Варненец се жалва от лошото шофиране на автобуси на градски транспорт
 
Варненец изпрати писмо до редакцията на Moreto.net, в което споделя лошите си преживявания и страхове от несъобразеното шофиране на водачите на автобуси на градския транспорт в града. Мъжът предлага GPS устройство, с които е снабдено всяко превозно средство на градски транспорт да се използва и за контрол на скоростта.
Човекът отправя и други предложения, които можете да прочете е писмото по-долу:
"Пише Ви един обикновен гражданин на гр. Варна, редовно ползващ общинският транспорт. Първо, бих желал да изкажа своята лична благодарност за усилията Ви за подобряване придвижването в града както с подобряване на пътната инфраструктура, така и с обновяването на автобусният парк с нови и модерни автобуси.
За съжаление, горното е малка част от комфорта на пътуващите с масовият градски транспорт. Въпреки усилията Ви, като например забраната за „озвучаване“ на превозните средства с най-новите чалга заглавия, което силно адмирирам, основната отговорност за осигуряване на качествена услуга се пада на шофьорите.
Дали поради липсата на радар-камери, или поради „хамалският“ манталитет на болшинството от водачите, регулярно ние, ползващите тази услуга, сме подложени на сериозни изпитание.
Прави впечатление масовото неспазване от страна на водачите на Закона за движение по пътищата (ЗДП) в частта му с разрешената за движение скорост в населено място от 50 км/ч. През последните дни съм свидетел на перманентно шофиране със 60-70 км/час в час пик (17:00 – 17:30) не само по обновените пътни участъци.
Всеки, който скоро е минавал по бул. Левски, отсечката от стадион Спартак до кръстовището с бул. 8ми Приморски полк е наясно с неговото състояние. Представете си какво
изпитание е, да се возите в препълнен автобус, движещ се с горепосочената скорост. Предизвиквам Ви да опитате.
Движението вечер, когато улиците са празни въобще смятам да не коментирам. Там ситуацията е още по-зле.
Разбира се, съвсем резонно, след движение с такава скорост, спирането става в последният момент. В резултат, много от пътниците „неволно“ се преместват с една врата напред.
Подобно поведение на водачите застрашава не само животът на нас, пътниците и ползватели на тази услуга, а и на останалите участващи в движението, било водачи или пешеходци.
Кратко търсене в Гугъл може да Ви покаже колко чести са произшествията в автобусите поради внезапно спиране.
Смятам, че е крайно време на Г-да водачите да им се обясни, че возят хора, а не зарзават. За съжаление, това би било имало кратък ефект, поради което не е достатъчно. Наложително, но не достатъчно.
Всъщност, мога да Ви предложа нещо, за което съм сигурен, че ще е от голяма полза и в същото време не изисква особени усилия или финанси.
1. По проекта за Интегриран Градски Транспорт, всяко превозно средство е снабдено с GPS устройство за неговото проследяване, като апликацията работи на Android базирани устройства. Този софтуер, освен за проследяване, много лесно може да бъде пригоден и за контрол на скоростта на движение.
Мнозина шофьори са запознати с мобилните приложения, указващи позициите на камери и антирадари по родните пътища. Същите приложения подават и звуков сигнал при превишаване на пределно допустимата скорост.
Няма да е много трудно подобна функция да се добави към сега използваните в автобусите. Така, при превишаване на примерно 55 км/час, приложението може да издава звуков сигнал предупреждаващ шофьора.
2. Допълнително може да се въведе скрита функция, подаваща сигнал към диспечера/ите/ следящ тази GPS система. Идентификацията на точното возило може да стане сравнително просто – чрез добавяне на скрит идентификатор съдържащ регистрационният номер на автомобила.
3. Но … има едно но. Самото отчитане на превишената скорост няма никакъв възпитателен ефект спрямо водачите. Как ще се постъпи от тук нататък е прерогатив на управляващите органи, които трябва да издадат съответните вътрешни заповед.
Един вариант за това е налагането на символично (все пак се търси възпитателен ефект) наказание от да речем 5,00 лв. или 10,00 лв. Налагането на по-високо, поне според мен, на фона на ниските по подразбиране заплати би довело до обратен ефект – отказ на желаещите да работят тази професия.
Ако отговорните лица помислят в тази насока, съм сигурен, че ще се намерят и други варианти.
