Сега те имат нов страх: да станат лична мишена на най-богатия човек в света – и неговите легиони от последователи.
Миналата седмица, в разгара на ежедневните си писма, Мъск публикува отново две X публикации, които разкриват имената и титлите на хора, заемащи четири сравнително неясни правителствени позиции, свързани с климата. Всяка публикация е била гледана десетки милиони пъти и посочените лица са били подложени на порой от негативно внимание. Поне една от четирите посочени жени е изтрила акаунтите си в социалните мрежи.
Въпреки че публикуваната от него информация за тези държавни позиции е достъпна чрез публични онлайн бази данни, тези публикации са насочени към иначе неизвестни държавни служители в роли, които не се занимават пряко с обществеността.
Няколко настоящи федерални служители съобщават пред CNN, че се страхуват, че животът им ще бъде променен завинаги – включително физически застрашен – тъй като Мъск превръща задкулисните бюрократи в лични мишени. Други казаха пред CNN, че заплахата да попаднат на прицела на Мъск може дори да ги изгони напълно от работата им.
„Тези тактики имат за цел да посеят ужас и страх сред федералните служители“, каза Еверет Кели, президент на Американската федерация на държавните служители, която представлява повече от 800 000 от 2,3 милиона цивилни федерални служители. „Целта е да ги накара да се страхуват".
Мъск е правил подобни неща и преди – и това е довело до реална опасност за посочените хора.
Миси Къмингс ядоса Мъск, когато беше назначена за старши съветник в NHTSA, защото нейните изследвания и публични коментари бяха критични към програмите за подпомагане на водача на Tesla и тя призова за регулиране на системите.
Мъск се насочи към Къмингс в това, което тогава се наричаше Twitter, и неговите легиони от фенове го последваха.
В интервю Къмингс каза, че е получила порой от атаки, включително смъртни заплахи , и е трябвало временно да се премести, преди в крайна сметка да се премести.
Къмингс каза, че вече знае за федерални служители, които „са посветили живота си на държавна служба“, вече напускат работата си в очакване на това, което предстои.
„Имаше намерение за тях, за хора точно като този, да бъдат сплашени и просто да напуснат, за да не се налага да ги уволнява. Така че планът му до известна степен работи“, каза тя.
CNN се свърза с множество експерти и учени, които се специализират в кибертормоз, доксинг и онлайн злоупотреба. Но няколко отказаха да коментират записа от страх да не станат мишени на Мъск.
„Случилото се има невероятен и ужасяващ смразяващ ефект“, каза един от тях.
Друг каза, че „не са изненадани“ от повторните публикации на Мъск, добавяйки, че те са пример за „класически модел“ на кибер тормоз.