Прочетохме над 300 въпроса, обобщихме ги и им ги зададохме.
Дни преди втория тур в 5 поредни статии ще ви припомним как отговориха на вашите въпроси двамата кандидати, които на балотажа ще се борят за кметския пост на Варна.
Ето и отговорите им по темата за инвестициите и инфраструктурните проекти във Варна.
Какви са плановете Ви за привличане на големи инвеститори във Варна и за икономическия възход на града?
Иван Портних: Работим в три посоки – развитие на индустриалните зони, подкрепа на IT сектора и на туристическия бранш. Целта е една – създаване на условия за откриване на повече добре платени работни места във Варна.
Индустриални зони: В община Варна липсват достатъчно терени за производствени цели, затова обединяваме усилия с Аксаково, където има свободни площи. Общо теренът на зоната в землището на Аксаково е 8 160,9 дка. През нея минават автомагистрала „Хемус” и старият път за София, в близост са летището, пристанищата и заводите в Девня. Общият устройствен план на Аксаково, част от който е и зоната, трябва да е разгледан на ЕСУТ в Аксаково. След това ще бъде изпратен за одобрение в Министерството на околната среда и водите. Проектът предвижда обслужването на територията да бъде с обществен транспорт - включително електричка, както е заложено в Общия устройствен план на Варна. С изграждането на новото кръстовище, тип „детелина”, край Игнатиево ще бъдат осигурени по-добри транспортни връзки на север към курортите и на юг към пристанищната зона. За Варна „детелината” е важна, тъй като част от трафика от АМ „Хемус” ще бъде отклоняван преди града. С напредъка по проекта запознах вицепремиера Томислав Дончев, който заяви, че имаме подкрепа от правителството за реализиране на индустриалната зона. С изграждането на АМ „Хемус” интересът за инвестиции в района ще нараства. Успоредно с това продължаваме работа за развитието на икономическата зона „Острова”, която реализираме в сътрудничество с държавната фирма „Национална компания индустриални зони“ ЕАД и „Транзитна търговска зона“ АД. Планираме и обновяване на инфраструктурата в Западна промишлена зона, където също има много фирми.
Подкрепа за IT сектора: Само през последната година във Варна бяха открити над 700 работни места в тази сфера. Това ни мотивира да планираме ново административно звено в подкрепа на този бранш. Продължаваме с инвестициите в образованието в областта на дигиталните технологии и икономиката, за да може Варна да осигурява нужните високоподготвени кадри за пазара на труда. Планираме изграждане на математико-технологичен кампус, през септември догодина ще отвори врати гимназия за дигитални технологии. Имаме амбицията да създадем и IT академия, където най-малките ученици – от I до IV клас, безплатно да правят своите първи стъпки в областта на програмирането и компютърните науки.
Туризъм: Община Варна може да бъде в подкрепа на бизнеса като създава необходимата инфраструктура. Догодина приключва работата по проект за изграждане на пречиствателната станция за отпадни води на Златни пясъци. Успоредно с това разширяваме събитийния календар – със спортни и културни прояви. Продължаваме работа по разработване на минералните водоизточници, които вече се стопанисват от общината.
Костадин Костадинов: Създаване на благоприятна бизнес среда за привличане на инвестиции и осигуряване на заетост на населението. Постигане на устойчиво развитие чрез реиндустриализация на града. Откриване на нови работни места. Изграждане на нова индустриална зона и възстановяване на сегашната чрез привличане на инвеститори. Това ще доведе до разкриването на от 5000 до 7000 нови работни места за варненци и то в рамките на само един кметски мандат. С увеличаването на работните места ще се осигури поминък за гражданите и постепенно градът отново ще започне да просперира. Осигуряване на пълноценен достъп и по-ефективно ползване на фондовете на EС. Варна може да бъде притегателен център и за български и чуждестранни инвестиции. Важното е да има работеща и некорумпирана администрация, която да ги привлече и задържи.
Къде според вас е мястото на Пристанище Варна?
Иван Портних: Варна трябва да се отвори към морето. Свободната зона до Морската гара показва, че варненци и гостите на града имат нужда от такова пространство. Затова този процес трябва да продължи, включително с международен конкурс за визия на територията – с яхтено пристанище, експоцентър, нов терминал. Решение за мястото на Пристанище Варна трябва да бъде взето от ДППИ и министерството на транспорта. Вярвам, че ще бъде направен най-добрият избор, включително със запазване на работните места.
Костадин Костадинов: Планът за изместването на пристанището е приет още през 1971 г., когато започва изграждането на пристанищния комплекс „Варна – запад“. За съжаление след 1990 г. работата по него е преустановена. Категорично сегашното място на пристанището вече не е ефикасно и както то пречи на града, така и градът пречи на него.
Какви са реалните алтернативи на Аспарухов мост, които могат да бъдат започнати или да се случат по време на идния кметски мандат?
Иван Портних: Безспорно Варна има нужда от втори мост. Това е един изключително сериозен и скъп проект, за който е необходим добър диалог между централната и местната власт.
Костадин Костадинов: В момента мостът няма алтернатива. Ремонтът му е абсолютно належащ и вече закъснява, защото по план е предвидено да се ремонтира основно на всеки 20 години. Мостът е открит през 1976 г. и е основно ремонтиран през 1996 г. В момента ремонтът закъснява вече трета година и поставя под заплаха съществуването на съоръжението. Не бива да се забравя обаче, че както ремонтът, така и изграждането на бъдещ паралелен мост, е изцяло от компетенциите на държавата, а не на общината. Ролята на кмета е да настоява това да се случи възможно най-скоро и аз няма да се колебая да поставям този въпрос непрекъснато пред държавното ръководство.
Община Варна притежава 35% от акциите на Стадион Варна. Какво ще предприемете, за да бъде завършен през вашия мандат?
Иван Портних: Сделката за стадион „Варна“ е от 2005 г., одобрена с решение на Общинския съвет, когато кмет е Кирил Йорданов, а председател на ОбС е Борислав Гуцанов. Вероятно повече подробности за нея може да даде г-н Борислав Гуцанов, който е действащ политик и в момента. Резултатът обаче е един – нито Община Варна, нито Общинският съвет, който упражнява правата на акционер с миноритарен дял, могат да влияят на решенията в дружеството „Спортен комплекс Варна”. От отчетите, представени през последните години, се вижда, че вече са изградени подземните паркинги и едната трибуна. Има информация, че в момента мажоритарният акционер води разговори с Фонда на фондовете за завършване на обекта. Последно темата за стадион „Варна“ бе коментирана от министъра на младежта и спорта в контекста на амбицията за кандидатурата на България да бъде домакин на Мондиала през 2030 г.
Костадин Костадинов: Общината е миноритарен партньор. Трябва да се разговаря с мажоритарния собственик и да се търсят всички възможни варианти за довършването на обекта, вкл. и с държавно финансиране.
Очаквайте още - отговорите на въпросите, които двамата кандидати си зададоха един на друг