- Капитан Томов, на какво се дължи атаката от някои медии срещу БМКЦ и лично срещу Вас в последните няколко дни?
- Пишат се пълни глупости. Всичко е по 2 линии. Сега се подготвят промени в закона по отношение на квалификационната дейност. Ние повдигнахме преди година въпроса за ниското ниво и подстандартното обучение в тази сфера. Много центрове (частни и държавни) се ангажираха с тази дейност и вършат нещо през куп за грош. БМКЦ е създаден през 1974 г. като ведомствен център към водния транспорт. След това с навлизането на конвенцията STCW именно БМКЦ е номиниран за единствен квалификационен център за морски кадри. Това става през 1989 г. После настъпва масовата бизнес мания и се измисля свободната конкуренция в бранша. Тогава излиза заповед на началника на „Морска администрация" по това време, според която тази дейност може да се върши от Морското училище, от ТУ - Варна, и от техникумите във Варна, Бургас и Русе. Започват да се роят и частни фирми. Хайде, за тези, които работят със сертификати до 20 бруто регистър тона, иди-дойди. Но има фрапиращи случаи. Попаднах на лиценз на едноличен търговец от Аксаково, според който може да извършва обучение дори за капитан! Така конкуренцията започва само на база цена. Морякът се интересува от времето и от цената. Колкото по-бързо и евтино, толкова по-добре. Конфузно или не, но така е. Ниската цена означава липса на качество и е нарушение на конвенционални изисквания, които са спуснати от IMO. Съществуват нормативи, одобрени от българската държава, за подготовката на морските кадри. Качеството е по-ниско и бизнесът реагира с по-ниски заплати. Всичко това се отразява зле.
- Предполагам, това е повлияло на БМКЦ с отлив на желаещи за обучение?
- Точно така. Последните 3 - 4 години има отлив на кадри и намаляне на приходите. Сега постъпленията са 3 пъти по-ниски от 2006 г. Наредба №6 на компетентността на морските лица претърпява 2 корекции - през 2003-та и 2007-а. И двете промени, вместо да доведат до по-смислен документ, започват да потулват изискванията към кадрите. В последните години започват буквално да се продават сертификати. Няма начин това да го докажа и да посоча виновните, но със скрита камера е възможно. А и в частни разговори съм чувал признания. За подсказана тема, задача... Вече се правят изпитни сесии почти всеки месец. По мое време имаше 1 сесия. Сега вече са 4, които след това се дублират - особено ако много кандидати се провалят. Има хора, които обикалят между двата града, за да изкарат по-лесно. Чувал съм хумористични случаи, когато карат изпитвания да навие секстанта... А този уред е за гледане на звездите. Друг фрапиращ случай е незнание от старши помощник на кода за опасни товари. От 1 г. съм в окопа и след години насъбирани проблеми цялата помия се изля срещу БМКЦ и мен. В част от писанията прозират лични бизнес интереси. А и със заповед на министъра се организира работна група, ние участваме в актуализирането на нормативната база по образованието и квалификацията. БМКЦ се оказа против всички, защото е търговско дружество. Морско училище, бившето МЕИ и техникумите са бюджетни институции. Как тогава да се мерим с тях - те си имат субсидии и извършват същата дейност?!
- Все пак и БМКЦ е държавна институция...
- Да, но чакаме да си спечелим парите. При нас е концентрирана много истинска учебна материална база. Особено учебните тренажори, чиято поддръжка ни излиза десетки хиляди евро. Дори Морското училище няма база като нашата. Каквото имат, е придобито къде от спонсори, къде от държавата. При нас всичко е приходи и разходи. Само това. Всеки един проведен наш курс си има себестойност. В Морскто училище не е така - там ток не се плаща, амортизация, не поддържат техниката със свои средства. И затова те най-официално са заявявали, че винаги ще предлагат по-ниски цени. Не можем да се състезаваме с тях. Преподавателите им си получават заплатите, а се говори, че голяма част от приходите от квалификационна дейност се разпределят като хонорари и само малка - за консумативи. И то формално! Освен уникалния ни тренажор имаме противопожарен полигон и много други неща, които, за да работят, ги плащаме с пари от приходите от БМКЦ. А проблемът възникна с наше искане в Наредба №6 да се прокара изискване квалификационната дейност да се извършва само от центрове, които имат адекватната материална база. Който няма, е аут от този бизнес.
