Подбрани издания са включени във втората част на изложбата „Наковалня за сладкодумство. С отдаденост на България“, която идва година по – късно. Продължава разказа с български вестници и списания, издавани извън страната, но този път от периода 1920 година до 1990 година.
„В този периода са подбрани една част от българския печат, излизал зад граница. Истинско удоволствие е да видите какво богатство от издания има в колекцията на Минчев и в колекцията на Варненската библиотека, защото успяхме да съчетаем усилия експозицията да бъде по – пълна. Българската преса, излизала зад граница не е така позната и така добре и в пълнота изследвана, както български периодичен печат. Тази изложба е един малък принос в тези по – нататъшни проучвания.“, главният библиотекар Кристиана Димчева.
Археологът Александър Минчев има огромна колекция от ценни издания на вестници и списания. За пореден път той прави част от нея достояние на широката публика.
„Тези вестници и списания, които са излизали преди почти 100 години, а други в по – скоро време, отразяват историята и живота на българския народ и неговата трагедия в миналото и в по – ново време. Когато искаме да разберем защо днес ние се намираме в такова положение, може би трябва да погледнем отново в старите издания и да видим причината за това. В тях ще намерите много неща, които са били премълчавани, нарочно не афиширани и може би причините за развитието на България в продължение на много години. Моят призив е да пазим това, което имам, защото тези вестници, ако не ги бях събирал, може би щяха да бъдат унищожени, а това е паметта на България.“, каза колекционерът.
Сред по – любопитните издания, които могат да се видят в изложбата са земеделски вестници
Списание „Народна воля“ е списание, което излиза в Париж и е за култура и политика. Във всеки брой има по едно стихотворение на Волний, който е име в областта на журналистиката, посветено на европейска столица. Има и вестник със същото име, но той се издава в Америка.
Много земеделски вестници са издавани в периода, който обхваща изложбата. В чужбина в годините след 9 – ти септември и малко след това те са най – силния политически кръг.
Вестник „Българска мисъл“ пък е издаван в Буенос Айрес. Интересно издание е и „Европейска кореспонденция“.
Издание „Св. Кирил и Методий“ е издание на студентите в Чехия по повод празника. Вестник имат работещите в Германия по време на войната и работещите след войната в СССР и Чехия, които също имат необходимост да имат свой български вестник.
Специална маса е отделена само на изданията от Добруджа. На нея присъстват заглавия като „Единство“, „Ново единство“, „Добруджанска поща“.
Изложбата може да бъде разгледана във фоайето на библиотеката на бул. „Сливница“ 34.