#ПопитайВарна: 20 въпроса към 11 кандидати за кмет на Варна (всички на едно място)
Цветан Атанасов е кандидат за кмет на Варна издигнат от ПП "Български социалдемократи"
1. Каква е визията Ви за запазване на сградите от Стара Варна, включително и тези, които не са паметници на културата?
- Обликът и духът на старите сгради трябва да бъде запазен и съхранен. Общината има възможност да ги ремонтира като ипотекира съответните имоти, разбира се след като е призовала няколко пъти самите собственици да го сторят по съответния ред. Има законово право на това. В ОУП са допуснати твърде големи показатели за централната градска част и това може да се урегулира с един цялостен ПУП, който да заложи далеч по-малки и поносими показатели. Такъв цялостен план за централната градска част няма. На този етап се работи на парче, което води до пълна анархия във визията и облика в центъра. Ще запазя централната градска част такава, каквато е в духа на Стара Варна !
2. Какво ще предприемете за развитие на Варна в областта на културата?
- Като създател на 3 музея и основно на Ретро музей, който се превърна в знакова атракция за всички гости на града ни смятам, че Варна ще намери добър приятел в мое лице. Не смятам, че призове като - "Европейска младежка столица" или "Европейски град на спорта 2019" са носители на кой знае какви дивиденти за града ни. По-скоро ще работя тези призове да ни отиват, а не като сега да стоят нелепо за града ни. Варна е древен град с над 7000 годишна история и тук се преплитат всякакви белези на миналото ни. Добър пример виждам също в съседна Румъния, където фестивалите са просто ежедневие. Имаме няколко, но съвсем не са достатъчно.Те трябва да станат задължителни и далеч по-чести в морската ни столица.
3. Каква е визията Ви за достъпна градска среда? Ще приемете ли предизвикателството да се движите 1 ден, бутайки бебешка или инвалидна количка?
- Приемам това предизвикателство всеки ден дори. Баща съм на три деца, едното от които е бебе и често съм с бебешката количка из града ни. За съжаление е трудно придвижването, да не кажа невъзможно на места. Има наредба за достъпна градска среда и тя трябва да се спазва. Но, най-вече пълна подмяна на тротоарите и тяхното разширяване. Ще премахна велоалеите на места, където преминават по пешеходните зони. Те трябва да са единствено по пътищата. Там, където не е възможно ще се уреголира до 20 км. в час максимална скорост за велосипедистите. Ще водя постоянна информационна кампания за това, как трябва да се ползват всички придобивки в града ни и да се спазват съответните правила за тях. По примера от моето детство. Децата трябва от малки да се учат на правила и най-малкото да знаят, че е редно да се дава място в автобуса на възрастните хора, примерно. Ще приложа наредбите за задължителни инвалидни рампи не от призумцията да се спазва закона, а да са в полза на хората и реално да имат достъп до тях.
4. Какви са плановете Ви за привличане на големи инвеститори във Варна и за икономическия възход на града?
- Първо ще изградим икономическа зона, каквато само Варна няма. Има предвиден парцел за това в района между с. Тополи и крайезерния път. Премахване на куп тежести и регулации в общината за спъване и бавене на хората и фирмите за нормална работа. Обслужване на едно гише. А пък за големите стратегически инвеститори персонално ще се възлага на представител от общината за бързо и ефективно административно обслужване. Привличане на чуждестранни инвеститори като общината прави целенасочени и реални действия, дори с това да предложи парцел за завод или друго голямо предприятие.
5. Редица варненски местности и райони са с много лоша или липсваща инфраструктура, незадоволително смето- и снегопочистване, въпреки че плащат високи местни данъци. В какъв обозрим срок тези проблеми могат да бъдат решени?
- Спешно стартиране на изграждането на инфраструктура - подземна и надземна. Ще се започне от големите събирателни улици и поетапно всички други. На много места ще се наложи отчуждаване, което трябва да стартира незабавно, понеже съдебните процедури в много от случаите ще забавят каквото и да е добро намерение. За срокове надали има кмет, който може да се ангажира. Ще бъда честен и не мога да обещая кога може да се завърши, но мога да обещая, че ще започна работа по този въпрос още на другия ден от назначаването ми за кмет на Варна ! Вероятно ще получа нападки за това, но предпочитам да бъда прям и честен, отколкото популист. Ще стартирам този болен проблем на Варна и ще го доведа до най-нормалното състояние - да има нормални пътища, където да могат поне две коли да се разминат, с нормални тротоари и осветление.
