Като направи това предложение (за изграждане на газов хъб в Турция - б.р.), руският президент Владимир Путин видя, че в тази част на света ще се формира нова енергийна карта в средносрочен до дългосрочен план, а Турция е най-естественото географско място за това, посочи той.
"Сега имаме "Турски поток", той може да бъде укрепен малко, като се построи друг тръбопровод, а след това може да се създаде изцяло нова енергийна карта от изток на запад и от север на юг. Това не е невъзможно", добави Калин.
По-рано говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че газопроводът "Турски поток" има сериозен потенциал за разширение, ако това се наложи.
"Действително Турция в момента е един от най-големите получатели на руски газ. Ние сме свързани с Турция чрез една от най-големите газопроводни системи "Турски поток", която има сериозен потенциал за разширяване, ако е необходимо", коментира той.
Миналия месец, в кулоарите на Конференцията за взаимодействие и мерки за изграждане на доверие в Азия в казахстанската столица Астана, Ердоган проведе среща при закрити врата с Путин, който за първи път отправи предложението си за изграждането на газов хъб в Турция.
Путин изложи идеята си за износ на повече синьо гориво през газопровода "Турски поток", минаващ под Черно море към Турция, като изтъкна, че страната е най-добрият маршрут за пренасочване на доставките на газ към Европейския съюз след аварията на "Северен поток".
От своя страна Ердоган заяви, че Анкара и Москва ще работят заедно, за да определят най-доброто място за потенциалния газоразпределителен център. Той изрази мнение, че регионът Тракия в Турция, граничещ с Гърция и България, изглежда като най-удачното място.
"Турски поток" беше официално пуснат в експлоатация през януари 2020 г.
Газопроводът, който позволява на Москва да заобиколи Украйна като транзитен маршрут за Европа, пренася руски газ до Южна Европа през Черно море и Турция.