Снимка: Moreto.net |
Паметник на Отец Паисий
Алея на Възраждането
Паметникът на Отец Паисий е петият изграден в Алеята на Възраждането. През 1911 г, по време на празниците на славянското просвещение и 50 годишнината от първото българско училище във Варна, възниква идеята за построяване на този паметник. Съмишленици в нея били тогавашния кмет Церов и царица Елеонора.
Година по късно на 12 май 1912 г, е поставен и основният камък на паметника. Годините на война обаче, застопоряват изграждането. Все пак, шестнайсет години след първата идея, паметникът на Отец Паисий официално е осветен на 24 май 1927 година.
Автор на бюста е Кирил Шиваров, което можем да прочетем на гърба на бронзовия бюст. На лицевата част на паметника с черковнославянски шрифт е изписано Отец Паисий, под него 1762 /годината в която свършва писането на История славянобългарска/, и под тях текст от книгата му "Ти болгарино, не прелащi се знай свой родъ и язикъ и учи се по своему язику!". Най отдолу на колоната пише: "От учителите и учениците при българските училища въ гр.Варна.1926 год." В източната и западната част на паметника са изписани куплети от Вазов "И хвърляше тайно в мрака тогасъ, най-първата искра в народната свястъ" и "Отъ днеска нататъкъ българския родъ, история има и става народъ. Нека той познае моето списание, че голямъ е билъ той и пак ще да стане."
Паисий Хилендарски е роден през 1722 година, предполага се в Банско. На 23 години приема монашеството в Хилендарския манастир. През 1759 г пак там , става проигумен. В смутните времена в периода 1760-1762 година той написва "История славянобългарска". Именно с "Историята", с идеите си за духовна просвета, пробуда и политическо освобождение, той възкресява националната гордост и еманципация на българина.
|