Варненска и Великопреславска Света Митрополия
На 28 февруари 1870 г. е издаден султански ферман за учредяването на самостоятелна българска църковна йерархия под формата на Екзархия, почти независима от Вселенската цариградска гръцка патриаршия. Така се сложил щастлив край на дългогодишната борба на българите за църковна независимост.
След издадения на 28 февруари 1870 година султантски ферман за учредяване на самостоятелна българска църковна йерархия и някои други събития. на 20 август 1872 г. архимандрит Симеон е ръкоположен за митрополит на Преславска епархия. Седем дена по късно 27.08.1872 варненци дават съгласието си Преславският митрополит да бъде избран и за митрополит за Варненска епархия, с желанието митрополита да се нарича Варненско-преславски. Но турските власти не му разрешават да бъде духовен водач на Варненска епархия и съгласно султанския ферман в епархията не влиза град Варна и още 20 села.н.
В град Шумен на 25 февруари 1873 година е открит Първия епархийски събор в присъствието на представители и от двете бивши епархии. Под ръководството на митрополит Симеон се вземат важни решения за укрепването и ръководството на духовенството в новата епархия и събиране средства за изграждане на църкви, пансион и др.
След освобождението на България във Варненско-Преславска епархия според административното разпределение на страната от 1880 г. влизат: Варненска, Балчишка, Добричка, Провадийска, Новоселска (Дългополска), Шуменска, Преславска, Ескиджумайска (Търговишка) и Османпазарска (Омурташка) околии. През 1882 г. седалището на Варненско-Преславска епархия се премества от Шумен във Варна. През този период от диоцеза на епархията отпада Манкалска околия, която преминава към Румъния. От 1913 г. до 1940 г. от състава на епархията отпадат Балчишка и Добричка околии. В края на 1952 г. Варненска и Преславска епархия се състои от четири духовни околии: Варненска, Шуменска, Добричка и Провадийска. От 1 януари 1953 г. се образува Търговишка духовна околия, която излиза от състава на Шуменска. През 1937 почива митрополит Симеон и за Варненско Преславски митрополит е избран Йосиф, който ръководи Епархията до 1988 г. На 26 февруари 1989 г. на овдовелия Варненски и Преславски митрополитски престол е избран митрополит Кирил. Наименованието на епархията Варненска и Великопреславска получава юли месец 1997 по време на Четвъртия църковно-народен събор
Адрес: площад "Св.св.Кирил и Методий"
Телефон: 052/ 612 940
|