Напредъкът на технологиите не се ограничава само до устройствата, които носим в джобовете или на китките си, като iPhone 15 Pro Max или Apple Watch. Взаимодействието между културата и иновациите оформя нови форми на артистично изразяване и предефинира нашите културни преживявания. Начинът, по който създаваме или преживяваме културни събития, търпи вече динамични промени
Технология и креативност.
Нововъзникващите иновации като изкуствен интелект (AI), виртуална реалност (VR) и добавена реалност (AR) разширяват границите на творческите процеси и позволяват нови форми на изразяване.
С помощта на AI художниците използват алгоритми за изкуствен интелект, така че големи инсталации могат да бъдат изградени от специални машини, програмирани с помощта на огромни количества данни. Бъдещето на изкуствения интелект в изкуството може да дойде с много повече интерактивност от преди, но и с елементи на персонализация. Какво ще кажеш за всяко произведение на изкуството, променящо формата или цветовете си в зависимост от зрителя и взаимодействието с него? Цялата връзка между артист и публика ще бъде напълно предефинирана.
Поглъщащи технологии като виртуална реалност и добавена реалност вече ни помагат да изживеем изкуството под различна форма. Чрез VR може да влезем в друг триизмерен свят, където можем да взаимодействаме с дигиталното изкуство по начин, който е физически невъзможен.
От друга страна, AR наслагва цифрово художествено съдържание върху нашето физическо пространство. AR инсталациите насърчават сливането на физическото с дигиталното и предоставят на зрителите наистина интерактивно изживяване. Известни картини от отдавна отминали времена днес се връщат към живот дори в малки музеи или по нашите улици.
Очаква се следващата стъпка да бъдат нови форми на разказване на истории, включващи зрителите като активни участници, насърчавани да изследват различни гледни точки или да обменят впечатления с героите. Не на последно място, използването на нови технологии води до демократизиране на изкуството и прави достъпа до най-ценните произведения възможен дори за публика, намираща се на голямо разстояние или с ограничени финансови възможности.
NFT и тяхната стойност
Блокчейн технологията също така има потенциала да прекрои артистичното поле, особено що се отнася до NFT (незаменяеми токени). Самата концепция предизвика голям смут на пазара на изкуството, докато правата на собственост върху произведения от този тип все още са под въпрос.
Едно нещо обаче не може да се отрече, когато говорим за NFT. Те помагат на артистите да достигнат до огромна публика и премахват географските ограничения. Художниците вече могат да монетизират произведенията си на ниво, невъобразимо допреди време.
Блокчейн технологията също може да помогне за автентичността на художествените творения. В бъдеще се очаква всяко произведение на изкуството да има сертификат за автентичност в цифрова форма, съхраняван онлайн, предоставящ пълна и прозрачна история на произведението.
Разширен достъп до култура.
Цифровите платформи, стрийминг услугите и социалните мрежи позволяват на хората по света да се наслаждават на културно съдържание по все по-усъвършенствани начини.
Освен това платформи като TikTok или YouTube предлагат безплатно истинска сцена за свободно артистично изразяване на творци от цял свят. В бъдеще софтуерът, подпомаган от AI, може да улесни редактирането на видео, дори за начинаещ потребител, непосветен в тайните на напредналата технология,а и необходимото оборудване няма да е толкова скъпо, колкото е днес.
И ако трябва да изберем един плюс, донесен от дигиталния свят на човечеството – това ще бъде увеличената свързаност. На артистично ниво можем да очакваме появата на виртуални артистични асоциации, в които артистите без проблеми ще си сътрудничат заедно, без да се познават или да се срещат физически.
Виртуалните културни преживявания, като дигитални галерии, виртуални музеи или онлайн фестивали ще бъдат все по-многобройни. Въпреки че изглежда контраинтуитивно, забравените традиции могат да бъдат върнати към живот в дигиталната среда и трансформирани в интерактивни преживявания.
Етични съображения.
Нерядко бързото развитие на технологиите идва със сянка на съмнение относно бъдещето на човешкото творчество. Особено в областта на изкуството се повдигат доста въпроси относно авторското право. Да кажем, че едно произведение на изкуството е създадено от своя автор, с помощта на специален робот. Кой би притежавал авторските права? Художникът или създателят на това устройство?
Второ, непрекъснато нарастващото качество на творбите, генерирани от AI, може да доведе до риска хората на изкуството вече да не са така високо ценени.
Що се отнася до сигурността и поверителността, събирането на потребителски данни на артистични платформи – всичко това трябва да се извършва с повишено внимание, за да се избегне изтичане на данни и излагането им на злонамерени потребители.
Само времето ще покаже как ще успеем да управляваме този напредък, включително от административна и законодателна гледна точка, за да се справим успешно с тези нови етични предизвикателства!
Статия на партньора