Каква е обаче реалната ситуация? Меко казано, срамна!
Днес военноморските сили (ВМС) на България разполагат със следното въоръжение, което стряска с възрастта си:
- 30-годишна фрегата, закупена "втора ръка" от Белгия. Бивша "Вилинген", сега - "Дръзки". Тя е с нелоши характеристики, сертифицирана за първо ниво на съвместимост със силите на НАТО, с възможност за експлоатация през следващите 5-6 години, но със силно затруднено поддържане и доставка на резервни части не само за нея, но най-вече за въоръженията й
- 33-годишна бивша съветска фрегата - "Смели", с изтичащ до две години ресурс и проблематичен ремонт поради липса на резервни части
- Две патрулни корвети - "Бодри" и "Решителни" (тип "Тарантул 2"), и една ракетна корвета "Мълния" (тип "Тарантул 1"), произведени преди 24-25 години в бившия СССР, с възможност да оперират само в Черно море
- Три ракетни катера, тип "Оса-1", произведени преди 40 години, и три ракетни катера "Оса-2" от началото на 70-те години - всичките с напълно изчерпан физически ресурс, морално остарели и с почти нулева военно-оперативна стойност След това недълго изброяване става ясно, че наличният корабен парк
не позволява на България да изпълнява поетите към НАТО задачи
за предоставяне на кораби в Средиземно море. Неизпълнението на ангажиментите по "цели на силите" вече не се посреща добре от Алианса, който се гради на взаимния принос към отбраната на целия съюз и на всеки отделен член.
Съвсем неотдавна министърът на отбраната Веселин Близнаков заяви в 2-годишния си отчет: "България има много отговорности като член на НАТО и ЕС и нуждите чукат на вратата." Нещо повече - архаичният боен флот означава, че все по-трудно България ще може да гарантира собствената си сигурност дори и в териториалните води и изключителната си икономическа зона в Черно море.
Решението на тези проблеми е записано още в Стратегическия преглед на отбраната - основополагащия документ за развитието на армията, проверен и одобрен от НАТО и залегнал в основата на "План 2015". Резултатът е, че в одобрения от правителството през май 2004 г. списък от 11 приоритетни проекта бе и този за избор и доставка на нови многофункционални корвети. На базата на заложените технически и икономически критерии за победител в края на май 2005 г. бе избран водещият европейски корабостроител - френската компания ARMARIS. Желанието за стартиране на партньорството с водещата фирма бе потвърдено неколкократно на най-високо правителствено ниво, включително и по време на посещението на френския премиер Доминик дьо Вилпен у нас през февруари 2007 година.
Четирите нови свръхтехнологични корвети, тип GOWIND, са последна дума на техниката, с пълен комплект системи за борба срещу въздушни цели (с 16 ракети със среден обсег Aster 15); с надводни кораби и брегови цели (8 ракети Exocet MM40 Block3 с обсег 180 km) и модерни торпеда срещу подводници и подводни диверсанти.
На корветите е монтиран 3D радар, системи за радиоелектронна борба, подкилен и буксируем сонар. На всеки от корабите има вертолетна площадка и хангар с цел от борда им да оперират поръчаните вече вертолети "Пантер". Така обсегът на действие и бойните възможности на корветите се увеличава значително. Внедрената бойноинформационна система SETIS гарантира сигурно функциониране и събиране на ценна разузнавателна информация, която чрез модерните комуникационни средства се предава онлайн към други кораби и брегови командни пунктове.
Сигурността на кораба се гарантира и от революционната СТЕЛТ форма и ниското ниво на демаскиращите признаци. Що се отнася до условията за живот на екипажа - то те са несравними с тези на всички сегашни кораби. Моряците ще се глезят в дву- и четириместни каюти със собствен санитарен възел, хладилник и аудио-видеосистема. Високото ниво на автоматизация и компютъризация позволява целият екипаж на корветата - заедно с пилотите и техниците на вертолета, да е само 60 души. Не е за пренебрегване и фактът, че корветите GOWIND са в огромна степен унифицирани със строящите се в момента във Франция и Италия нови европейски фрегати FREMM, които през следващите 40 години ще формират гръбнака на флота на НАТО в Средиземно море. Това прави корветите напълно оперативно съвместими с флота на Алианса и позволява безпроблемно участие в многонационални корабни групи при провеждане на учения, мироопазващи и хуманитарни операции. В резултат 4-те корвети GOWIND могат да заместят 6-те стари ракетни катера и патрулните корвети. При това - с 1/3 по-малко моряци и значително по-ниски експлоатационни разходи. Което не е без значение в условията на налаганите ограничения на бюджета на армията. Може би най-хубавото е, че първата корвета ще бъде построена във Франция, а следващите три - в "Булярд корабостроителна индустрия" (БКИ) във Варна. Нещо, с което напълно се решават и проблемите с поддръжката и ремонта по време на целия 35-годишен жизнен цикъл на корабите - въпрос от изключителна важност за ВМС.
Предлаганата от французите офсетна програма е насочена към подобряване на бреговата инфраструктура на военноморска база Варна. В резултат на което тя по нищо няма да отстъпва на най-модерните натовски бази в Европа.
Не бива да се забравя, че с новите корвети в България ще стъпят като доставчици и такива европейски гиганти като THALES и MBDA, с всички произтичащи от това ползи. България има шанс да строи корвети и за износ, предвижда офертата на ARMARIS. Въпросът е решението за старта на проекта да се вземе сега, защото интерес към поемането на строителството на корабите от този тип има и от други държави. И тогава ще трябва да поръчваме корветите другаде, вместо да ги строим у нас. Не е за пренебрегване и фактът, че започвайки строежа на корветите в партньорство с водещ европейски производител като ARMARIS, България ще стане част от процеса на консолидиране на военното корабостроене в Европа, с всички произтичащи от това огромни ползи в бъдеще.
"България е стабилен и предвидим член на НАТО и ЕС и като такъв носи своите отговорности" - подчерта в отчета за втората годишнина на кабинета и премиерът Сергей Станишев.
Ето защо България се нуждае от новите корвети, които са надеждно средство за гарантиране на националната сигурност. И чрез които ще поемем своя дял от колективната сигурност в НАТО и ЕС.
Сега е моментът да използваме своя шанс да заемем достойно място в Европа не само на думи, но и на дела.