За резултатите от експертизата се заговори още през ноември миналата година, когато стана ясно, че има сериозни пропуски в проектирането и строежа.
Общината пое грижата за съоръжението след март 2024. Тогава Министерството на младежката и спорта, което бе възложител на строежа през 2020 година, сключи споразумение в съда с изпълнителя ДЗЗД „ПИ ЕМ ПИ Варна“. Искът срещу дружеството бе заведен от държавата заради неизпълнението на проекта, за който авансово е заплатена цялата сума от 1.2 млн. лева. На този етап салонът остава ангажимент на Общината като нещо изградено върху нейна земя. Със споразумението между министерството и изпълнителя претенциите от страна на държавата към фирмата са прекратени.
„Има сериозна експертиза, изработена от фирма, която е член на Камара на конструкторите. Заключенията са, че допуснати много сериозни несъответствия и нарушения спрямо проекта. Нужна е сериозна преработка и подмяна на много голяма част от материалите, с които е изграденото до момента. По наши констатации Община Варна е допуснала сериозни пропуски и не е реализирала възможностите за контрол. Въпреки че тя не е била страна по договора, е можела да дублира контрола, защото законът го позволява. Цялото участие на Общината се е свело до ангажимента на директора на училището Мария Нестерова. Недобросъвестността на изпълнителя е била констатирана още през 2021 година, когато директорът сигнализира МСС“, каза Попов.
Над 250 хил. лева от 2.1 млн. лева за довършване на сградата ще са нужни за демонтаж и изнасяне на компрометираните и вече похабени материали. Противопожарната боя, която трябва да се положи, е около 20% от цялата стойност. Зам.-кметът е категоричен, че няма да излезе по-евтино да се изгради изцяло ново съоръжение.
Шефът на отдел „Строителство“ в общинското предприятие „Инвестиционен контрол“ Живко Николов показа нагледно част от недостатъците при изпълнението на постройката. Облицовъчните панели е трябвало да бъдат монтирани наобратно, за да не прониква вода в обшивката. Последствията са, че всички панели трябва да се демонтират, да се прецени кои могат да се използват и да се монтират правилно. Съгласно инструкциите облицовката на панелите трябва да се премахне до няколко месеца, а това не е свършено. Иначе може да се наруши външното покритие на панелите.
Някои довършителни ъглови елементи, които имат важна роля за предпазване от водата, никога не са монтирани.
Вратите не отговарят на никакви изисквания. Монтирани са по-малки, не разполагат с нужните антипаник дръжки.
Колоните могат да издържат, намерен е начин да се облекчи натоварването им от вятър и снежни торби, за да може конструкцията да се ползва максимално. Сградата отговаря на размерите по проект.
Настилката е напукана, с различна дебелина е, плочите са с по-големи размери от наложеното. Ще бъде подменена.
Конструкцията има много течове. Най-съществен е проблемът в малкото тяло. В резултат всички преградни стени в съблекалните ще трябва да бъдат изградени отново. Течът се дължи на не добре уплътнена метална фуга между покрива на ниското тяло и стената на високото тяло. Таванът трябва да се демонтира изцяло, защото ламарината е монтирана наобратно. Отгоре има пробита хидроизолация.
Сградата не е приета за ползване по установения ред с разрешително за ползване. На практика има Акт 14.
Според Николов най- вероятно никой не е контролирал нищо и най-вероятно проектанти не са идвали да контролират.
В училището се обучават 1300 деца, които карат физическо в многофункционална зала в новия корпус и в двора.
По думите на директора в проекта е включено и оборудването. Фирмата твърдяла, че всичко е набавено, но не го доставяла, защото сградата не е завършена. С приключването на договора оборудване така и не се появило.