Проектът „Дигитална фолклорна палитра“ на ученици от Първа езикова гимназия е големият победител на тазгодишния конкурс „Млад благотворител“.
Екипът...
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
Проектът „Дигитална фолклорна палитра“ на ученици от Първа езикова гимназия е големият победител на тазгодишния конкурс „Млад благотворител“.
Екипът десетокласници успя да спечели журито с идеята да създаде дигитален архив на музикалното наследство на България, така че да се съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции. Намерението на учениците е да съберат интервюта с възрастни хора, автентични музикални записи, видео възстановки на обичаи и традиции, нотни партитури и текстове на едно място в онлайн платформа, за да бъдат достъпни за всички. Специално място ще заемат образователни клипове и материали.
Проектът цели най-вече да приобщи възрастните хора към активната част на обществото и да съхрани тяхното знание за бъдещето.
С отличието училището затвърждава челната си позиция от надпреварата миналата година, когато победата дойде с проекта „Мелодиите на нашето наследство“. Идеята за дигитален архив на музикалното наследство на България на практика е своеобразно продължение на започнатото през 2024 година, разказа за Moreto.net координаторът и организатор на екипа Калина Бърнева.
Тя сподели, че работата по проекта „Дигитална фолклорна палитра“ е започнала още преди обявяването на конкурса с изучаването на обичаите Коледуване и Лазаруване. В момента приключва организационният процес на всички дейности за реализирането на проекта.
След като цялата информация бъде събрана и обработена, предстои да стане част от онлайн платформа, за която ще се погрижи IT eкспертът на екипа Александър Маринов. Най-вероятно ще бъда разработен сайт, към който да водят QR кодове с местата, от които са събирани обичаи. На всяка локация, където е работил екипът, ще бъдат поставени табели със съответния код, водещ към подробна информация в сайта.
Освен Калина и Алекс, зад проекта стоят още Диляна Пенчева, Мартин Янев и още куп ентусиасти и техни съученици, без които идеята няма да може да се осъществи.
Спечелените 1500 лева с първата награда в конкурса ще послужат за реализирането на проекта.
На тържествена церемония в Младежки дом - Варна бяха връчени призовете на лауреатите от XXVIII издание на Националния литературен конкурс „Любовта в нас“.
Габриела Йорданова от Общинския детски комплекс...
„Барокови страсти“ ще поднесат на публиката мецосопраните Валентина Куцарова и Грациела Вълчева-Фиеро тази вечер във Варненската опера, обявиха от културната институция.
Двете оперни прими със световна...
Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха отворено писмо, което беше изпратено до министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание. Документът изразява...
Проектът „Дигитална фолклорна палитра“ на ученици от Първа езикова гимназия е големият победител на тазгодишния конкурс „Млад благотворител“.
Екипът десетокласници успя да спечели журито с идеята да...
Министърът на културата Мариан Бачев разпореди да се изплатят задължения към музеи, галерии и театри за близо 7,5 млн. лв., съобщиха от минисуерството.
Осигуряването на средствата стана възможно след...
Изложба с носии от филма „Капитан Петко войвода“ откриха във Варна, предаде репортер на Moreto.net.
Експозицията „От Киноцентъра до музейната витрина“ в Музея на Възраждането е гостуваща и представя...
Учени от Сорбона Север пристигат през март у нас за съвместна работа с експерти от Етнографския музей на открито „Етър“. Те ще проучват интересни за тях елементи от съхраненото тук материално и нематериално...