- Затова ли се вкара в играта слухът с продажбата на „Калиакра" и рязането й за скрап?
- Това са злоупотреби на някои медии. Бих казал престъпни злоупотреби. Години наред БМКЦ беше на загуба. Особено откакто се отдели от БМФ, през 2009-а го заварих с милиони „на червено" и един особен кредит, който трябваше да се върне в рамките на 6 месеца. Условията по плащанията бяха така договорени, че не виждах как в края на срока ще ги погасим. Умувахме и успяхме да изчистим задълженията. Платихме си борча, но с цената на много лишения.
Сградата също не беше пипана от 15 г. Някой сменил част от дограмата и толкова. Зимата в тези зали е вълчи студ и се отоплява с парно, което струва много. Направихме калкулация, спряхме парното, сложихме климатици и се справихме.
Но се отплеснах. За „Калиакра" тази година няма друг вариант. През 2010-а ни гостува регатата „Исторически морета". Събитието беше много важно за града и баркентината трябваше да участва във всички етапи. От Черно море тя беше и единственият ветроход, а и бяхме домакини. Пряко сили се пуснахме в регатата „Гарибалди" (в италиански води), после флотилията дойде тук, нямаше как да не пътуваме и до Балтийско море. Това е скъпо, страшно скъпо, но за миналата година нямахме друг вариант. Ако повторим маршрута и тази година, БМКЦ ще претърпи сериозна загуба. Не можем да си го позволим, защото искаме да излезем на печалба. Класовият ремонт ще глътне много пари. Пък и след него „Калиакра" ще трябва да плава. Иначе е безсмислено да я възстановяваме. Затова през 2011-а „Калиакра" няма да плава. Ще я поправим, доколкото можем, с наши средства. Догодина по това време баркентината ще влезе за класов ремонт. Имаме акумулирани средства и след това ще я пуснем да плава. В момента я държим на стария канал. На морската гара е много хубаво, но е страшно скъпо. Отиват над 1500 лв., които идват от БМКЦ. Никой не пожела да отпусне средства ветроходът да стои на кея за негова сметка. Затова си решихме проблема, както можем. И никакви приказки за скрап не са обосновани. Има шанс да я пуснем на вода до края на юни, защото дотогава са в сила документите. „Калиакра" може да тръгне във всеки момент, но е твърде скъпо, за да можем да си го позволим току-така. Екипажът е намален, така е през зимата - режим извън експлоатация.
- Говори се усилено за приватизация на БМКЦ и продажба на „Калиакра". Каква е истината?
- Всички разговори в министерството за бъдещето на БМКЦ и „Калиакра" нямат дори нишан, че предстои нещо такова. Не се е прокраднала дори идеята за приватизация и продажба на някакви наши активи. От мен се иска дружеството да си стъпи на краката. В момента нямаме абсолютно никакви задължения. Редовни платци сме и продължаваме да работим. Искрено се надявам все пак в бранша да бъде въведен ред. А срещу него скачат институциите, които са заинтересовани да има хаос, да печелят пари. Те направиха „Калиакра" заложник на своите интереси. По форуми и във Фейсбук се ръсят обиди по мой адрес. Става въпрос за целенасочена атака с абсолютни неистини. Ако искаш да очерниш някого, намери логика и елемент на достоверност. Сегашното на нищо не прилича. И искам само да кажа, че пътуването на „Калиакра" за регата е истински лукс. Ако няма практиканти, които да платят рейса, за нас остават сериозни разходи. До неотдавна дори по-богати държави ни гледаха много умно, когато бяхме на всички регатни прояви. Явно се чудеха кой е зад нас. Е, преди беше БМФ, но сега ситуацията е съвсем различна. Но при всички случаи и „Калиакра", и БМКЦ ще си останат символ на българското морячество. Каквато и помия да се излива срещу мен, кораба и колегите!