Протестиращите се организират във фейсбук, като до момента присъствие за протеста във Варна са потвърдили над 550 души.
Паралелни протести в същия час ще се проведат и в редица други български градове.
Като причина за протеста е решението от 26 август на служебния министър на околната среда и водите Светлана Жекова за съгласуване на проекта на американската компания "Парк Плейс Енерджи" за търсене и проучване на нефт и природен газ в границите на блок "1-11 Вранино", който е с размер 397.42 кв. км. и попада на територията на общини Генерал Тошево, Балчик, Каварна и Шабла в Добричка област.
Организаторите на протеста твърдят, че в блок “Вранино” ще се използва изключително опасен метод – въглищно възпламеняване /въглищна газификация/. Междувременно в писмо до медиите добричлийката Синтия Недялкова предупреждава, че методът може да отрови водата на Добруджа, тъй като въглищните находища се намират под водоносния хоризонт.
"В България няма да се добива шистов газ и газ от въглища, защото ние сме все още тук! Освен това, има мораториум, който забранява и двата добива, включително и проучванията, тъй като методът е един и същ", пише още Недялкова.
Протестът не е отменен, въпреки че преди дни на извънреден брифинг служебният екоминистър Светлана Жекова заяви, че проектът на американската компания не включва въглищна газификация. Тя увери, че подобен метод няма да бъде одобрен от ресорното ведомство, тъй като е в противовес на родното законодателство. Освен това Жекова подчерта, че става въпрос за проучване на наличие на нефт и газ, а не за добив на такива.
Според организаторите на протеста обаче „най-красивата част на Добруджа е застрашена от възпламеняване на въглищни пластове в директен контакт с водоносния хоризонт на цяла Североизточна България”. Предупреждава се, че срокът за обжалване на решението за блок "Вранино" изтича на 9-ти септември.