6. Какво решение ще предложите за спазване на обществения ред, чистота и опазването на общественото имущество от вандалски прояви?
- Бърз отговор - яки глоби ! За всички вандалски прояви. Зверски контрол по отношение чистотата на града. Преразглеждане на договора с фирмите по сметопочистване и сметоизвозване, който сега е повече от грабителски към варненци - около 35 милиона се плаща всяка година за чистотата на града ни, а е един от най-мръсните. Ние имаме пример. Всички го помним допреди 30-сет години как беше. Варна се миеше всеки ден. Ще използвам примерът на миналото. Ще се мият всички основни булеварди всеки ден. Сметоизвозването и миенето само нощно време. Ремонтите само и единствено нощно време, с изключение на аварийните. Създаване на общинска фирма за сметопочистване и сметоизвозване по примера на комуналните услуги от едно време. Всичко зависи от тежестите и договорките във вече сключените договори, но ще се върви само и единствено в една посока - Варна да бъде наистина един чист и прекрасен град. И не на последно място - пълна забрана на полиетиленови торбички в търговската мрежа.
7. Кои са главните 3 приоритета в програмата Ви?
- Чистота и екология
- Инвестиции и икономика
- Дигитализация и електронно управление
Без последното ще е много трудно да се направи каквото и да било друго бързо и прозрачно.
8. Какво бихте променили в градския транспорт, за да стане предпочитан пред личния автомобил?
- Бърз, удобен и комфортен. Примери има много стига човек да иска да го направи. Ето първия - в цял свят навсякъде се купува билет за обществен градски транспорт за време. Купуваш си билет за цял ден, примерно, който важи за цялата градска мрежа. Единственият обществен градски транспорт, който е на загуба е варненският, което говори достатъчно красноречиво какви некадърници го управляват.
9. Какви са плановете Ви за привличане на повече туристи във Варна и в прилежащите курорти.
- Когато Варна стане наистина един чист, подреден и поддържан град, това неминуемо само ще повлияе на туристическия поток в полза към нас. Оказване на натиск към правителството за премахване на безумните високи такси за руските туристи и облекчаване на визовия режим за тях. Те са традиционно най-добрите и желани туристи и не бива да ги гоним. Както и спешно пускане на чартърите от Москва и Петербург. Има лостове, с които да се влияе на министерството да го стори. Задължително присъствие на Община Варна на всички туристически изложения, форуми и симпозиуми с цел добра и ефективна реклама на града ни. Използване на минералните ни извори и води за още един туризъм като Карлови Вари, примерно. Кощунство е да пренебрегваме това си богатство Първото в тази посока ще е изграждането на още няколко басейна.
10. Община Варна притежава 35% от акциите на Стадион Варна. Какво ще предприемете, за да бъде завършен през вашия мандат.
- Натиск да се изпълни договорът докрай. Или преразглеждане на договора и неговото прекратяване със съответните санкции към изпълнителя. Варна е прекалено атрактивна дестинация и град и не се съмнявам, че няма да има други желаещи да го довършат. За стадион Варна трябва единствено воля и твърда ръка.
11. Каква е позицията Ви за справяне с популацията на безстопанствени животни във Варна?
- Трябва просто да се спазва закона. Имаме общински кучкарник, който годишно гълта около 360 000 лв. Разбира се в него една кастрация се харчи 20-сет пъти по скъпо, от която и да е частна ветеринарна клиника. Просто по-голям контрол и адекватно управление. Нищо друго не е нужно.
12. Не е тайна, че зелените площи във Варна намаляват, като при това се случва за сметка на презастрояване. Може ли проблемът да бъде решен и как?
- Да, може ! Най-простият от тях е да се спазват допустимите показатели в ОУП. За Варна са заложени от 20% до 50% озеленяване в зависимост в коя зона са, което никой не го спазва. Ще наложа контрол на строителния контрол. И задължително присъствие в експертния съвет на общината на поне един пътищар (специалист по пътищата). Това е огромен минус за всички нас. Презастроява се и никой не обръща внимание на пътищата и озеленяването, които се задушават буквално от бетон и безумия.
13. За или против високото строителство в идеалния център на Варна?
- Категорично против. И не само в централната градска част, а в целия град. За съжаление в ОУП са заложени високи показатели на много места в центъра, но с един цялостен ПУП могат да се уреголират.
