ИСТОРИЯ НА МЕЖДУНАРОДНИЯ ДЕН НА МУЗИКАТА
От създаването си през 1949 г. Международният музикален съвет, асоциирана организация на ЮНЕСКО, силно смята, че музиката има силата да обединява общностите и да насърчава световния мир. Съветът, особено неговият президент през 1975 г., лорд Йехуди Менухин, твърдо вярва, че музиката може да укрепи връзките и да преодолее културните различия между общностите. Осъзнавайки това, Съветът реши да посвети един ден в годината на музиката. Целта беше да се използва силата на музиката, за да обедини общности и култури и да ги вдъхнови да съжителстват хармонично.
Лорд Йехуди Менухин, може би най-продуктивният американски цигулар и музикален диригент по това време, като президент на Международния музикален съвет, написа писмо до членовете на IMC, обявявайки 1 октомври за Международен ден на музиката. В писмото той ясно излага причините за отбелязването на деня. Международният ден на музиката имаше за цел:
-Насърчаване на популяризирането на музикалното изкуство сред всички слоеве на обществото.
-Мотивирайте прилагането на идеалите на ЮНЕСКО за мир и приятелство между хората.
-Създайте пространство за еволюция на културите чрез обмен на опит.
-Насърчавайте взаимното оценяване на културите, особено на техните естетически ценности.
От първия Международен ден на музиката на 1 октомври 1975 г. над 150 страни по света празнуваха силата на музиката да обединява общества, общности и хора. Денят предлага на хората повод да празнуват музиката и да допринесат за едно по-мирно, радостно и хармонично общество. Събитията на този ден включват концерти, изложби, семинари за създаване на музика, лекции, музикални конференции и т.н.
Последни проучвания във Великобритания и Финландия показват, че децата възприемат с по-голяма лекота музиката, отколкото човешката реч. Учените открили, че колкото повече малчуганите слушат музика, толкова по-често се усмихват. Много педиатри вярват, че музиката притъпява болката при децата и препоръчват да пуснем на детето любимата му песен, когато е неразположено.
В последните години все по-често чуваме за магичното въздействие на класическата музика върху емоционалното и интелектуално развитие на бебетата. Учените са доказали, че не само успокоява децата, но може да ги направи и по-умни. Музиката е здраве и щастие за децата ни.
В последните години все по-често чуваме за магичното въздействие на класическата музика върху емоционалното и интелектуално развитие на бебетата. Учените са доказали, че не само успокоява децата, но може да ги направи и по-умни. Музиката е здраве и щастие за децата ни.
В Международния ден на музиката - 1 октомври Държавната опера във Варна ще отвори завеса за новия творчески сезон 2024-2025 с жизнерадостната оперета „Графиня Марица“ от Имре Калман.