Като противник на идеята на този етап и срещу избързването с подобно решение се яви общинският съветник Ивайло Бояджиев. Според него е необходимо да се тръгне по път за оздравяването на лечебното заведение. Той припомни, че още преди три години е приет оздравителен план, който така и не е реализиран. Даде за пример Бургас, където Общината е успяла да се справи със сходен проблем при същите условия на недофинансиране от държавата.
Бояджиев посочи, че вариант за излизане от сегашната ситуация е приемане на предложение от търговско дружество, занимаващо се с оздравяване на лечебни заведения, което е готово да се натовари с работата. Идеята е да се запази дейността на лечебницата.
Тодор Балабанов от ГЕРБ и Людмил Цветков от „СДС-ДА“ опонираха като заявиха, че най-добрият вариант за изход от ситуацията в момента е спирането на дейност и пренасочване на болните към някое от големите здравни заведения. По думите това ще помогне за решаването на въпроса с трупащите се задължения, които в момента са над 400 хил. лева и налагането ежегодно Общината да подпомага болницата с около 500 хил. лева. По думите им даването на положителното становище за прекратяването на лечебна дейност не означава, че болните ще останат без възможност за лечение. Подобна практика вече е реализирана в Пловдив, като дейността е поета от университетската болница там, посочи Балабанов.
Според Бояджиев обаче белодробното отделение в УМБАЛ „Св. Марина“ разполага само с 20 легла, които са крайно недостатъчни. Цветков отвърна, че в последните години отделението е натрупало загуба от 1.3 млн. лева и именно това е довело до свиване на броя на местата за лежащи с белодробни болести.
„В Тубдиспансера ситуацията е не по-различна. Всяка година се вливат 500 хил. лева общински средства при няколко пациенти месечно, които половината не са от Варна и не са здравно осигурени.“, каза Цветков. Той припомни за възможността предложена от ректора на Медицински университет да се търсят европейски средства за реновирането на Инфекциозна клиника, която да поеме дейността.
В момента в болницата са настанени 26 души. В лечебното заведение работят 42-ма души. От тях само трима са лекари. В същото време 38 хил. лева от общите месечни разходи отиват за персонала. Това пример за лош мениджмънт, посочи Станислав Иванов от ГЕРБ.