Шистов газ – за и против
Събота, 29 Март 2014 19:10Източник: EkipNews.bg
/ МАРГАРИТА РАЛЧЕВА

 
Да има или да няма добив на шистов газ в Европа? На този въпрос Европейската комисия не даваше еднозначен отговор в продължение на няколко години. В неофициален доклад през 2012 година се казва, че Брюксел дава свобода на всички страни, които искат да търсят нови източници на газ. Условието за това беше да се направи допитване до населението дали е съгласно и след това да се проучат последствията за околната среда.
МАРГАРИТА РАЛЧЕВА
Две години по-късно ситуацията в Европа е горе-долу същата. С тази разлика, че ръководителите на страните от Г-7 се събраха в Хага и решиха да направят всичко възможно да намалят енергийната си зависимост от Русия. В момента руските доставки от нефт и газ покриват около 60 процента от нуждите на ЕС, но страни като България и част от скандинавските са почти на 100 % зависими.
Осъзнали безизходността на сегашното положение, лидерите на отделните страни – членки поеха инициативата в собствени ръце и един след друг започнаха да приканват както Европейската комисия така и все още колебаещите се техни колеги да вземат категорично решение за легализирането на добива на шистов газ в Европа.
Комисарят по енергийните въпроси на ЕС Гюнтер Йотингер поиска, във връзка със събитията в Крим и спора с Русия, още един шанс за шистовия газ на стария континент. Пред германското издание "Райнишен пост" той заяви, че Германия би могла чрез фракинга да намали енергийната си зависимост от Русия „за десетилетия" напред.
Реакцията на полското правителство също не закъсня. Премиерът Доналд Туск, цитиран от агенция "Франс прес", обяви, че ще освободи от данъци до 2020 година добива на шистов газ в страната.
Мярката не е случайна, тъй като залежите в страната се оценяват на 800 милиарда до 2 трилиона кубични метра.
Годишното потребление на газ в Полша сега възлиза на 15 милиарда кубически метра, от които над две трети или 10,5 млрд. се внасят от Русия.
Сред малкото напълно независими от руския газ страни е Великобритания, но въпреки това премиерът й Дейвид Камерън призова от Хага Европа да се обърне към шистовия газ.
„Мисля, че това е добра възможност. Енергийната независимост, чрез използване на различни източници на енергия, трябва да стане политически приоритет номер едно отсега нататък", каза той и добави , че кризата с Крим е бил „звън за събуждане”.
Европа да прегледа собствените си енергийни ресурси, призова и американският президент Барак Обама, който се срещна с председателите на Европейската комисия и на Европейския съвет Жозе Мануел Дурао Барозу и Херман ван Ромпой в Брюксел.
Бумът на шистовия газ в Съединените щати трябва да се използва, за да се ограничи руското влияние върху американските съюзници в Европа и върху Украйна, заяви и новият председател на енергийната комисия в Сената Мери Ландрю.
И тъй като износът на този газ от Щатите към други държави, с изключение на Канада, изисква специални разрешителни, американските конгресмени вече обмислят промени в експортната политика, като основна причина за това изтъкват промяната в геополитическата ситуация в Европа.
Къде сме ние в цялата тази схема?
През 2011 година американската компания "Шеврон" получи петгодишно право да търси шистов газ край Нови пазар. Решението бе взето на заседание на правителството на Бойко Борисов.
Според първоначалните разчети концернът щеше да вложи 50 милиона евро в търсенето на нефт и природен газ върху терен от 4 400 квадратни километра в областите Разград, Силистра, Добрич, Шумен и Варна, а прогнозите бяха за запаси между 300 милиарда и 1 трилион кубически метра шистов газ.
Малко след това, изплашен от протестите на еколозите, кабинетът на Борисов наложи мораториум върху проучването и добива на шистов газ, но обеща да построи по възможно най-бързия начин интерконекторните връзки между България, Гърция и Румъния. Европейската комисия дори одобри отпускането на близо 50 милиона евро за това.
