- Може ли „Програма 2020" да сложи край на ширещото се „партийно" пътно строителство?
- Самият факт, че се говори за стратегическо планиране в пътната инфраструкура, показва желанието за качествен нов подход на пътната администрация, което заслужава да бъде адмирирано. Независимо от това кои партии управляват, пътната инфраструктура е за цялата страна и там приоритетите не бива да са на партийна основа, а да са продължение на усилията на предходните правителства в една обща посока. До този момент много често се правеха т.нар. партийни пътни отсечки, които един или друг депутат или партия успяваха да извоюват за сметка на акумулирания ефект в стратегическото изграждане на пътната мрежа. Така че надявам се „Програма 2020" като правителствен документ да наложи стратегическото планиране и в рамките на този период наистина да има европейска пътна мрежа.
- Програмата отговаря ли на анализа на интензивността на пътното движение?
- Тя е съобразена с Общия генерален план на развитие на пътната инфраструктура, който беше разработен по договор с Министерството на транспорта. Според мен като генерална схема е добра, но има някои пунктове, които би трябвало да претърпят известна промяна. У нас има много ясно и точно преброяване на движението и ако прогнозната интензивност на движението през периода до 2020 г. се наложи върху приложената генерална схема на транспорта, смятам, че ще има ефект в посока усъвършенстване.
- Според Вас кои са основните пунктове на територията на Варненска област, в които пътната мрежа може да се подобри?
- Първо, бих искал да помоля колегите от Варна и региона да коментират новата програма, свързана с територията на Варненска област, за да можем да застанем зад една обща идея за визия на пътната инфраструктура, която да лансираме в рамките на нормалното лобиране в Програма 2020.
Специално за нашия район смятам, че, на първо място, трябва да бъде построен обходен път, свързващ не само АМ „Черно море" и АМ „Хемус", както е по програмата, но и стигащ до главен път I-9 (Е87), като вместо габарит А29 да се предвидят още и локални платна. Така ще се направи пълен обход, който ще помогне и на другите инвестиционни намерения - контейнерния терминал и възкресяването на Фериботния комплекс. Няма да се подценява и фактът, че такъв обход предполага и втори мост над езерото, затова подготовката е необходимо да започне веднага, ако искаме да има реализация в рамките на „Програма 2020".
Втори момент - тотално подценена в програмата е отсечката Варна - Добрич, която в момента е много натоварена. Тук местното движение се комбинира с транзитния трафик от и за двата КПП - Кардам и Силистра. Необходимо е да се предвиди т.нар. скоростен път - две платна с по две ленти за движение. За сравнение може да се посочи, че „Програма 2020" предвижда удвояване на посоката Пловдив - Асеновград, с по-малко натоварване и без международно значение, като същият трафик след Асеновград отново се включва в обикновен двулентов път.
На трето място, за Варна и Черноморието е важно да се предвиди изграждане на скоростен път и от Бургас до Малко Търново, с което цялото ни Черноморие да бъде свързано със сигурен и комфортен четирилентов път. И от север и от юг в Румъния и Турция пътищата до нашата граница вече са четирилентови, такъв габарит ще улесни както вътрешния, така и международния туризъм и стопанските връзки между черноморските общини, ще покажем, че сме част от черноморската общност.
- Смятате ли, че местната власт също трябва да има статегическа програма за пътната инфраструктура?
- Точно затова призовавам колегите да се произнесат, за да можем всички заедно да потърсим решението на транспортните проблеми на Варна. В същото време смятам, че „Програма 2020" би трябвало да поучи общинските ни власти, тъй като провеждането на транспортната политика трябва да бъде устойчиво действие във времето. Ние вече имаме няколко опита за хубави неща, които не бяха продължени. За пример ще дам товарния маршрут, който се направи за достъп от магистрала „Хемус" по ул. „Ат. Москов", през
ул. „Девня" до пристанище Варна-изток. Доизграждането му е записано в бюджета на Варна, което е много хубаво. Но вече се чуват гласове, че тази отсечка трябва да отпадне, което говори за непоследователна политика. Същото стана с идеята за изграждане на велоалеите. Направи се първата крачка и се спря. Защо?! Морската градина трябва да се свърже с велоалеи, за да има достъп през целия град дотам. В това отношение общинската администрация е длъжник към варненци.
- Новият ОУП не е ли достатъчен?
- Общият устройствен план на Варна ще даде главните насоки, които да бъдат следвани не само от тази общинска администрациа, но и от всички следващи. Въпреки това не трябва да се чака и всичко започнато трябва да се доведе до реализация. Ще повторя - велоалеите, т.нар. товарен обход, слизането от АМ „Хемус", ул."Ат. Москов", ул. „Девня" - пристанище Варна-изток и Аспаруховия мост, като тази идея трябва да се продължи и със строителството на входяща рампа към АМ „Хемус" от ул. „Ат. Москов", с което ще се облекчи трафикът по бул. „Цар Освободител" от магазин МЕТРО до пътен възел "Летище".
Спешно трябва да започне изграждането на подземни паркинги - примерно до сградата на община Варна, а защо не и под дворовете на училищата „Климент Охридски" и „Кирил и Методий" или на Икономическия техникум. Като пример може да се даде Бургас, който вече строи такъв паркинг.
- Какви са възможностите за реализация на "Програма 2020"?
- Пределно ясно е, че трябва да има европейско финансиране. И да се надяваме, че няма да се случи нещо подобно като доскорошното затваряне на европрограмите за България. Както виждаме, сега поне магистралите тръгнаха, започнаха търговете по жп инфраструктурата. Важното е да се продължи със същото темпо. Във Варна какви търгове ще се провеждат, след като още нищо няма насреща?! Няма проекти. Вярно, става дума за национални обект, но общината и Областната управа, всички заедно трябва непрекъснато да тръбим колко са важни за Варна, за да не бъдат отлагани повече във времето.
Разбира се, имам и други бележки по цялата програма, но те са на национално ниво и не засягат варненската общественост.