Варна се включва в Европейската Нощ на музеите и галериите на 17 май
 
Европейската „Нощ на музеите“ ще се проведе във Варна на 17 май тази година. Това стана ясно на среща в Община Варна, на която присъстваха директорът на дирекция „Култура и духовно развитие“ Светослава Георгиева и представители на множество галерии и арт пространства в морската столица. Във Варна събитието се провежда с финансовата подкрепа на Фонд „Култура“, сдружение „Таляна“, съвместно с Френски институт в България.
Събитието стартира като инициатива на Министерството на културата на Франция и вече десетки години изненадва и радва любителите на изкуството, историята и творчеството от всички възрасти в цяла Европа. Във Варна „Нощ на музеите“ се провежда от 2016 година насам и вече се е утвърдила като устойчиво и чакано събитие с вярна и любопитна публика.
Събраните от галериите, музеите и арт пространствата данни за миналата година сочат, че през 2024 г. над 24 000 варненци и гости на града са се възползвали от богатата програма на „Нощта на музеите“, подчерта директорът на галерия „Ларго“ и организатор на събитието в морската столица Нели Вълчева. По думите ѝ тази година инициативите ще бъдат разгърнати и обогатени с интересни музикални предложения, алтернативни артистични изяви, забавни игри и загадки и специални изненади за най-запалените посетители.
В тази специална нощ през месец май голяма част от музеите, галериите и артистичните пространства в града ще отворят врати и ще дадат възможност на хиляди граждани да се запознаят отблизо с културното наследство, историята и изкуството на България и на Варна. За по-пълноценно и различни преживяване директорите и собствениците на артистичните нощни спирки често изненадват посетителите си с нови предизвикателства, презентации и работилници.
|
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини - Култура |
 |
 Изложба живопис на Мутафов гостува в Археологическия музей във Варна
Понеделник, 14 Април 2025 16:26
Над 60 живописни платна на художника Иван Мутафов ще бъдат представени в изложба, която се открива на 16 април от 17:00 ч. в зала „Север“ на Археологическия музей – Варна. Експозицията е организирана от...
| |
 |
 От утре ВелоБиблиотеката подновява обиколките из Варна
Понеделник, 14 Април 2025 12:16
От утре, 15 април, уникалната за България ВелоБиблиотеката подновява обиколките из Варна, поемайки своето лятно приключение, припомня Moreto.net
Всяка седмица от 10.30 ч. до 12.30 ч. ВелоБиблиотеката...
| |
 |
 Напусна ни Марио Варгас Льоса – един от великите гласове на съвременната литература
Понеделник, 14 Април 2025 08:43
На 89-годишна възраст в Лима почина перуанският писател и Нобелов лауреат Марио Варгас Льоса. Тъжната вест беше съобщена от неговото семейство в социалната мрежа "Х".
„С дълбока скръб съобщаваме, че...
| |
 |
 Стартира фолклорният фестивал "Цветно ми е" днес във Варна
Неделя, 13 Април 2025 09:51
Над 300 прекрасни млади изпълнители - танцьори и певци от Варна и областта ще заредят с прекрасна енергия и настроение гостите на фолклорния фестивал “Цветно ми е” в днешния 13 април.
Може да се насладите...
| |
 |
 ВелоБиблиотеката подновява обиколките из Варна от 15 април
Събота, 12 Април 2025 08:19
На 15 април ВелоБиблиотеката поема на своето лятно приключение, обявиха от Регионална библиотека "Пенчо Славейков" -Варна.
Всяка седмица от 10.30 ч. до 12.30 ч. ВелоБиблиотеката ще излиза по предварително...
| |
 |
 Природонаучният музей във Варна представя фотоизложбата „Цветна феерия“
Петък, 11 Април 2025 13:02
„Цветна феерия“ е името на изложба с фотографии на цъфтящи растения, която Природонаучният музей във Варна представя.
Еспозицията представя част от работата на автора, професор д-р Димчо Захариев,...
| |
 |
 Театрален куклен уикенд очаква варненските деца след Великден
Петък, 11 Април 2025 09:59
Театрален куклен уикенд очаква варненските деца в седмицата след Великден. На 26 и 27 април на Варна ще гостуват четири от най-добрите куклени спектакли у нас.
„Малък фестивал на куклите 4“ ще бъде открит...
| |
|
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|