"Извлякохме поука от неотдавнашната газова криза, която е една от причините за нашето решение за заделянето на значителна финансова помощ за нови енергийни проекти “, каза по този повод председателят на комисията Жозе Мануел Дурау Барозу.
Това стана през месец март 2010 година.
Финансирането за тези български проекти, бе част от най-голямата финансова субсидия, отпускана в историята на ЕС за енергийна инфраструктура.
Тя включваше общо 43 мащабни обекта на стойност 2,3 млрд. евро. Ставаше дума за 31 газопровода и 12 електропровода.
За съжаление 4 години след това интерконекторните връзки със съседните държави не са изградени, а добивът на шистов газ у нас е все още забранен, докато в съседна Румъния проучванията вървят с пълна сила въпреки протестите на местното население.
„Българските власти смятат, че е необходимо да поддържат добрите си отношения с Русия, запазвайки връзките си и със съседните им държави. Ние напълно подкрепяме техния дипломатически подход", заяви тогава комисар Йотингер в отговор на въпрос дали прекалената близост на София с Москва няма да провали "Набуко", който бе конкурент на "Южен поток".
Така и стана.
Недолюбваният от Русия "Набуко" отиде в историята, а българския участък от "Южен поток" утрои цената си и ще се строи от близка до Кремъл фирма-"Стройтрансгаз".
Резултатът е повече от ясен - България все още е 95% зависима от братска в кавички Русия, а призивът на Запада да обърнем поглед към шистовия газ по разбираеми причини е ингориран от управляващите в България.
Ще има ли рестарт на икономиката в България и Европа по подобие на американската или не, зависи само и единствено от решенията на отделните правителства, тъй като Европейската комисия вече даде зелена светлина на шистовия газ.
От тук нататък са необходими бързи и умни решения, защото ако Европейският съюз не вземе мерки сега, след 20 години ще бъде 80 процента зависим от внос на енергоносители, предупреди и председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой в Брюксел.
|
Коментари |
09:56ч. 31 Март 2014 #16  BBB Ядрената енергия била много по-скъпа и опасна и замърсяваща хахахахха. Ти сериозно ли ?!!
12:00ч. 30 Март 2014 #15  Гларус само гледайте сега от Шевро и американските нерпавителственио организации, всичката измет неоенчари , как започват само за енергийната независимост на БЪлгария и диветрскификация да приказват папагалите на големия екран и медии всякакви други. Само и само племетео д абъде претъпено и да посрещне евреите от САЩ на Шеврон , като добрия чичко паричко, ТАТКО МУ , на простото мнозинство, оше пвече, аналн податъливите гербери, като иРОНЧО
11:56ч. 30 Март 2014 #14  Гларус айде почна се претъпяването на герберите и червеним ссъс статии и какво ли не :))
Либертариаянците подплатени от Певро и наливат яко от офисса на Шеврон в медии , те прехвалват сега шистовия газ, като чудото, което води до ренесанс на САЩ. Е добре, ако това е ренесанса на САЩ, защо не го виждаме в цифри? С експанзията му в Европа, ще спечелят Шеврон, но резултата е същия и видим все още и от текущите ВЕЛИКИ ПРОМЕНИ В САЩ, както би казал Алекси Алексиев , в не едно предаване /поредния лобист/ бтв резултатите, са че отка е почкнал ренесанса на шистовия газ и американската независимост през 2010г , те с натрупали още 5трлн дълг :))))) и продължава, но евреите са се нагълтали от Шевром, покрай добрите им работници, като посланниците президента на САЩ и черния циганин в Бълграия - Костов (виж линк...)
10:40ч. 30 Март 2014 #13  Sea_dogСпирт,отвори Google и прочети! Това е единствения начин за енергийна независимост на страната ни.Както и развитието / но нормално!/ на ВЕИ и соларните паркове.
