Експозицията отбелязва юбилея на авторката, представяйки 55 творби рисунка, графика и живопис от последните 25 години. Тя е предпочела да покаже не толкова хронологията, колкото тенденциите, посоките, в които се е развивала през годините. Най-широко е представено нейното изкуство от 2012 г. насам.
Селектираните произведения проследяват характерните проблеми и теми, които са вълнували авторката и които тя е изследвала и интерпретирала. Сред тях са два знакови цикъла акрил върху картон от 2012 г. - “Корида” и “Торсове” - от първата й самостоятелна изложба - във великотърновската галерия “Спектър”.
Ще видим и изцяло абстрактни работи, също акрил върху картон. Включен е и един фигуроид, с който авторката не се разделя през годините.
В експозицията присъстват графики, които са печелили награди през годините - “Метаморфоза” I и II, “Посока” I и II, “Ферментация” I и II както и последното участие на Деница Янева в Биеналето на графиката Варна 2023 - “Х-12” и “Х-13”. Сред живописните произведения са седем експеримента, базирани върху популярни артефакти, както и две мащабни творби върху платно, смесена техника, от 2018 г., част от съвместна изложба с Венцeслав Антонов и Ненко Чернев. Емблематични за авторката са изпълнените с туш и перо рисунки като “Любовни квартири” I и II, “Спомен” I и II, „Минотаврия“ II, V и VI, „Кентавромахия“ I и II, както и „Структура и движение“ III и V.
"Аз съм имала за учители изключителни личности и творци, които са оставили отпечатък върху моя творчески път. Завършила съм при проф. Никола Хаджитанев, специалност “Графика”, но съм имала честта три години да ми преподава проф. Христо Нейков, който е възпитаник на проф. Илия Бешков и е един от основателите на Варненското биенале на графиката. Той беше един изключителен човек. Без да пренебрегвам никого, бих искала да спомена и Явор Цанев, който беше мой учител в гимназията и благодарение на когото аз бях категорична, че когато стана студентка във Велико Търново, ще уча графика. Той вече е ангел, но беше изключително деликатен човек. А и съм родена в Меката на графиката - знаете - “Вулкан”, за който винаги съм писала с удоволствие и с малко тъга, че нещо толкова хубаво вече го няма. Остана една празнота, и сега го разказваме като легенда", сподели Деница Янева пред Нина Локмаджиева
"Опитвах се да представя чисто фигурална класика - туш и перо, после - абстрактно-фигурална. И не бих искала моите студенти да подхванат един талвег и цял живот да бъдат едни същи, като омръзнат на публиката от показване на едно и също. Винаги съм ги насочвала да търсят експеримента, да открият себе си в него и да разпознаят своята душевност, защото всеки един творец има периоди на нови търсения и на връщане към базиса, традицията, класиката. Класиката е в основата на всичко", казва още художничката, която е втори мандат заместник-декан по учебна дейност и качество и акредитация във Великотърновски университет.
"Варна е моят роден град, от който никога няма да се откажа, просто съчетавам полезното с приятното, защото работата със студентите във ВТУ е нещо изключително приятно. Така съм организирала учебния си процес, че да мога да се прибирам в родния си град и да мога да работя. Изморително е, но душата ми е пълна с идеята, че като пътувам нататък, отивам при моите млади колеги, а обратно - че оставям насаме със себе си в родния си град. Това също провокира, създава една особена магия, която дава вдъхновение, когато съм в моето ателие във Варна да работя. Графиките за моята юбилейна изложба са основно литография, макар че работя и в областта на сухата игла, офорта, акватинтата, но във Велико Търново има отлична графична база и са отпечатани там. За съжаление във Варна, която беше Меката на графиката в България, има някакъв отлив и е малко странно, че варненските кандидат-студенти записват графичен дизайн, а не графика. А за мен е чест и достойнство, че съм варненка и че познавам такива графици като Стоимен Стоилов, Венцеслав Антонов, Петьо Маринов, Милко Божков, Георги Лечев и други - имена, доказали се, голяма част от тях все още сред нас. Повечето тях ме наричат Детето - аз съм от едно гранично поколение - нито сред младите, нито сред доайените. Благодаря им, че са ме допуснали да бъда техен приятел. Дано компютърът не унищожи ръкотворната дейност на човека - всичко все пак е в съзнанието" разкрива творецът.
Доц. Деница Янева е свързана с Варна, родена е през 1974 г. в морския град. Завършва Великотърновски университет “Св. св. Кирил и Методий”, Факултет по изобразително изкуство, специалност “Педагогика на изобразителното изкуство”, специализация – Графика. През 2008 г. ВАК й присъжда образователната и научна степен „доктор“ по научна специалност изкуствознание и изобразителни изкуства. Научните й интереси са в областта на естетиката, теорията и историята на изкуството, а творческите й търсения са в областта на рисунката и графиката. Деница Янева има реализирани множество самостоятелни изложби, участия в колективни изложби, носител е на награди от национални и международни конкурси.
Изложбата на Деница Янева се открива на 9 януари, четвъртък, от 18:00 и ще остане експонирана до 28 януари.