Пътното строителството изостава от новостите
По принцип няма закон, който да забранява използването на нови технологии в пътното строителство, каза арх. Жечев. Той направи аналогия с високото строителство, където над 20 г. вече успешно залагат на най- добрите постижения в света. Въвеждането на новите технологии вдигна цената на строителството, но инвеститори и потребители бързо се адаптираха и масово започнаха да ги прилагат, защото осигуриха по- голяма надеждност на строителството. За съжаление, инж. Росен Колелиев е напълно прав в твърдението си за много остарелите технологии в изграждането на пътната инфраструктура, заяви зам.-кметът по строителството. Той даде за пример как с „Пътища и мостове" са направили експеримент с използването на нови пластификатори при ремонта на кръстовището на Червения площад преди няколко години. Обикновено на тези участъци от високите температури през лятото се получа нагъване на асфалта, известно в бранша като ефекта на „слоновата кожа". С една известна фирма е направен друг успешен експеримент на 200-метров участък на ул. „Ат. Москов", който доказва необходимостта на реновацията. Направили са нещо съвсем елементарно, но ефикасно. Със специална машина бил разравян старият асфалт до основата, вкарали допълнителни пластификатори. Така много бързо била направена новата
настилка, която била малко по-различна по химически състав от асфалтовата, но имала много добри параметри на плътност и устойчивост. Според арх. Жечев много неща могат да се направят в тази посока. Например отдавна само се говори за цветния асфалт, който е много подходящ за направата на велоалеи, тротоарни настилки, алеи в паркове и градини. В използването му нямало нищо разточително, защото разликата в цените не е голяма. В Белгия той се използвал дори за цели участъци на магистралите, с което психологически се избягва опасността шофьорът да изпадне в унес или да заспи от това, че се движи по еднообразен път.
Лъжливите сметки при пестенето
Арх. Жечев е съгласен, че новите технологии са по-скъпи от онези, които още се използват в пътното строителство. Съгласен е и с това, че в тежката криза всички гледаме цената да е по-ниска. Това обаче са лъжовни сметки, защото подобни технологии дават по-голяма дълготрайност на настилката, осигуряват високо сцепление, възможност за маневреност на колите, намалява се спирачният път, категоричен е зам.-кметът по строителството. Той смята, че в пътното строителство нещата трябва да се концентрират в постепенно, но изключително важно въвеждане на реновации на важните пътни участъци, по които се извършва общественият транспорт на Варна. Това дава гаранция, че могат да се решат тежките проблеми с неравностите и дупките по настилката. Той дава за пример как преди 10 г. са реновирали изцяло участъка по бул. „Вл. Варненчик" след старата автогара, по който и досега няма никакви дупки. „Ние сега съзнаваме, че с кърпежите само наливаме вода от един кладенец, защото голяма част от настилките са много стари, с "изгорял" асфалт, на много места положен върху паваж, и се получава ефектът на приплъзването", твърди арх. Жечев. По неговите думи само реновацията на определените участъци на настилката е гаранция за устойчивост и липса на дупки. За съжаление, това често е сериозен проблем дори за град като Варна, където се отделят много средства за развиващия се ландшафт, екипът прави всичко възможно в тази посока, а фирмите са опитни. Тази зима за първи път са започнали да правят реновация със студена смес на малки участъци, където има дупки. При извършване на ремонтите се прави картотекиране на дупките улица по улица, има тройна гаранция, защото процесът се наблюдава от кметството, от общината, от фирмите изпълнителки.
Остарелият закон
Пътната мрежа на Варна е над 800 км и въпросът с поддръжката й няма да се реши без непрекъснатото подобряване на качеството на настилката. В този смисъл зам.-кметът подкрепя твърдението на инж. Росен Колелиев, че трябва да се залага на всички нови технологии, които са известни на пътностроителните фирми. Според него причините това да не се прави, наред с липсата на средства, са и в несъвършенството на Закона за обществените поръчки. Би трябвало в конкурсите за обществени поръчки да се дава приоритет на фирми, които имат необходимата техника за подобряване на пътното строителство. Това не се прави, защото Комисията за защита на конкуренцията веднага ще анулира конкурса. Това е един от парадоксите в закона. После, ако се постави ограничително условие на фирмите да имат съответните съобствени средства и техника, подготвени кадри, пак същата комисия ще ги обяви за дискриминационни. Арх. Жечев е убеден, че кандидатите за обществената поръчка трябва да са с доказан оборотен капитал по изграждане на определен обем настилки за годината като гаранция, че имат опит. Той смята, че с промяна в закона трябва да спре абсурда обжалването в съда на обществената поръчка да спира изпълнението й. Трябва да се дава възможност тези, които са спечелили със своите възможности обществената поръчка, да не спират работата и ако случайно в съда се докаже, че има нещо нередно, общината да носи своята отговорност.
Независимият надзор
Няма нищо страшно, ако фирмата заложи на подизпълнители при изпълнението на обекта, заяви още арх. Жечев. Ако работата им не е качествена, това ще се отрази при приемането, фактурирането и заплащането. Тук обаче възниква въпросът за независимия надзор, продължи зам.-кметът. Според него цялата тази схема ще бъде правилна, ако надзорът много стриктно спазва своите задължения и защитава преди всичко инвеститора и общинските и държавните интереси. Затова надзорната фирма с малка група специалисти получава хонорара, който многократно надвишава заплащането на проектантите на обекта, твърди арх. Жечев. Той подчерта, че е много важно е да се въведе инженеринговото проектиране при важни инфраструктурни обекти, което означава, че фирмата участва и в проектирането, и в реализацията му. Така тя няма да може да прикрие своите неволи и да ги прехвърли на проектанта. Даже да се открие грешка в проекта, тя ще бъде отстранена за собствена сметка. Сега, ако това изискване се приложи, законът веднага ще го определи за рестриктивно и пак ще анулира конкурса. Сегашният ЗОП е направен с идея да се спестят пари, но резултатът често е негативен, категоричен е арх. Жечев. С промяната му трябва да се въведе и заплащането да е в определени граници в зависимост от качеството на извършената работа. Всички тези нормативни промени трябва да обхванат всички етапи на строителството - от проектирането до реализацията, надзора, като при разработката се чуе мнението на строителите, инвеститорите, юристите, които участват в процеса, допълни арх. Жечев.