През Втората световна война германските войски пленяват в Югославия две речни самоходни баржи, които са построени в Линц и носят имената „Бая” и „Вуковар”. Плавателните съдове са продадени на частно лице в Русе и впоследствие са кръстени „Дунав” и „Свищов”.
Всеки от съдовете има пълно водоизместване от 544 т, дължина на корпуса 58 м, ширина 8 м, и газене 2,3 м. Двигателите са с мощност от 400 к. с. и корабите достигат скорост от 8 възла.
По време на Втората световна война „Дунав” и „Свищов” са мобилизирани. Ремонтирани са в арсенала на Дунавския флот в Русе, а след това са прехвърлени във Варна, където под ръководството на капитан I ранг Протасий Пампулов са преустроени като минни заградители в арсенала на Черноморския флот. Новото им предназначение е да поставят минни заграждения (минни полета) за защита на родните брегове.
„Дунав“ и „Свищов“ могат да носят до 60 мини. През 1941 г. те участват в поставянето на минни заграждания, подпомагани и от други мобилизирани граждански кораби, като успяват да поставят общо 1538 мини в българските териториални води. Голяма част от минните заграждения пред българското крайбрежие на Черно море, които обхващат акватория от над 500 кв. мили, са поставени именно с „Дунав” и „Свищов”. След войната корабите са предадени на „Параходство Българско речно плаване“.
Военноморски музей - Варна ви очаква с още любопитни факти и истории от вторник до събота, от 10:00 до 18:00 часа, като не забравяйте, че продажбата на билети приключва в 17:30 часа.