Кратко допитване до редовно ползващите масовият транспорт съм сигурен, че ще покаже аналогично с моето мнение. За целта съм направил и отворена петиция „За по-
внимателни шофьори в масовият транспорт във Варна“ намираща се на интернет адрес http://www.peticiq.com/za-otgovorni-vodachi-na-avtobusi-vav-varna , която Ви предлагам да следите.", завършва писмото.
|
Коментари |
15:54ч. 25 Юни 2015 #21  kaka Pena Много от шофьорите ни карат като каруцари. Забиват остро спирачки не изчакват хората да слязат и т.н. ....
00:46ч. 25 Юни 2015 #20  МоРсКи Градския транспорт е най-малкия проблем. По улиците се напълни с олигофрени които не само, че не спазват никакви правила ами са и нахални. Типичен пример са наглите бакшиши от омега такси.
20:56ч. 24 Юни 2015 #19  ivan Мога да ви кажа какви са глобите -40-лева за не спиране на спирка ,говорене по GSM-10-лева и други . С една дума с един курс може да да забравиш за заплата този месец зависи от нарушенията на водача.
18:24ч. 24 Юни 2015 #18  Niko Аз не виждам проблем. 60-70 км/ч е напълно нормална за булевардите във Варна. Друг е въпроса, че никой не се сеща да ги разреши официално.
Може би шофьорите трябва да се наговорят да карат с 45-50 няколко дни за да им светне на КАТ и общинарите, че така не става.
17:28ч. 24 Юни 2015 #17  Vic Rattlehead Трябва си КАТ в града. Правят се всякакви нарушения. Шофирането в града е като битка за оцеляване. Автобусите гонят график. Като шофьор имам най-малко проблеми с тях. Те поне си ползват мигачите.
16:09ч. 24 Юни 2015 #16  Venci_002 Ревяха,искаха модерни пластмаси...Сега пак реват.
15:39ч. 24 Юни 2015 #15  Виктор Общи взето - господина писал писмото вече започва да става зле с главата. До този извод стигнах.
Ми г-не, подайте си молбата и може да Ви направят шеф на транспорта, та да се развихрите...
---
Относно внезапните спирания - дръжте се бе! Задължително трябва да се държите поне на три места: например 2 крака + една ръка, или 2 крака и подпряно дупе... И винаги да сте готови за внезапно спиране.
Относно движението - има разписание и то трябва да се спазва. Щом някъде се забави, другаде трябва да се наваксва.
15:37ч. 24 Юни 2015 #14  ROCKNROLL Явно никой не само не спазва, но и не иска да спазва ограничението за скорост в градски условия, защо просто не го отменят и всеки да си кара с колкото си иска? Но тогава няма да четем през няколко часа за размазани коли, пострадали пътници и блъснати пешеходци и скуката ще е пълна.
14:55ч. 24 Юни 2015 #13  ToshВъпросния човек изпратил писмото явно е на доста силни упойващи вещества (сиреч наркотици). Утре ще изпрати писмо, че е видял велосипед да се движи с 40 км/ч при нормални 15-20. Не мисля, че 60 км/ч е проблем при автобусите! Примерно на един Аспарухов мост който минавам всеки ден въпросният пристрастен господин знае ли какво е тролей/автобус да се движи с 40-50 км/ч ?
Къде изобщо има човек каращ с 50 км/ч било то автобус, тролей, кораб, самолет, мпс, пешеходец, животни ?!
Сега драги ми пристрастен господине си представи целия град с табелки "У" отгоре и каращи с 40-50 км. (каквито са вашите желания) - сам се досетете какъв ще е резултата.
Единствения проблем според мен в грАДСКИЯ транспорт (всичките фирми) са както вече споменаха "слушането на Кондьо и компания", както и примерно днеска в едната посока от новите автобуси има пуснат климатик (вътре е супер), а на връщане пак в новия няма пуснат и беше по-топло и от вънка (сиреч беше аквариум) и всички пътници потни от-до. Както и липсата на умения при някои шофьори при спиране, като натискат педала на спирачката доста по-силно и твърдо от други (и не говоря за някакви спешни/непредвидени ситуации) има шофьори, които карат с 50-70 км/ч и няколко метра преди спирката "скачат" на спирачките и спират прекалено остро.
Но като цяло не смятам, че през ЦЯЛОТО време трябва да карат с 40-50 км/ч.
13:57ч. 24 Юни 2015 #12  Веско Агент Буда му изтърва края и бизнеса открито излезе срещу него,варненското му мекере,вчера идва и се изказва на стадиона употребил алкохол и ни бута гуруто си на преден план и всички му се смяха,престъпници ходят безнаказано,за убито дете дават 4 г затвор,промишлени предприятията затварят или намаляват персонал а вие ядосана ми вменявате колко сте велика и как не ви пука за другите,кой как си изкарва хляба.Ами да сте жива и здрава.
