Военният министър Николай Цонев и командващият флота вицеадмирал Минко Кавалджиев ще връчат пагоните на младите лейтенанти от ВВМУ „Никола Вапцаров“. Макар че военният флот е създаден на 12 август 1879 година като Дунавска флотилия, първото официално тържество по повод създаването се е състояло едва през 1914 година във Варна на 21 ноември. Със специален указ на Фердинанд се честват две години от торпилирането на турския крайцер „Хамидие“ от миноносеца „Дръзки“. На следващата година празникът се чества на 2 август, когато е възкачването на цар Фердинанд на престола. Едва през 1956 година с указ на Народното събрание за празник на военните моряци е определена датата на неговото създаване 12 август. Записано е също, че тържествата ще стават през втората неделя на месеца. По време на Първата и Втората световна война екипажите на корабите често са празнували на море. Във Варна ритуалът винаги е ставал пред катедралния храм „Свето Успение Богородично“ с участието на флотския оркестър и митрополитите. До 1989 година редовно пристигаше отряд бойни кораби от Черноморския флот на бившия СССР. По-късно в различни години пристигаха и кораби на държави членки на НАТО.
Морските вълци: Стари са само нарязаните кораби
В бойния флот казват, че стари са само нарязаните кораби. Приписват думите на руския адмирал Макаров, но едва ли той е единственият военен моряк, стигнал до тоя извод. Напомняме за казаното от известния флотоводец по повод коментарите в някои среди, че фрегатите „Горди“ и „Верни“ , които купуваме от Белгия за 54 милиона евро, ставали само за скрап. Бойните кораби са от клас „Вилинген“ и изпълняват много задачи на море. От същия клас е фрегатата „Дръзки“, която под български флаг още миналата година проплава 40 хиляди километра. Носи бойни дежурства в състава на международно корабно съединение в Средиземно море край бреговете на Ливан. Екипажът в реална операция по контрол на корабоплаването провери десетки чужди кораби и проследи повече от 1000 самолета, прелитащи над районите на плаване. Фрегатите от клас „Вилинген“ са универсални бойни кораби, специализирани в борба с подводници. На борда на „Горди“ в Белгия, където все още се обучава нашият екипаж, има мощен ракетен противокорабен комплекс „Екзосет“, който е оръжие на стотици модерни кораби не само в страните от НАТО, а в цял свят. Ракети „Екзосет“ потопиха няколко английски кораба и фрегатата „Антилопа“ по време на войната край бреговете на Аржентина. „Горди“ разполага с универсална голямокалибрена артилерийска установка за стрелба по морски, наземни и въздушни цели. Срещу подводници ще се използват бързоходни торпеда, стигащи пределни дълбочини. Зенитни ракетни комплекси и скоростни артилерийски автомати осигуряват безопасността на кораба. Преди дни заместник-командващият флота контраадмирал Симеон Цеков заяви пред журналисти, че двата бойни кораба ще се използват най-малко до 2015 година, когато в строя трябва да влязат новите универсални корвети, които ще построим по лиценз на световноизвестния френски военен консорциум „Армарис“.
Минният ловец „Флауер“ подсилва базата
Минният ловец от клас „Флауер“ ще подсили дивизиона „Миночистачи“ на варненската база. Корабът е океанско изпълнение. Основното му оръжие са различни тралове за обезвредяване на дънни и плаващи мини. Кораби с подобно въоръжение и възможности са участвали в реални бойни действия по време на войната в Персийския залив. Според оценката на нашите военноморски специалисти ловецът може да бъде използван още поне десет години, защото може да бъде превъоръжаван с най-модерните противоминни оръжия. Екипите във военния кораборемонтен завод „Флотски арсенал“ вече имат готовност да поддържат купените кораби. Доказаха го, след като за броени седмици извършиха спешен ремонт на фрегатата „Дръзки“. Шестте миноносеца, които България купува от Франция в началото на миналия век, участваха в три войни и излязоха от строя едва след 1945 година. Районът около Черно море отдавна е взривоопасен. Доказа го започналата война преди ден на територията на Грузия. Морската ни граница могат да защитят само кораби с професионални екипажи и оръжия, каквито имат фрегатите „Дръзки“, „Горди“ и „Верни“.