През октомври трябва да бъде готова тръжната документация по всички компоненти на проекта за интегриран градски транспорт на Варна. Това коментира за „Черно море“ д-р Петър Радушев, шеф на общинската дирекция „Европейски и национални оперативни програми“. Според него като съдържание варненският проект е най-близък до бургаския, но предвижда по-голям подвижен състав. Варна възнамерява да се сдобие със 70 нови нискоемисионни рейсове – с 3 повече спрямо планираните от конкурентния морски град.
Нашият проект има най-много и най-добре интегрирани компоненти. Другото му достойнство са мерките за достъпна среда, които трябва съществено да улеснят хората с увреждания при ползването на обществения транспорт, отчете д-р Радушев. Той припомни, че транспортният мегапроект е на стойност 114,4 млн. лв., 12,9 млн. лв. от които представляват собствен принос на община Варна, а 90,9 млн. лв. - безвъзмездна помощ. Със средствата ще се обнови автопаркът, ще се изгради скоростна бус-лента, ще се въведе автоматизирана билетна система, ще се осигури информация за пътниците в реално време, ще се създаде център за управление на трафика. Общественият градски транспорт ще се ползва с предимства на кръстовищата. Сред придобивките на Варна ще бъдат и 3 трасета за велоалеи, както и съоръжения за колоездене. Подобрения са предвидени и по крайните спирки, както и в производствено-техническата база на „Градски транспорт“. Рампи, звукова сигнализация и микробуси за трудно подвижни хора ще облекчат достъпа на хората със специфични потребности.
Големият препъникамък, който проточи хода на процедурите, бе сделката между общинския и частния превозвач. В крайна сметка проектът получи одобрение, без да се стига до покупката на „Транстриумф холдинг“.
По линия на ОПРР сега са предвидени почти 600 млн. лв. за модернизация на градския транспорт в София, Бургас, Пловдив, Стара Загора, Варна, Плевен и Русе. Планирано е до 2020 г., когато приключва следващият програмен период, процесът да бъде завършен.
Към момента не е ясно какви ще бъдат допустимите разходи по новата схема, но община Варна се надява да получи възможност да обнови тролейбусния си парк. Сред големите цели на местната власт през следващия програмен период е и разработката на нова бърза бус-лента, която да свързва „Галата“ и „Аспарухово“ с курортните комплекси. Амбицията е скоростно трасе да обслужва и тролейбусния транспорт, уточни д-р Радушев.
Русе остана последен на опашката
Проектът за интегриран градски транспорт на Русе стартира най-късно. Той се забави поне 3 месеца заради обжалване на избора при втория търг за консултант. Първата тръжна процедура бе прекратена.
Внесеният вече в Министерството на регионалното развитие и благоустройството проект е на стойност близо 30 млн. лв. Той предвижда до 2015 г. да бъдат обновени стълбовете от контактната мрежа, тролеите да бъдат оборудвани с GPS-и, а на спирките да се продават електронни билети. В дунавския град предстои да се обособят общо 14 велоалеи, а по бул. „Цар Освободител“ – бус-ленти. Най-голям ремонт ще претърпи кръговото кръстовище пред сградата на полицията. Солидна сума от стойността на проекта – 7,5 млн. лв., пък ще се инвестира в транспортната артерия, свързваща кв. „Родина” с бул. „Липник”.
София чака 50 нови тролейбуса
София ще се сдобие с 50 нови тролейбуса чрез проекта „Подкрепа за интегриран градски транспорт в Столичната община“. Така на практика в края на следващата година ще бъде обновен почти целият тролейбусен парк в столицата. Според разчетите на експертите това ще намали разходите за електроенергия с 15%. Предвижда се и реконструкция на трамвайни линии – съществуващата на бул. "България" ще бъде рехабилитирана, а обновена и разширена ще бъде линия № 2 - от Семинарията до "Дървеница". Предстои инсталирането и на 600 електронни табла с дистанционно управление. Те ще предоставят информация за пътниците в реално време. Пилотна интелигентна система за управление на трафика пък ще бъде въведена на 20 ключови кръстовища в София. Тя ще дава предимство на средствата на градския транспорт и ще намали чакането на кръстовищата, а от там и задръстванията и отделянето на вредни газове.
