Първото българско училище във Варна
Картините на Христо Каварналиев, разкриващи следосвобожденска Варна, са предимно акварели и днес могат да бъдат видени в Музея на Възраждането във Варна. Пред погледа ни с платната на Каварналиев пътуваме като с машина на времето в отдавна изчезнали гледки, част от миналото на Варна. Човек трудно може да повярва колко много са се променили нещата по пътя на превръщането на ориенталска Варна в европейски и модерен морски град.
Старите къщи и Галата
Стара Варна: Богдан Чешма
Римската кула и храм "Св.Георги"
Вперили поглед в платната, се разхождаме в Гръцката и Турската махала сред тесни, стари варненски улици, криволичещи и често отвеждащи до морето. Откриваме последните спомени за изчезнали масивни двуетажни къщи с дъсчен обков, надвиснал над улицата. Разхождаме се до загубената вече "Богдан чешма", където местните се събирали и за срещи, разкривайки ни атмосферата на отминали времена, до съществувалата до 1948 г. църква "Св. Георги", запечатана в картината на Христо Каварналиев до Римската кула, множеството джамии - по онова време над 15.
Творил до края на живота си в родната Варна, Христо Каварналиев увековечава изчезналите и забравени кътчета от града, безвъзвратно загубени за днешните варненци и за идните поколения. Пред нас стои нелеката задача да опазим, съхраним и предадем нататък това културно богатствo.
Христо Каварналиев е роден на 8 май 1894 г. във Варна. Учи в Първа мъжка гимназия във Варна, където негов пръв учител по рисуване е известният маринист Иван Радинов. От 1910 до 1915 г. в учи живопис в Държавното художествено индустриално училище в София. Там негови преподаватели са проф. Иван Мърквичка, Антон Митов, Ярослав Вешин. Първата си самостоятелна изложба с морски пейзажи открива още като студент през 1915 година.
По време на Първата световна война е художник-военен кореспондент при флота. С препоръките на цар Фердинанд, който купува картини на Каварналиев от изложбата му в двореца, художникът участва в представителна изложба на българското изкуство в Берлин.
Специализира 2 години в художествената школа на Франц фон Щук в Берлин. Пътува в Русия, Италия, Франция, Турция. През 1926 г. художникът представя голяма самостоятелна графична изложба в прословутата Третяковската галерия в Москва. Произведенията му се отличават с експресионистичен стил. Те предизвикват голям интерес и са изцяло откупени за колекцията на галерията. През 1935 г. участва в изложбата „100 години Българско изкуство 1820 – 1920“ с два пейзажа от Хамбург.
Свързан с морето от ранно детство, за Христо Каварналиев то остава най-любимата му тема. Голяма част от творчеството му заемат морските пейзажи – Варна, Балчик, Истанбул, Хамбург, както и сюжети от живота на рибарите. Художникът е всепризнат майстор на морски пейзажи. Още приживе го наричат „певец на морската стихия“.
До края на живота си Христо Каварналиев (умира на 18 май 1951 г. във Варна) участва в общи художествени изложби в София и Варна. Има 45 самостоятелни изложби в България и няколко в Берлин, Париж, Москва. Негови творби са притежание на Национална художествена галерия, Софийска градска художествена галерия, галериите в градовете Варна, Шумен, Казанлък, Добрич, Балчик, Каварна, частни колекции у нас и по света.
Използвани източници: Регионална библиотека "Пенчо Славейков", Варна, "Културното наследство на Варна" - Музей на Възраждането - Варна