Ето и пълния текст на писмото:
Протестираме срещу едноличния диктат от страна на кмета на община Варна в окончателния проект за Общ устройствен план на Варна (ОУП) проектантския екип да промени устройствени зони на територии в землището на кв.Виница, не съвпадащи с решенията на ОбС-Варна, в разрез с решенията на ЕСУТ-Варна, НЕСУТРП и комисията по архитектура към ОбС-Варна, както и в разрез с исканията и интересите на обществеността.
В приложените към настоящото писмо писмени становища на граждани и НПО, а именно общо становище от 2009год. на над 10 НПО, възражение от ЮЛНЦ „Сдружение Обществен съвет кв.Виница”, както и предожението на районния кмет с изх.NoРД-0200-347/19.10.2009год., всички адресирани и до кмета на Община Варна, за устройствените зони в землището на кв.Виница се настоява следното:
1. Ботаническа градина - Варна, създадена с разпореждане 69/29.12.1979год. на Бюрото на МС, състояща се от 360,093дка, съгл. АПДС 2619/24.08.1999год. на ОУ-Варна, стопанисвана от СУ, да се отреди за паркова зона Тзсп или Зп. Това искане напълно съвпада с решението на ОбС-Варна от 04.07.2012г.
2.Територията между Ботаническата градина и кв.Виница да се отреди за нискоетажно застрояване, подобно на предвиденото както в първоначалната Концепция за ОУП, приета от ОбС-Варна през 2006г., така и в приетия ПП на ОУП-Варна с решение 5094-3(56)/2007год. на ОбС-Варна. Тази територия към момента е заета от лозя, ниви и стопански постройки, и представлява единствената цялостно реституирана собственост на жителите на кв.Виница. Въпреки този факт се правят опити да се възпрепятства законното ползване на тези имоти от собствениците им, с аргументи за преместване на Ботаническата градина – мероприятие определено от ректора на СУ в изрично писмо до кмета като недопустимо. Експертите от общинския ЕСУТ и от НЕСУТРП удовлетвориха частично гореизложените възражения като приеха тази територия да бъде отредена за устройствени зони Жм(за м-ст Таушан тепе) и Са. След решението от 04.07.2012г. на ОбС-Варна - устройствената зона на Ботаническа градина Варна да бъде отредена за паркова зона(Зп), разбираме че кмета е упражнил натиск проектантският екип да промени за „бъдещи” паркови зони и териториите между Ботаническата градина и кв.Виница, преставени в обсъждания на 04.07.2012 проект като зони Са и Жм. Намираме настоящия едноличен натиск за недопустим, в разрез с решенията на институциите, и нелогичен от устройствена гледна точка - за което има писмени становища и на експертните съвети. Подозираме, че този натиск е плод на реваншизъм от страна на кмета срещу законните интереси на граждани, които възразяват на планираното с ОУП застрояване на три описани по-долу защитни гори в землището на кв.Виница. Абсурдно е да се представя, че е в обществен интерес допусканото с ОУП застрояване на защитни гори и едновременно с това манипулиране на обществеността, че ще се създава парк за обществено ползване върху разположени в близост частни територии без ценна растителност! Обществения интерес предполага както запазване на съществуващите залесени площи, така и устройствено планиране, което да допуска за незалесени площи нискоетажно застрояване едновременно със съществено озеленяване, при което няма да се разходва за целта и общинския бюджет.
3. Трето искане на граждани и НПО, визирано в приложените писма, е промяна на планираните в землището на кв.”Виница” бъдещи устройствени зони за застрояване върху едроразмерна дървесна растителност, а именно : зона Жм в м-ст „Драгу дере”- северно от конната база в източния край на квартала, зона Ок1 в м-ст „Коджа тепе”- в западния край на квартала, зона Жс в м-ст „Ташлъ тепе”- до телевизионната кула, да бъдат променени на Гз – „защитни гори”, за каквито са и създадени. Значимата част от тези гори са отчуждени от виничани и поради факта че са залесени не са реституирани, а са останали държавна/общинска собственост с очакване да запазят обществените си фукции.
Ако кмета на Варна е искрен по отношение запазване на съществуващите озеленени площи в града и в частност района на кв.Виница и упражнения от него натиск е плод на недоразумение, то го призоваваме да акцентира на промяна в устройственото предвиждане на посочените в настоящия пункт 3 залесени територии.
Уважаеми г-н Борисов,
г-жо Министър на РРБ,
г-жо Директор дирекция УТ към МРРБ,
г-н Областен управител,
г-жи и г-да общински съветници,
г-н Кмете
Настояваме проектантите да изпълнят дословно решението на ОбС-Варна, Ботаническата градина – Варна (създадена с разпореждане 69/29.12.1979год. на Бюрото на МС, състояща се от 360,093дка, съгл. АПДС 2619/24.08.1999год. на ОУ-Варна, стопанисвана от СУ, отразена и в действащата КК на гр.Варна) да бъде отразена като зона Зп, а устройственото предвиждане на съседните на нея местности да остане със статута си според досегашното предвиждане в проекта за ОУП, съответно Жм и Са.
Настояваме да се прекрати дискриминацията и административния натиск над виничани, упражняван и чрез проекта за ОУП. Ясно доказателство за горното е че въпреки многократните ни писмени сигнали администрацията на община Варна вместо да предотврати планираното с ОУП застрояване на граничещи с кв.Виница озеленени със защитни гори територии прави опити да накърни допълнително законните интереси на част от сигнализиращите граждани и опитва да заблуди обществеността, че до планираните с ОУП за застрояване защитни гори ще създава с обществени средства нови паркове върху крайградски частни територии без съществуваща ценна растителност. Резултата от последното е прогнозируем : загуба на съществуващи защитни гори и блокиране възможността на гражданите да използват ефективно собствеността си – а именно чрез нискоетажно застрояване едновременно със съществено ново озеленяване, и то с частни средства.