Софийският проект за интегриран градски транспорт, стартирал през есента на 2011 г., е на стойност 62,6 млн. евро, от които 50 млн. евро са безвъзмездна помощ. Поетапната му реализация ще продължи 3 години.
Пилотният проект тръгна от Бургас
Бургас бе първият сред седемте големи града в страната, които подготвиха проекти за интегриран градски транспорт. Изпреварвайки дори София, морският град успя да договори най-голямата финансова помощ в размер на 51,8 млн. евро, при общата стойност на проекта 67,07 млн. евро. Със средствата ще се изградят 4 пешеходни надлеза и 20 км мрежа от велосипедни алеи, която ще предложи цялостно градско решение за достъпност на средата.
Модернизацията на обществения транспорт включва доставка на 67 нови нискоемисионни рейса, въвеждане на бързи автобусни линии с дължина 15 км, система за електронно таксуване, пътническа информация в реално време, подобрения по депото и обособяване на автобусни терминали.
Част от средствата са предназначени за предпроектни проучвания и концепции за надграждане на BRT системата след успешното й въвеждане, изграждане на буферни паркинги в ключови зони на града, автогара за междуселищен транспорт и интегрирана система за управление на трафика.
Строежът на трасетата на бързите автобусни линии трябва да бъде завършен до края на тази година. Паралелно ще върви и изграждането на вторичната транспортна инфраструктура.
Официално проектът трябва да бъде финализиран на 30 ноември 2013 г.
Плевен ще се сдобие с нови маршрути и спирки
На над 23 млн. лв. възлиза договорът за интегрирания градски транспорт на Плевен. Малко над 20 млн. лв. е безвъзмездната финансова помощ по него. Партньор на местната управа при реализацията на проекта е общинската фирма „Тролейбусен транспорт“. В рамките на 36 месеца трябва да бъде внедрена система за управление на обществения транспорт и интелигентна система за управление на трафика. Предвиден е цялостен ремонт на съществуващата тролейбусна контактна мрежа. Тя ще бъде разширена с 4 нови маршрута с обща дължина 6 км и 681 м. В рамките на проекта ще бъдат изградени и 6 нови спирки по тролейбусните линии, а старите ще бъдат модернизирани. Средства ще се инвестират и в ремонта на депото.
Във втората фаза на проекта се планира покупката на 60 тролея.
С 30 млн. лв. Стара Загора модернизира обществения си транспорт
14 нови тролейбуса ще бъдат осигурени в Стара Загора чрез проекта за интегриран градски транспорт. Предвижда се спирките да бъдат изцяло рехабилитирани, да се поставят електронни табла и да се внедри интелигентна система за управление на трафика. Планира се и изграждането на общо 7,8 км велоалеи. За тези придобивки „градът на правите улици“ ще вложи 28,9 млн. лв. Безвъзмездната финансова помощ по ОП „Регионално развитие“ е в размер на 24,6 млн. лв.
Пловдив залага на интелигентна система за управление на трафика
2,79 млн. евро без ДДС са заложени за интелигентна система за управление на трафика в Пловдив. Инвестицията, договорена чрез проекта за интегриран градски транспорт, включва център за управление, подмяна на светофарите на 51 възлови кръстовища, броячи, трафик камери, датчици, сензори. 5,3 млн. евро без ДДС пък са предвидени за велоалеи, които ще опасват града в 18 лъча. Стойността на целия проект е 24 млн. евро. Част от средствата ще се вложат в модернизация на спирките и съоръженията по обръщачите.