученът.
Възможно е обаче настоящите методи за измерване на пластмасите да са надценили или подценили нивата им в тялото, казва Кампен: „Работим усилено, за да стигнем до много точна оценка, която според мен ще имаме през следващата година.“
Изследователите също така откриха допълнителни три до пет пъти повече подобни на парчета пластмасови фрагменти в мозъците на 12 души, които са били диагностицирани с деменция преди смъртта си, в сравнение със здрави мозъци. Тези парчета, по-малки, отколкото окото може да види, са били концентрирани в стените на артериите и вените на мозъка, както и в имунните клетки на мозъка.
"Малко е тревожно, но не забравяйте, че деменцията е заболяване, при което кръвно-мозъчната бариера и механизмите за изчистване са нарушени", казва Кампен.
В допълнение, има възпалителни клетки и атрофия на мозъчната тъкан с деменция, което може да създаде „нещо като мивка за пластмаси“, каза той.
"Искаме да бъдем много предпазливи при тълкуването на тези резултати, тъй като микропластмасата е много вероятно повишена поради болестта (деменция) и в момента не предполагаме, че микропластмасата може да причини болестта", каза Кампен.
Какво прави пластмасата в/с нас?
Ландриган е водещ автор на доклада от март 2023 г., изготвен от Комисията на Minderoo – Монако за пластмасите и тяхното въздействие върху човешкото здраве. Това е глобален консорциум от учени, здравни експерти и политически анализатори, чиято задача е да проследяват жизнения цикъл на пластмасите – от тяхното производство до крайния продукт.
Според доклада от 2023 г., консорциумът установява, че пластмасите са свързани с вреди за човешкото здраве на всеки етап от живота ни.
"Проучванията показват, че тези пластмаси се намират в човешкото сърце, големите кръвоносни съдове, белите дробове, черния дроб, тестисите, стомашно-чревния тракт и плацентата", заяви Ландриган.
"Най-големият въпрос е: какво ни правят тези частици? Честно казано, има много неща, които все още не знаем. Но това, което знаем със сигурност, е, че тези микропластмасови частици са като троянски коне – те носят със себе си хиляди химикали, съдържащи се в пластмасите, и някои от тези химикали са много опасни:, добави той.
Нахлувайки в отделни клетки и тъкани на основните органи, нанопластмасите могат да нарушат клетъчните процеси и да освобождават ендокринно разрушаващи химикали като бисфеноли, фталати, забавители на горенето, тежки метали и пер- и полифлуорирани вещества (PFAS).
Ендокринните разрушители могат да нарушат човешката репродуктивна система, водейки до генитални и репродуктивни малформации, както и до женско безплодие и намален брой сперматозоиди, съобщава Endocrine Society.