От името на оперната прима наградата прие д-р Георги Текев, управляващ директор на фонд „Райна Кабаиванска“ и ключова фигура в неговото създаване и развитие. Той благодари на партньорите на Майсторския клас и фонд „Райна Кабаиванска“, с чиято подкрепа до днес са присъдени над 100 стипендии и са помогнати повече от 240 певци да преминат през майсторските класове и да поставят основите на своите международни кариери.
„Благодаря и на моите колеги от НБУ, които подкрепят тази моя, бих казал стратегическа идея в продължение на почти 25 години. Благодаря и на един човек, който е изключителен наш партньор през последните 10 – 15 години, на когото дължим много и може би на него дължим основно размаха, който можем да си позволим в този момент – Владимир Николов, оперативен президент на Фантастико.“
Наградата за Райна Кабаиванска връчи Председателят на Управителния съвет на Български дарителски форум г-жа Цецка Караджова по време на годишната церемония „Корпоративен дарител“.
Благотворителният фонд „Райна Кабаиванска“ е основан през 2002 г. с личното й дарение, като продължение на благотворителната й дейност в България, започнала след падането на Берлинската стена. Тогава по предложение на поетесата Блага Димитрова, тя създава фондация за подпомагане на талантливи деца, изоставени в домове за сираци. През годините фондът привлича много личности и организации да дарят за голямата кауза на Райна Кабаиванска - откриване на млади оперни таланти, които да съхранят традицията на италианското белканто.
На прага на своите 90 години Райна Кабаиванска има препълнената работна програма на млада жена. Води световния си майсторски клас в университета, преподава в три италиански консерватории, подготвя оперни спектакли и концерти за младите артисти от своята школа в България и по света, приема в дома си звезди от световната оперна сцена за прецизиране на певческа техника и шлифоване на роли.
Певческата кариера на Райна Кабаиванска е изключителна. В продължение на 55 години тя е на сцените на всички световни оперни театри - Метрополитън в Ню Йорк, Ковънт гардън в Лондон, Парижката опера, Театро Реал в Мадрид, Лисеу в Барселона, Виенската опера, Баварската щатсопера, Большой театр, Театро Колон в Буенос Айрес, в главните оперни театри на Италия - Ла Скала в Милано, Римската опера, Арена ди Верона, Театро Реджо в Торино, Театро Масимо в Палермо, Театро Сан Карло в Неапол, Театро Комунале в Болоня, както и във всички други италиански оперни театри.
През 2010 в София стартира и проектът „Школата Кабаиванска на голямата сцена“, създаден от Райна Кабаиванска, акад. Пламен Карталов и д-р Георги Текев. Целта е да бъдат представени младите артисти от Школата Кабаиванска като цялостни състави в оперни постановки и концерти, и да се отвори пътя на най-изявените от тях към международната сцена. Така връзката между постоянното учене и голямата сцена е реализирана. „За младите хора е много важно да стъпят на сцена. На сцената няма къде да се скриеш. Тя е увеличително стъкло, което показва какъв си всъщност. Там става ясно дали си артист“, споделя маестрата.
"Винаги искам нещо ново да правя. Все още. И да давам", казва Кабаиванска в навечерието на своя юбилей.