13:52ч. 24 Юни 2015 #11  Веско Драга ядосана,според вас и според многото ревящ тук народ,само вие си вършите съвестно работата.Ами кажете и Вие драга ядосана и обикновените граждани,в коя сфера работите за да дойдем да ви ползваме услугите и да се почувстваме европейци.Аз лично където и да отида,от държавните и общински администрации,до кварталното магазинче,навсякъде има неуредици.Така че вие безгрешните сте или в америка или на Марс.Така че драга ядосана и драги обикновени граждани само с реване не става.А ако питате мен драга ядосана,такъв гражданин с такъв сигнал няма.Вдига се тока,вдига се безработицата,фалират фирми но важното виждате ли е че рейса карал със 60.Благодаря от комунистически парчета,които са ни докарали до тук.
13:04ч. 24 Юни 2015 #10  канна В Транстриумф търсят шофьори и кондуктори - имат обяви в автобусите. Това значи текучество...
В Градски транспорт може да направят нещо за това рязко спиране, наистина! Като начало дръжте се здраво, ако не сте седнали. А това за ниската скорост, няма да стане, защото шофьорите ги гонят за графиците, а в тяхната лента неотклонно се паркира!!!
12:57ч. 24 Юни 2015 #9  qdosanata Драго Vesko, според вас, дали ще пиете кафе или кафеена водичка е все тая, нали е положен труд при направата и на двете!!! Как не разбирате, че докато всеки върши полвинчато работата си, нещата няма да се оправят! Няма нужда ние да си представяме какво е да работиш това или онова -щом си хванал, ще го правиш както трябва!!! Аман от страхливци дето се хващат за първата работа, а после само се оплакват колко им е трудно, ама не напускат, а тормозят всички с лошата си работа!!!
12:54ч. 24 Юни 2015 #8  V-Moris 02 Това което е написал господина по горе е апсолютно правилно и то на 1000% за писмото говоря ако не сте разбрали. Аз също съм шьофор и наистина афтобусите на градски транспорт карат със тази скорост 60-75 дори засичал съм ги няколко пъти дори не мога да ги изпреваря някой път мога да го потвърдя на 1000% че е апсолютно така те си мислят че возят картофи че то картофите ги возят по полека.
12:54ч. 24 Юни 2015 #7  Анонимен Здравейте !И автобусите с номер 13 са много дърти,и са много зле !!!Ужасни са номер 13 ,които са дърти автобуси по тази линия !
11:31ч. 24 Юни 2015 #6  ico Наскоро бях на екскурзия в Прага и отидох да посетя зоологическата градина.Автобуса беше съчленен и в него пътуваха не по-малко от 15 майки с детски колички и съответния брой деца.За по-големите деца нямя да споменавам.Аз съм бивш служител на пътна полиция и Ви уверявам,че среднатах скорост на движение беше не по-малка от 50 км.ч.и никой от пътниците не възропта въпреки,че по завоите страничното ускорение беше значително и доста неприятно.
11:13ч. 24 Юни 2015 #5  Един варненец Водачите на автобуси от градския транспорт са най-натоварените психически – цяла смяна градско шофиране, спазване на график, спиране през 500 метра, неравности по пътя, неправилно паркирани леки коли (особено около завои, автобусни спирки и по трасето) и неспазване на правилата за движение от останалите участници.
Също често пътувам с градския транспорт (обикновено на пресните седалки) и съм на мнение, че автобусните шофьори са сред най-дисциплинираните. А внезапното спиране винаги е поради нарушение на други водачи или пешеходци. Това би станало ясно, ако на някои автобуси бъдат поставени камери, които да записват пътя пред автобуса.
11:12ч. 24 Юни 2015 #4  Веско Уважаеми господин обикновен гражданин,ако не ви харесва да се возите в градския транспорт,не се возете в него,има и други начини за придвижване,ако искате да повишите качеството на услугата,цанете се за шофер.Аман вече от тиради кой от какво не бил доволен.Този така направил оня иначе.Никой не зачита труда на другия.Представял ли си е някой какво значи цял ден да въртиш геврека,по красивите варненски пътища?Като кара бавно,обикновена гражданка реве,че изостава от графика,като кара бързо обикновен гражданин реве за друго.Ами станете необикновени и направете нещо.
