Проектът „Портрет на Варна в сто живописни платна”, реализиран от Галерия „Арт Маркони“, във връзка със 100 години от обявяването на Варна за курортен град, е удостоен с високото отличие Награда „Варна“ 2022. Екипът надгражда идеята през следващите години с различни акценти, свързани с морския, артистичния и архитектурен дух на града. Със свои творби участват: арх. Владимир Рачев, Венцислав Марков, Иван Додов, Илия Касабов, Илиян Пеев, Ирина Маркова, Камен Кисимов, Клементина Манчева, Лора Маринова, Миряна Пеловска, Ренета Павлова, Самуил Георгиев, Светлин Ненов и Севдалина Драгнева.
Мобилният вариант на изложбата, експониран на входа на Варненския театър, представлява комбинация от гледни точки, пресъздаващи духа на Варна във всички негови измерения: морската слава, богатата фестивална програма, утвърдила Варна като лятна културна столица на България, красивото архитектурно наследство, напомнящо, че тук са творили едни от най-талантливите български архитекти. Всички творби, изобразяващи архитектурните шедьоври на Варна или детайли от тях, са придружени с QR код, предоставен от сайта varnaheritage. Той дава възможност зрителят да получи по-детайлна информация за изобразената сграда: кой е архитектът, къде се намира, как изглежда реално, каква е нейната история. Информацията за архитектурното наследство на Варна, която екипът на сайта предоставя, е събирана и проучвана в продължение на години и постоянно се допълва и обновява.
Живописната композиция, която посреща зрителите на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ и Държавна опера Варна, отразява артистичния дух на града, като централно място заемат платната на дългогодишната художничка на оперния театър Лора Маринова „Корсар” и „Копелия”. Влюбен в красотата на танца, Светлин Ненов допълва балетната тема с две композиции върху „Лебедово езеро”. Картината на Иван Додов, изобразяваща варненския храм на изкуствата, е озаглавена „Светлината на града“. По-нататък живописният пъзел включва творби, в които посетителите лесно ще открият знакови сгради, разпознаваеми архитектурни детайли, моменти от ежедневието на любимия ни град. Обединяващ елемент, както винаги, е проектът за знак на Варна, с който художникът Илия Касабов печели конкурса на тази тема преди 54 години.
„Желанието ми с тази пътуваща изложба е да дадем възможност на част от картините, които са участвали в четирите издания на проекта ”Портрет на Варна в сто живописни платна”, да достигнат до повече хора, било на работните им места или в институции, които те посещават по различен повод. Искрено се надявам нашата идея да бъде репродуцирана и в други градове“, споделя галеристката Ваня Маркова.