Нашата мрачна прогноза, че "Южен поток" влиза в коловозите на "Белене", се сбъдна, коментира Иван Иванов. Без подписан договор се прави първа заварка и както за втората атомна, НЕК взе заем 500 млн. лв. от френската банка "Париба", по същия начин БЕХ взима заем над 1 млрд лв., без да е започнало строителството, критикуваха от ДСБ действията на кабинета "Орешарски". В резултат холдингът сумарно ще изплаща 2,2 млрд лв. и има опасност да бъде изправен пред финансов крах и фалит, а с това и цялата ни енергетика, предупреди Иванов. Той представи аргументите "против" - за една година очакваните приходи от "Южен поток" за страната ни ще са 90 млн. евро от такси. В момента по думите му България от транзит печели 100 млн. евро. Какво налага проект, който да носи по-малко изгода, попита Иван Иванов, цитиран от БТА.
В същото време страната ни като член на ЕС е длъжна да изиска промяна в споразумението за строителството на "Южен поток", като се премахне член "9", даващ възможност на "Газпром" 100 процента да запълва тръбата.
Според евродепутата Светослав Малинов, в момент когато ЕС и ЕК се опитват да подпишат търговски споразумения с бивши републики на СССР, се дава мощен инструмент на Путин да изнудва Украйна и се връща образът на България като "Троянския кон" на Кремъл в Европа
Сделката с руската компания според Радан Кънев давала и отговор на въпроса защо едно правителство може да стои на власт с нулево обществено доверие и при над 140 дни протести, да наблюдава безстрастно разсипването на здравеопазването, да активира "бръснатите" глави по улиците на София. "Докато ни плашат с това, че някой немски фермер ще купи земеделска земя, чрез такива споразумения се дават стотици хиляди декара земя на "Газпром", вкарва се енергетиката в блато, по-страшно от Белене", заяви Кънев.
Той обяви, че ДСБ ще потърси съгласие в обществото между всички, готови да се противопоставят на този проект. Десните настояват и да чуят ясната позиция на ГЕРБ по "Южен поток".