09:52ч. 30 Март 2014 #12  Дидo Има си специалисти, които могат да кажат дали е безопасно или не. Във всеки случай истеричното отричане не е в полза на България. В началото в САЩ са правили доста грешки, което е добре за нас, защото технологията много се е усъвършенствала от тогава. Не виждам нищо лошо в това сами да си правим енергията и парите да си остават в държавата. Ядрената енергия е много по-опасна, замърсяваща и скъпа.
08:41ч. 30 Март 2014 #11  Sea_dogВодата ,която се използва за нуждите на хората се добива от дълбочина до 500м. Шистовия газ се разработва от 8000м на долу. Това е за сведение на "всезнайковците"!!
23:00ч. 29 Март 2014 #10  Сафрида Нормални ли сте ве,да искате да ви отровят водата.
До сега като не е имало шистов газ - направо не можете да дишате вече ?
Имаме едни от най-чистите води в света,даже изнасяме яко вода.
А после после - ний ще пием газ,и нищо няма да изнасяме.
Фотоволтаиците са бъдещето.Както в индивидуалните
семейни жилища,в колите,и т.н.
Такива реклами за стари енергийни източници,
са последни напъни на големите корпорации да
ни свалят още една кожа от гърба,преди да затворят кепенците.
Не че ще се затрият - напротив,те отдавна са готови да нахлуят с новите технологии.Под ново име.
Ама защо за последно да не ни ебат мамата на земята - нали имат готови решения после как да ни Я излекуват.Земята де.
Има да ядете след време картофи от по 10 кила грудката.
22:55ч. 29 Март 2014 #9  Vic Rattlehead Май някои забравиха протестите по този повод. Хората са против този вид добив! Той е ненадежден, опасен и в крайна сметка ще сменим една зависимост с друга. Нали се сещате, че Шеврон няма да продава по-евтино от Газпром. Разликата е, че Добруджа ще бъде отровена и ще остане без вода, отделно, че този вид добив изисква огромни количества прясна вода, които ще са за сметка на питейната и тази за напояване, които и без това са кът в доста райони...
22:48ч. 29 Март 2014 #8  PiterМаргарита Ралчева вече известна с своите анти руски иззсказвания. В Болгария има достатъчно боб- можем ,да произвеждаме газ ,за цял свят.
22:45ч. 29 Март 2014 #7  Todor Май ще внасяме минерална вода от Турция и Македония, след като замърсим нашата
21:08ч. 29 Март 2014 #6  BG_Vn Нямаме алтернатива с такъв агресивен и ненадежден доставчик на енергия като Путлер Кремълски. Искаме или не, това е положението. Шистовият газ ще ни спаси от енергийна зависимост, енергията ще стане ПЪТИ по-евтина, а и ще можем да изнасяме газ за Европа!
20:06ч. 29 Март 2014 #5  lefer5 Нели, ти май искаш да пиеш вносна вода от тези които са излезли по умни и не добиват шистов газ. Или искаш да си миеш съдовете с направо топла вода като палиш газа който излиза от чешката/крана/ заедно с нея.
19:51ч. 29 Март 2014 #4  Дидo Ако се спазва технологията на добив и се контролира от държавата, шистовия газ е екологична алтернатива за добив на енергия. Това е бъдещето пред българската индустрия. Иначе си оставаме в първобитното общество.
19:42ч. 29 Март 2014 #3  МоРсКи Никога!
19:18ч. 29 Март 2014 #2  WEB men Щатите не милеят за природата си ,не милеят за хората си и...за това използват от години шистовия газ! А ние? Правим се на "по-големи католици от Папата"! Крайно време е да се откачим окончателно от "големия брат",за да не се повтаря Януари 2009-та и липсата на газ! И тогава бяхме прекарани от него-просто договора така бил сключен отДр.Р.Овчар!
19:15ч. 29 Март 2014 #1  lefer5 Абсолютно против.
