Това препоръча в ефира на Дарик радио основателят на онлайн платформата “Ние, потребителите” Габриела Руменова. Съветът идва на фона на станалия известен вчера случай от Великотърновска област, при който лице е присвоило над 20 000 лева от близо 300 души чрез множествено отдаване на една и съща къща в село Леденик. Жертвите на измамата са платили между 600 и 1400 лева за резервации, които така и не са били реализирани.
Руменова припомни и изнесена наскоро информация от ГДБОП, според която органите ежедневно разследват средно по един случай на измами с къщи за гости. “Има уж обява за настаняване, но се оказва, че парите са прибрани, изчезнали са, няма връзка с лицата, които са ги събрали, и хората остават без настаняване и без средствата си.”, обобщава примерите тя.
От “Ние, потребителите” препоръчват на хората с резервации за Коледа и Нова година преди да тръгнат към мястото за настаняване да направят няколко важни проверки, ако вече не са го сторили преди запазването. Да се уверят, че обектът е категоризиран и фигурира в регистъра на Министерство на туризма. След това да сверят телефона от достоверен източник (напр., официалния сайт на обекта) с този, с който разполагат, и да се обадят на рецепцията с цел потвърждаване на резервацията. При съмнения за измама, незабавно да сезират органите на реда.
За безпроблемно настаняване напомняме на потребителите да носят със себе си или да осигурят бърз и лесен достъп до документите за резервацията (договор, касови бележки, ваучерите за предплатените услуги и др.), които ще им бъдат необходими при настаняването и ползването на всички допълнителни услуги, включително празничната вечеря, СПА и пр. При пътувания в чужбина да проверят необходимите допълнителни документи, здравни застраховки и др.