Начало |
Пътеводител |
Новини |
Афиш |
Снимки |
Обяви |
Варненски учители откриха грешка в матурата по БЕЛ
2011-05-18 17:13:22
Коментар: The Punisher, приемам критиката към мен относно изтърваната запетая и аз я забелязах, но малко късно (копирах тази част от примера, но съм изтъвала уточняващото наречие).
След като само много странен човек би обяснявал, че е доволен от самата препоръка, тогава не виждам защо казваш, че изречението е неясно.
Може да не си ме разбрал добре какво се опитвам да обясня, а може и аз да не съм се изказала коретно. Когато подчинено изречение разкъсва главно, то се огражда със запетаи. Но в българския език често правилата имат и изключения. Едно от изключенията е, че ако пред съюзната дума има уточняващо наречие, то не се пише запетая (нито пред самия съюз, нито пред уточняващото наречие).
И друго - в българския език няма термин "уточнително подчинено изречение ", за да говорим за специални правила на пунктуация при тях.
Коментари по темата: 36 Други потребители коментирали темата: 16 Варненски учители откриха грешка в матурата по БЕЛ
2011-05-18 14:10:48
Коментар: plqsak, аз смятам, че не толкова тълкуват по различен начин правилата, колкото да учат децата на малко по-различни техники за прилагане. В този случай с г-жата следваме различна логика на разсъжденията върху конкретния пример.
А другото е, че правилата за правопис и пунктуация се променят. Доскоро "вкъщи" се пишеше като 2 думи, но според най-новото издание на правописния речник се пише слято.
Коментари по темата: 36 Други потребители коментирали темата: 16 Варненски учители откриха грешка в матурата по БЕЛ
2011-05-18 11:56:19
Коментар: Като зрелостник искам да отбележа, че задачата наистина изглежда малко странна, но нас са ни учили не толкова на "отваряща" и "затваряща" запетая, а че когато подчиненото изречение разкъсва главното, то се огражда от запетаи. В случая, поради наличието на уточняващо наречение пред съюзната дума такава не се поставя, но защо да няма запетая след края на подчиненото изречение?
Ако няма запетая изреченията "едва когато денят преваляше" и "реших да гледам телевизия" трябва да се разглеждат като съподчинени, свързани със съединителния съюз "и", т.е. изразяват последователни действия. Следва да се тълкува, че е решил да гледа телевизия когато денят преваляше, а не когато се е върнал в хотела - което всъщност е идеята на изречението.
Аналогичен пример е "Отидох на курорта точно както ми препоръча, и останах доволна."
От какво съм доволена, от "Отидох на курорта" или от "както ми препоръча" ?
Разбира се, нямам самочувствие да знам повече от учителката по БЕЛ, но според това, което ме е учила моята учителка, всичко е наред с изречението.
Коментари по темата: 36 Други потребители коментирали темата: 16 Зов за помощ: Дете търси спешно кръв АБ+ за майка си
2011-01-28 14:36:59
Коментар: Да, AB могат да приемат кръв от всички кръвни групи (същия Rh), но до 300 мл с нисък титър, защото в противен случай има опасност от аглутинация (слепване) на еритроцитите. Това се отнася по принцип за всички кръвопреливания от една на друга (съвместима) група. Когато има нужда от по-масивно кръвореливане, то се прави от една и съща група (и Rh).
Коментари по темата: 3 Други потребители коментирали темата: 2
|
|
© Moreto.net - Сайтът на Варна | RSS Новини RSS Обяви WEB Условия РЕКЛАМА Контакти |