"В последните години установихме, че става въпрос за начална училищна възраст - 3-4 клас правят първите опити. Иначе традиционно се започва в 5-6 клас. Това е една мода, в тази възраст се възприемат като по-големи. От 8-и клас нагоре вече е много масово пушенето. Децата често смятат, че електронните цигари са по-безвредни, заради рекламите, които често гледат, а това е мит. Бездимната цигара си я закупуват, въпреки че има забрана за продажбата ѝ на лица под 18 години, което е абсурдно", каза за БНТ Росица Димова, председател на Общинския съвет по наркотични вещества - Бургас.
Тя обясни, че вейповете са много опасни, защото не се знае каква ще бъде реакцията на подрастващия организъм при употребата им.
"Във вейповете има химически съединения и нямаме идея какво има вътре и как влияят на организма. Това е тип отрова, която влияе върху цялата нервна система."
По думите на Росица Димова трябва да се работи за противодействие на тютюнопушенето при децата както с тях, така и с родителите им.
"Стартирахме кампания и сред родителите. Мислим да правим обучения - ателиета с родителите, в които акцентираме на уменията да общуват с децата си."
Тя призова за повече санкции при нарушения за покупка и продажба на тютюневи изделия.