В експозицията на открито до Слънчевия часовник гражданите и гостите на Варна ще могат да разгледат както видове от Черно море, така и от екзотични дестинации, включително световноизвестни морски резервати, неслучайно. Нашето море е част от глобалната екосистема от взаимосвързани водни басейни и влошаването на състоянието дори само на един от тях има своите последици върху Световния океан. Организаторите на изложбата представят Черно море и Световния океан заедно в рамките на една изложба, именно за да подчертаят тяхната взаимосвързаност.
В първата част на изложбата посетителите ще могат да видят кадри, в които Любомир Клисуров е „уловил” в естествената им среда двойка морски кончета, лихнус, ято платерини, актинии, известни още като морски хризантеми, портрет на калкан и др. Във втората част, посветена на по-далечните кътчета на Световния океан, Мартин Христов представя екзотични видове като колоритната риба клоун, рак - орангутан върху мехурчести корали, тигрови акули - един от най-агресивните хищници, дългопери риби - прилепи и др. Към фотографиите има и текстове с любопитна информация за морските обитатели на български и английски, предвид факта, че Варна е град с развит туризъм, както и че тук живеят множество чуждестранни студенти.
Учените от Института по океанология са подготвили за целите на изложбата информация с какво е уникално Черно море и кои са най-големите предизвикателства пред опазване на екосистемата му. Сред най-сериозните заплахи се посочва фактът, че то е най-бързо затоплящото се море в света вследствие на глобалното затопляне. Актуална информация в научно-популярен стил е поднесена и за състоянието на Световния океан.
Изложбата се реализира в партньорство с Института по океанология към БАН - Варна. Научно-популярната информация към фотографиите на Любомир Клисуров е адаптирана за целите на изложбата от негови текстове със съдействието на д-р Радослава Бекова, ихтиолог и хидробиолог от ИО - БАН. Д-р Бекова съдейства и при подготовката на текстовете под фотографиите на Мартин Христов.
Любомир и Мариана Клисурови посвещават изложбата на паметта на Веселин Недев, фотограф, включително подводен, и техен приятел, когото загубихме наскоро. Той е един от първите подводни фотографи в България. Един от приносите му е, че, заедно с Ангел Златанов, Веселин Недев създават бокс за фотоапарати за подводно снимане. Мартин Христов също се присъединява с кадрите си към това посвещение в памет на Веселин Недев - личност с огромен принос в развитието на българската подводната фотография, чийто талант и изследователска страст към света под морското равнище е наследил синът му Юлиян Недев, също фотограф.
Проектът за изложбата се реализира от Фондация за изкуство и култура „Креа”, с подкрепата на Фонд „Култура" на Община Варна и на „Европак България М” ООД - вносител на иновативния и природосъобразен продукт каменна хартия с множество приложения - за опаковки, печатни материали, изобразително изкуство и др.
Откриването е днес, 31 октомври, от 17.00 ч на входа на Морската градина.