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Ученици и строителна корпорация почистиха плаж Кабакум
Днес, 31 Март 2025 16:56
Едно от най-предпочитаните места по северното Черноморие — плаж Кабакум, бе подготвено за новия сезон със старателно почистване. Клубът по английска реч и дебати към фондация BEST на МГ Варна поде инициативата,...
| |
 |
 Нефтен разлив замърси стотици метри от плажовете на Варна (снимки)
Днес, 31 Март 2025 10:11
Нефтен продукт се е разлял в района на Трета буна във Варна, предаде репортер на Moreto.net
Разливът е засегнал около 200 метра от плажните ивици, намиращи се от двете страни на буната.
Замърсен...
| |
 |
 Гимназисти се запознаха с управлението на морския трафик във Варна
Днес, 31 Март 2025 18:52
Ученици от Първа езикова гимназия посетиха бреговия център за наблюдение на морския трафик, където се запознаха с управлението на морския трафик във Варна и реализирани проекти с европейско финансиране....
| |
 |
 Варна отваря електронния прием за детски ясли на 2 май
Днес, 31 Март 2025 18:26
Електронната системата за прием в самостоятелните детски ясли във Варна ще бъде отворена от 2 май до 29 май, съобщиха от дирекция „Здравеопазване“ към Община Варна.
Три са основните класирания в детските...
| |
 |
 Над 76 хиляди души потърсили помощ от омбудсмана за година
Днес, 31 Март 2025 18:13
Над 76 200 граждани са потърсили помощ, съвет, защита или подкрепа от институцията на омбудсмана през 2024 г. Това става ясно от годишния доклад на институцията, който бе внесен днес в Народното събрание....
| |
 |
 Дървото, което падна върху автомобил в центъра на Варна, е било с вътрешни кухини
Днес, 31 Март 2025 18:00
От район „Одесос“ съобщиха, че падналото върху автомобил дърво, вследствие на бурята миналата седмица, е било раззеленено, но с вътрешни кухини.
Инцидентът на ул. "Петко Каравелов" стана в петък, 28...
| |
 |
 Без ток във Варна и областта утре ще са...
Днес, 31 Март 2025 17:47
Поради извършване неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия утре, 1 април, без ток във Варна и областта ще са:
- от 9:00 до 16:30 Варна - м-ст Свети Никола,...
| |
 |
 Весела Лечева: Нека смяната на ръководството на БОК не се превръща в цирк
Днес, 31 Март 2025 17:35
Драмата в Българския олимпийски комитет продължава. Новоизбраният председател Весела Лечева все още не може да встъпи в длъжност, тъй като Софийският градски съд блокира вписването на новото ръководство....
| |
 |
 Недекларирани стоки за хиляди левове заловени в товарен влак
Днес, 31 Март 2025 17:22
Голямо количество недекларирани стоки бяха засечени при проверка на товарна влакова композиция от митническите служители в Русе.
На 30 март, след подадено искане от Митница Бургас, екип от сектор „Оперативен...
| |
 |
 Проучват възможностите за изграждане на подземен паркинг до Катедралата във Варна
Днес, 31 Март 2025 17:10
Ресорните дирекции в Община Варна ще проучат възможностите за изграждане на подземен паркинг в близост до Катедралния храм „Успение Богородично“. Това възложи като задача по време на днешната оперативна...
| |
 |
 Винетките поскъпват, промяната влиза в сила от 1 май
Днес, 31 Март 2025 16:58
От 1 май т. г. се променят цените на винетките за превозните средства до 3,5 тона. Годишната винетка ще е 97 лв., тримесечната - 54 лв., месечната - 30 лв., седмичната - 15 лв., а уикенд - 10 лв. Очаква...
| |
 |
 Десет дни ще разследват кой е отговорен за замърсяването на варненския бряг
Днес, 31 Март 2025 16:46
Около 10 дни ще продължи проверката на плавателните съдове, които са потенциални източници на нефтеното замърсяване на варненския бряг в района на Втора буна. Проверката изисква сравняване на различни...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|