14. Какви са реалните алтернативи на Аспарухов мост, които могат да бъдат започнати или да се случат по време на идния кметски мандат?
- Аспарухов мост е входната врата на Варна от юг и трябва да се поддържа в перфектно състояние. Той трябва да се превърне в един градски мост без ползването му на тежки камиони. За целта аз бих подкрепил идеята за строителството на още един мост и той трябва да е този до с. Казашко. В ОУП има заложени два моста още, но смятам, че този, който е до Казашко е по-подходящ и по-необходим и полезен за града ни. Той ще отведе трафика от магистрала "Хемус" далеч преди Варна в южна посока. Може да се случи в рамките на един мандат. Знаете, че Аспарухов мост е построен за по-малко от 3 години и може да издържи дори земетресение от 7-ма степен по Рихтер.
15. Как смятате да подобрите е-услугите за гражданите. Каква е визията Ви за дигиталното управление на Община Варна.
- Това е заложено като приоритет в програмата ми. Първото нещо, което ще направя е дигитално управление. Това ще е от огромна помощ за гражданите на града ни и разбира се, възможност за по-лесен контрол на общинските служители дали си вършат работата.
16. През летните нощи булевардите на Варна се превръщат в състезателни писти за мотоциклети. Как бихте решили проблема?
- С по-голям контрол и прилагане на закона.
17. Къде според вас е мястото на Пристанище Варна?
- Варна има три пристанища - Пристанище - Варна, Варна - Изток и Варна - Запад. Безспорно нашето градско пристанище трябва да започне да приема туристически кораби, а не такива с боклук от Италия. Като цяло виждам развитието на нашето пристанище в туристическа посока, но не бива да се спира дейността му за товарни кораби, докато не е изградено ново. Има планове то да се премести в езерото под Максуда и да се одълбочи канала под Аспарухов мост. Но, контейнерите и други товари трябва да са единствено на Варна - Запад. То е и едно от най-модерните засега и работи много функционално. В пристанище - Варна, трябва да акостират само яхти и туристически лайнери, а не кораби на НАТО да речем ?! Всички рибари знаят, а и не само, че ние нямаме един нормален слип (рампа) за пускане на малки лодки и джетове дори. Трябва да се започне оттам - от една малка рампа (слип) и след това да доведем до възможността, градското ни пристанище да посреща туристически кораби, каквото е пристанището в една Генуа, примерно.
18. В момента по Алея първа се движат автомобили, потенциалните тротоари официално са паркоместа, а пешеходците се движат по пътното платно. Какво решение ще предложите?
- Първо Алея първа не е осветена и буквално се разчита на осветлението на заведенията там. Първото, което ще предприема е нейното осветяване. Пътят, който минава покрай плажа е заложен в ОУП като градска улица (път) 4-та категория, с цел свързване и извеждане на потока автомобили към Златни пясъци. Това още не е станало, но така е заложено. Необходима е промяна в ОУП. За мен не е правилно да се паркира там, дори и на отразените за целта места, но трябва да се предложи алтернатива. Лифт за слизане до плажа е добра идея и електрически влакчета биха помогнали много. Но буферната зона, която се образува от морската ни градина отдалечава достъпа до плажа. Тук бих подходил най-демократично като питам варненци с референдум по този изострен обществен въпрос.
19. Кой е най-мащабният инфраструктурен проект, който планирате? (извън обявеният от ВиК Варна)
- Варна е в окаяно положение и ситуация. Целият облик на града от инфраструктурата до озеленяването ще е мой приоритет. Всичко е важно за града и най-вече за хората ако се прави с цел за тяхното удобство и в тяхна полза. Всяка улица се нуждае от основно обновяване. Всяка градинка и тротоар. Всичко. Ще се действа мащабно според възможностите и времето. Толкова много сме изостанали, че откъдето и да започне човек ще е закъснял с 30-сет години. Най-мащабен инфрастуктурен проект ще е преасвалтирането на всяка улица в града ни. Изграждане на нови, там където липсват от години. Но, всичко това след като се подменя предварително подземната инфраструктура. И пак казвам, контрол на строителния контрол, ако трябва и от чужбина.
20. Какво не може да обещаете на варненци?
- Не мога да обещая, че всичко ще се случи с магическа пръчка за един ден. Нереални неща не мога да обещая, но обещавам да задействам всички процеси касаещи нашият нормален начин на живот на секундата след като стана кмет !!!