Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
WEB указател
Снимки
Обяви

Защо НАСА иска часова зона на Луната?

Понеделник, 22 Април 2024 10:56
Източник: Moreto.net   
Правителството на Съединените щати възложи на своята космическа агенция НАСА да установи стандартна часова зона за Луната, която ще бъде известна като координирано лунно време (CLT).

В меморандум, публикуван на 2 април, Службата за научна и технологична политика на САЩ (OSTP) заяви: „Федералните агенции ще разработят стандартизация на небесното време с първоначален фокус върху лунната повърхност и мисии, работещи в пространството Cislunar [областта в орбитата на луната ], с достатъчна проследимост за подпомагане на мисии до други небесни тела.“ „Проследимост“ означава, че CLT може да се поддържа в синхрон с часовите зони на Земята.

Бележката очертава следните характеристики за новия CLT:

  • Проследимост до координирано универсално време (UTC – компромис както за англоговорящите, така и за френските);

  • Достатъчна точност за поддържане на прецизна навигация и наука;

  • Устойчивост на загуба на контакт със Земята (което означава, че CLT може да работи независимо от Земята); и

    Мащабируемост към космически среди извън системата Земя-Луна (което означава, че други космически станции отвъд Луната също биха могли да използват CLT).

    Не очаквайте все още любимите ви приложения за часова зона и календар да имат CLT като опция; НАСА трябва да създаде CLT до края на 2026 г.

    Защо луната се нуждае от собствена часова зона?

    Казано като за неспециалисти, ние се нуждаем от надеждна система за синхронизиране на Земята с „лунно време“, тъй като по-ниската гравитация на Луната кара времето да се движи малко по-бързо там, отколкото на Земята – само с 58,7 микросекунди (има 1 милион микросекунди в една секунда) по-бързо в рамките на всеки 24 земни часа.

    Това не е научна фантастика, въпреки че е основна характеристика на холивудски блокбастъри като Интерстелар. Известно като „гравитационно забавяне на времето“, протичането на времето се влияе от гравитацията. Макар и малки, тези времеви несъответствия могат да причинят проблеми със синхронизирането на сателити и космически станции в лунна орбита.

    Неназован представител на OSTP каза пред Reuters: „Представете си, ако светът не синхронизира часовниците си по едно и също време – колко разрушително може да бъде това и колко предизвикателни стават ежедневните неща.“



    Как бихме определили времето на Луната?

    Земята използва UTC или координирано универсално време за синхронизиране на часовите зони по света. UTC се определя от повече от 400 атомни часовника, които се поддържат в национални „времеви лаборатории“ в около 30 страни по света. Атомният часовник използва вибрациите на атомите, за да постигне изключителна прецизност при следенето на времето. Подобни атомни часовници ще бъдат поставени на Луната, за да се получи точно отчитане на времето.

    Известна като Глобална система за позициониране, навигация и синхронизиране (PNT), тази система за прецизно синхронизиране позволява на комуникационните системи да измерват и поддържат точно време. The Ordnance Survey, британската организация, която изготвя карти от 1791 г., обяснява, че PNT има три основни елемента:

  • Позициониране – способността за точно определяне на нечие местоположение и ориентация, предимно двуизмерно върху отпечатана карта, въпреки че триизмерната ориентация може да бъде определена, когато е необходимо.

  • Навигация – способността да се определя както текущата, така и желаната позиция (относителна или абсолютна) и да се прилагат корекции на курса, ориентацията и скоростта, за да се достигне желана позиция от всяка точка на света, от под повърхността (под повърхността на Земята) до повърхност и от повърхността към пространството.

  • Отчитане на времето – възможност за поддържане на точно и точно време от всяка точка на света.

    Има ли НАСА планове за часови зони в други части на космоса?

    Въпреки че не се споменават часови зони на други планети, през 2019 г. мисията на НАСА Deep Space Atomic Clock (DSAC) тества атомен часовник за подобряване на навигацията на космически кораби в дълбокия космос. Мисията DSAC на ракетата Falcon Heavy на SpaceX стартира на 22 юни 2019 г. Ракетата тества атомния часовник в орбитата на Земята в продължение на една година.



    Обикновено космическите кораби поддържат точно време, като изпращат сигнали към атомните часовници на Земята и след това сигналът се изпраща обратно към космическия кораб. В тази мисия атомният часовник на борда беше тестван, за да поддържа точно време, без да разчита на тази двупосочна комуникация между космическия кораб и атомните часовници на Земята. Точността на синхронизирането е свързана с получаването на точно позициониране, като същевременно помага на космическия кораб да достигне успешно планираното място в космоса.

    Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА, центърът за роботизирано изследване на слънчевата система, обяснява: „Двупосочна система, която изпраща сигнал от Земята към космически кораб, обратно към Земята и след това отново към космическия кораб, ще отнеме средно 40 минути . Представете си, че GPS на телефона ви отне 40 минути, за да изчисли позицията ви. Може да изпуснете завоя си или да имате няколко изхода надолу по магистралата, преди да ви настигне. Ако хората пътуват до Червената планета [Марс], би било по-добре системата да е еднопосочна, позволявайки на изследователите незабавно да определят текущата си позиция, вместо да чакат тази информация да се върне от Земята.

    Мисията приключи успешно през 2021 г., като бордовият атомен часовник поддържа правилното време и навигационно позициониране.

  • Новини - теми
    Последни новини
    Варна и Черноморие
    България
    По света
    Бизнес
    Наука
    Туризъм
    Спорт
    Здраве
    Образование
    Култура
    Истории
    Крими
    На фокус
    Избори
    Изпрати новина
    Търси в новини
    Популярни теми
    Саниране
    Украйна
    АМ Хемус
    Дупката
    Ивицата Газа
    Шенген
    Хутите
    Стара Варна
    Гъбата
    Новини - На фокус
    Защо една жена реши да пробяга Черноморието ни за шест дни?
    Сряда, 8 Май 2024 14:33
    На 11 май една жена ще се впусне във вълнуващо приключение и истинско предизвикателство – ще направи опит да пробяга цялото Българското Черноморие за шест дни. В 400-километровото начинание ще се потопи...
    Учени разгадали мистерията: Какво е убило над 20 души, отворили гробницата на Тутанкамон
    Понеделник, 29 Април 2024 10:55
    Учен твърди, че е разкрил причината за проклятието на фараона. Мистерията на проклятието на фараона През 1922 г. над 20 души, отворили гробницата на цар Тутанкамон, в крайна сметка умират поради това,...
    Все още има утре: Филмът, който победи Барби в боксофиса в Италия
    Събота, 27 Април 2024 09:55
    Барби на Грета Геруиг може да е най-успешният във финансово отношение филм, режисиран някога от жена режисьор, и най-касовият филм за 2023 г. Но беше победен в боксофиса в Италия от друг филм, също направен...
    Подписаха договора за доставка на 7 двуетажни влака
    Петък, 26 Април 2024 17:26
    Министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков и ръководството на полската компания “Stadler Polska Sp. z o.o.” подписаха днес договора за доставка на 7 двуетажни влака, които ще бъдат закупени...
    38 години от аварията в Чернобил
    Петък, 26 Април 2024 16:48
    38 години от аварията в съветската Чернобилска атомна електроцентрала в Украйна се отбелязват днес. Тя се приема за най-тежката в историята на ядрената енергетика, като наред с аварията на АЕЦ Фукушима...
    Академия за дигитални умения помага на учителите да внедряват изкуствения интелект в учебния процес
    Сряда, 24 Април 2024 16:41
    Първата по рода си академия за учители с фокус върху развитието на дигиталните умения в ерата на изкуствения интелект организират Yettel и образователният сайт Prepodavame.bg, създаден от Фондация „Заедно...
    Портрет на Густав Климт беше продаден за 30 милиона евро на търг
    Четвъртък, 25 Април 2024 10:17
    Портретът на госпожица Лизер, картина на млада жена, останала недовършена поради смъртта на Климт, дълго се смяташе за изгубена. Портрет на млада жена от Густав Климт, който дълго време се смяташе за...
    Защо НАСА иска часова зона на Луната?
    Понеделник, 22 Април 2024 10:56
    Правителството на Съединените щати възложи на своята космическа агенция НАСА да установи стандартна часова зона за Луната, която ще бъде известна като координирано лунно време (CLT). В меморандум, публикуван...
    Търси в новини:
    1234567891011

    Изпрати новина

    Полезно
    Списание Hera.bg Спешен зъболекар
    Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
    Лазерна епилация Шофьорски курс
    Масивен паркет Сметка за ток
    Имоти във Варна Патенти
    Препоръчваме
    Дограми и фасади Климатици Варна
    Сметка за вода Сглобяеми къщи
    Гаражни врати Промо Отопление
    Матраци и легла Ел. велосипеди
    Поръчка на храна Мека мебел
    Най-четени
     Всички теми
     Варна и Черноморие
     България
     По света
     Бизнес
     Наука
     Туризъм
     Спорт
     Здраве
     Образование
     Култура
     Истории
     Крими
     Най-четено от На фокус 1 2 3
    Анкета
    Къде предпочитате да отидете на ресторант?
    На крайбрежната алея
    На Морска гара
    На Аспарухов плаж
    В центъра на града
    В квартален ресторант
    Край морето, но извън града
    Далеч от Варна
    Не посещавам
     © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
    ПРИЯТЕЛИ: 
    0.6 + 0.5
    Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
    Moreto.net във Facebook