Причината за неизплатените възнаграждения е в запорираните сметки заради задължения към доставчици на храна и други услуги. В момента в болницата работят 35 души. Има непопълнени 10 щатни бройки за медицински специалисти. Периодично ръководството успява да осигури единствено аванси на персонала, коментира доц. Ганчев.
Здравното заведение продължава да има задължение от няколко стотин хиляди лева, които са основно към доставчика на храна. Именно заради неизплатените суми сметките на лечебницата са блокирани. Освободени са само за ден след превеждане на гласувана сума в края на януари от Общински съвет в размер на 170 хил. лева. Веднага след това сметките отново са запорирани след ново искане от фирмата, която има да взима пари. Заради невъзможността за внасяне на средства няма как да бъдат преведени и 19-те хил. лева, гласувани от местния парламент, за отопление на сградите.
„Парите, които са ни нужна за годишна издръжка на болницата са 1 млн. лева. Сега държавата отпуска 300 хил. лева, което означава, че не достигат 700 хил. лева.“, заяви доц. Ганчев.
За пореден път той представи идеята си за закриване на стационара на спирка „Амонал“ и приспособяването за лежащо болни на вторият етаж на сградата на Диагностично-консултативния център на ул. „Мануш войвода“.
„Тази сграда има предимство, защото има пречиствателна станция, която да гарантира, че в канализацията се отвеждат пречистени води без бактерии. При стационара положението е друго. Там само за ремонт на наличната огромна пречиствателна станция са необходими 380 хил. лева.“, каза доц. Ганчев.
Предложението на специалиста е споделено със здравния министър и е възприето от него. Освен това е обсъдена възможността здравното заведение да премине на подчинение към МБАЛ „Св. Анна“, където държавата е принципал. По този начин ще може да се осигурят допълнителни средства.
Според информация от отговорните институции промяната е възможно да се случи в близките 4-5 месеца, посочи доц. Ганчев.