Тази година за пръв път в плаването на полярния ни кораб до Антарктида ще се включат и орнитолози, които ще наблюдават птиците по време на цялото плаване до остров Ливингстън. Екипажът има сериозни логистични задачи. Българският кораб ще отнесе и товар за испанската антарктическа програма, който трябва да бъде свален на остров Дисепшън.
„Св. св. Кирил и Методий“ ще вдигне котва от Варна на 7 ноември, а маршрутът ще бъде почти идентичен с предишните две експедиции на кораба – през Босфора и Дарданелите, през Егейско и Средиземно море, до Картахена. В испанското пристанище ще слязат краткосрочните практиканти от Висшето военноморско училище във Варна, за да се завърнат в България, обясни капитанът. Очаква се преходът до следващото пристанище – Мар дел Плата, Аржентина да бъде около 25 дни. След това корабът ще продължи своето плаване към най-южния град на планетата – Ушуая, където на борда ще се качи група от логистичните и научните работници.
При добро планиране и удобен „прозорец“ от хубаво време, проливът на Дрейк може да бъде преминат за 3-4 дни, след което „Св. св. Кирил и Методий“ ще достигне остров Ливингстън.
Капитан Муевски получи от проф. Андреева специални дарове за него и екипажа на кораба броени дни преди отплаването към ледения континент. Тя му поднесе осветена пръст от Раннохристиянския манастир „Св.Богородица“ край Варна, която да достигне до ледения континент. С тази обител се свързва житието на княз Борис – Михаил – покръстител на българите, както и с намерената под черните брястове на манастира икона на Пресвета Богородица, която е закрилница на Варна. Капитан Муевски получи и специална селекция червено вино, което военните моряци да отворят при добър повод.