В средата на 19 век, време в което българите във Варна са малцинство и училищата и църквите са гръцки, на 11 май 1860 г. будни, инициативни и смели варненци създават Варненска църковно-училищна община „Напредък“ с цел да работи за създаване на Варненско българско училище, което започва своята дейност на 12 август същата година. След няколко години неуспешни опити чрез дипломация да се издейства отваряне на българска църква, варненските първенци решават да превърнат първия етаж на българското училище в храм. За кратко време успяват да преустроят сградата и изграждат олтар и св. престол. И така на 14 февруари 1865 г. е извършена първата служба в храм „Св. Архангел Михаил“.
Във връзка с тези събития през цялата 2025 година дейностите на Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил” ще бъдат посветени на отбелязването на тези годишнини.
Изложбата е посветена на варненци, допринесли за пробуждането, развитието и съхранението на българския дух в средата на 19 век – свещеници, учители и дарители. Тя е подготвена със съдействието на Музей на Възраждането гр. Варна, Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ - Варна и включва пана, документи и издания посветени на годишнините. Насочена е към ученици, учители, граждани и гости на града. Изложбата ще бъде представена от Борислав Аврамов сътрудник във Варненска и Великопреславска митрополия.
Входът е свободен. Очакваме ви!