Добрият вариант разработването в идейна фаза на концепцията на транспортната инфраструктура в тази част на Варна и региона е това да става успоредно с проектирането на интермодалния терминал (ИМТ), което после ще даде точното решение при изграждането на всеки отделен елемент, каза инж. Колелиев. По въпроса за комплексното решаване на бъдещата пътна мрежа се говори от няколко години, но в последно време с новите инфраструктурни проекти, които се предвиждат във Варна и региона, той става особено актуален, тъй като ще даде възможност да се избегнат редица негативни ефекти, каза пътният експерт. Ето, с изграждането на дългоочаквания интермодален терминал – Варна, възниква въпросът за нов пътен възел на автомагистрала „Хемус”, има проектиран и обходен път на Игнатиево. Навързвайки всички тези инфраструктурни проекти, които предстои да се реализират успоредно с ИМТ- Варна, съвсем навреме идва и въпросът да се мисли за втория мост над плавателния канал, защото при всички случаи той е обвързан с вече споменатите обекти, обясни инж. Колелиев. Той се аргументира с факта, че ИМТ - Варна, ще се обслужва не само от морския път и жп мрежа, но и от автомобилните пътища в региона. Второ, има задължителни минимални разстояния между пътните възли по магистралата и изграждането на такъв при Игнатиево трябва да се съобрази с нормативните изисквания. Иначе има опасност до пътния възел към летище Варна до се появи още един, което излишно ще натовари движението по автомагистралата. В този ред на аргументи и факти неоспоримо става и изграждането на втория мост над плавателния канал, който да изведе транзитния трафик от Аспаруховия мост, подчерта шефът на секция „Инженерна инфраструктура” към КСБ. По неговите думи с минаването на тролейбусите габаритите на сегашния мост са недостатъчни. Ако се направи „Хемус” и връзката със скоростен път от Шумен до Русе, а също и Дуранкулак - Варна, нарасналият транзитен трафик ще минава през центъра на града и съответно по Аспаруховия мост. При всички случаи решението ще бъде вторият мост над канала. И ако отсега не резервираме площите, ако не се наложи ограничение за ползването им по бъдещите трасета, с развиващата се икономика всички терени наоколо ще бъдат усвоени и няма да остане място за коридорите на бъдещата инфраструктурна мрежа. Тя задължително изисква и наличието на обходен път, за който вече неведнъж сме говорили. При всички случаи ще има приоритетни обекти и изграждането на един може да изпревари друг, което е нормално, но всичко това трябва да се прави в контекста на цялостната транспортна схема на Варна, подчерта инж. Колелиев. За него този въпрос е много важен, защото изграждането на интермодалния терминал веднага ще измени товаропотока, а оттам и пътната мрежа. Той ще стане притегателен център и за допълнителни товари.
Ако няма концепция за бъдещото развитие на транспортната инфраструктура на Варна, работата на парче ще доведе до затварянето на възможностите, които имаме в момента, и до голямо оскъпяване на бъдещото строителство, каза още той. Затова сега едновременно с проектирането на ИМТ трябва да върви и проектирането на транспортната инфраструктура в тази част на Варна и региона. Още повече в ОГП е заложено развитието на града на юг и там има немалко неща, които трябва да се доуточнят с бъдеща разработка, допълни експертът.
Сериозен е въпросът и за сегашното състояние на Аспаруховия мост уникално за страната ни пътно съоръжение, което става на 40 г. и още не е ясно разграничено кой е неговият собственик и кой трябва да се грижи за поддръжката му, продължи шефът на браншовата секция „Инженерна инфраструктура”. По неговите думи той се води като част от републиканската пътна мрежа, но по закона за големите общини попада в чертите на града. Сега общината се грижи за чистотата и зимната му поддръжка. Един път тя поема ремонтните работи, друг път - държавата. А тук е нужен съвсем ясен регламент, тъй като става дума за много сложно пътно съоръжение, което се нуждае от прецизна и непрекъсната поддръжка. Средният отвор на металната конструкция е 160 м и се издига над силно агресивна морска среда. Освен това фундирането е специално на кладенци и неслучайно на всеки стълб са вкарани метални топки (нивелачни репери). Инж. Колелиев твърди, че отлично познава съоръжението, тъй като преди 2000 година е имал възможността да извърши прецизната му нивелация. Самата нивелна лата е направена от инварна смес, която е неразширяема и позволява да се гонят милиметрите отклонение, за да се изследва дали има някакво движение във фундирането. Представете си, че има някакво сериозно природно бедствие и ако няма непрекъснато наблюдение, за да се вземат предохранителни мерки, мостът може да излезе от експлоатация. А това означава „Галата” и „Аспарухово” да останат изолирани от града, движението по главен път 1-9 и магистрала „Черно море” няма откъде да заобиколи и става огромен проблем, обясни експертът.
Крайно време е да се намери специализирана организация, която в рамките на неголям бюджет (по силите както на държавата, така и на общината) да създаде звено, което да наблюдава и да извършва необходимите дейности по поддръжката на моста, каза инж. Колелиев. Той припомня, че е имало назначен отговорник за моста, но това е било преди повече от 10 г., а пътното съоръжение не може без огледи и сериозна поддръжка. Известно е, че българин отговаря за всички мостови съоръжения на Ню Йорк и го прави по най-прецизния начин, а у нас ведомствата се затрудняват да отговорят дори на въпроса в кое от тях е документацията на Аспаруховия мост, допълни експертът.
Решаването както на въпроса за новата концепция, така и за стопанисването на Аспаруховия мост са обществено значими и са свързани с възможностите за европейско финансиране. Оптимизъм в тази насока вдъхва фактът, че вече имаме варненски евродепутат. Но за да искаме някой да ни съдейства, първо трябва да си помогнем сами, допълни инж. Колелиев.