За съжаление днес няма как да се насладим на красотата, която е излъчвало и пространството около самата гара. Сега площадът е покрит с плочки, заведения и бараки, които сякаш задушават и самата сграда, отнемат от очарованието ѝ. След построяването на гарата пространството около нея е облагородено и превърнато в красива паркова зона с интересна растителност, алеи и пейки, научи Moreto.net.
Варненската гара е една от първите построени у нас. Именно от морската столица е тръгвала първата жп линия в България – Варна – Русе. Тя е официално открита през 1866 година. Първото място, което е посрещало и изпращало влаковите композиции и което се е обособило като гарова постройка по онова време, се е намирало в Памучния квартал на града, под „Максуда“.
Железопътният транспорт се разраства и през 1907 година местната управа решава да построи нова гара. Проектът, който се реализира, е на архитектите Никола Костов и Кирил Маричков. Той е изготвен няколко години по-рано и първоначално е предвиден за гарата в Бургас. Това е причината днес сградите на гарите в двата морски града да са толкова еднакви в архитектурно отношение.
Строежът е спрян не след дълго заради войните. Възобновен е едва през 1920 година и завършен пет години по-късно, когато цар Борис III официално открива зданието. Кулата се сдобива с часовник, доставен от Германия, през 1929 година. Интериорът на сградата е напълно завършен през 1952 година. Цялата постройка заема около 2100 кв. м.