10:50ч. 24 Юни 2015 #3  BBB Много по-голям проблем е манталитета на шофьорите управляващи таксита, камиончета на различни фирми за зареждане и естествено голфаджиите, които като видят автобус, сякаш им доставя удоволствие да го засекат или да му отнемат предимство.
10:20ч. 24 Юни 2015 #2  Варна Най добре се движат по трасето от сп.Почивка към Зл.Пясъци, където 80км. са перфектната скорост. Друг е въпроса защо от КАТ преди ~15г. смениха знаците по цялото трасе от 80км, на 60км.
10:15ч. 24 Юни 2015 #1  manuel От написаното по-горе си изваждам извода за Транстриумф. Карат като обезумели със старите еврейски автобуси. Много са зле
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 А1 е първият телеком в България, който предлага пълното портфолио от смартустройства на Apple
Сряда, 16 Април 2025 10:57
• А1 вече предлага пълното портфолио от смартустройства на Apple.
• Потребителите могат да избират от трите най-актуални модела Applе Watch с eSIM – Ultra 2, Series 10 и SE.
• С eSIM потребителите могат...
| |
 |
 Стоп на разхищението на храна!
Вторник, 15 Април 2025 08:39
Сдружение "Асоциация Биомрежа" организира международно обучение в Истанбул по проект FoodWISE.
В периода от 8 до 10 април 2025 г. представители на общините Поморие, Бяла, Балчик, Каварна и Шабла взеха...
| |
 |
 От традиционните вкусове до нестандартните решения – Великден е празник за всеки
Сряда, 16 Април 2025 08:13
Тази година Великден е такъв, какъвто го искаш ти. Защото това не е просто дата в пролетния календар — Великден е настроение, аромат на козунак, смях в търсенето на „бореца“ около кошницата с боядисани...
| |
 |
 ВМС обявиха 42 свободни позиции за матроси
Сряда, 16 Април 2025 19:02
Със заповед на командира на Военноморските сили (ВМС) е разкрита процедура за обявяване на 42 вакантни длъжности за матроси (войници) във военни формирования от Военноморските сили, за приемане на военна...
| |
 |
 Вдигат със 190 млн. лв. бюджета на програмата за компенсация на разходите за ток на небитовите потребители
Сряда, 16 Април 2025 18:47
Министерският съвет увеличи със 190 млн. лв. бюджета на програмата за компенсиране разходите на небитови крайни клиенти за електрическа енергия, която действа от 1 юли 2024 г. до 31 март 2025 г. Така вместо...
| |
 |
 Варна ще е домакин на десетото издание на Българския географски фестивал
Сряда, 16 Април 2025 18:31
На 26 и 27 април Варна ще бъде домакин на десетото издание на Българския географски фестивал – най-голямото събитие, популяризиращо науките за Земята в България. Ежегодният културно-образователен форум...
| |
 |
 Подпомагат общините за закупуване на електромобили за социални услуги
Сряда, 16 Април 2025 18:16
Над 2000 души с увреждания ще имат възможност да се върнат към нормален живот, след като днес Министерският съвет прие Постановление за определяне на условията и реда за предоставяне и финансиране на високотехнологични...
| |
 |
 Обвиниха лекар за смъртта на 15 души в Германия
Сряда, 16 Април 2025 18:03
Лекар е обвинен в убийството на 15 пациенти, получаващи палиативни грижи в Германия, съобщават медиите във федералната република.
40-годишният медик, който е в ареста от август, е обвинен в убийства,...
| |
 |
 Оставиха в ареста двамата обвинени за обира на златни накити във Варна
Сряда, 16 Април 2025 17:51
Задържаха под стража двамата рецидивисти, обвинени за дръзка кражба на злато от магазин в центъра на Варна. По искане на Районната прокуратура съдът определи най-тежката мярка за неотклонение задържане...
| |
 |
 Две трети от ангажиментите на България към ЕС за 2025 г. остават неизпълнени
Сряда, 16 Април 2025 17:39
С Решение на Министерския съвет беше приет доклад за изпълнението на Плана за действие за 2025 година с мерките, произтичащи от членството на България в Европейския съюз, към 31 март 2025 година.
От...
| |
 |
 Без ток във Варна и областта утре ще са...
Сряда, 16 Април 2025 17:26
Поради извършване неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия утре, 17 април, без ток във Варна и областта ще са:
- от 9:00 до 12:00 - гр. Варна - кв. Бриз...
| |
 |
 Пътна полиция с масирани проверки за празниците
Сряда, 16 Април 2025 17:14
Полицията предприема засилени мерки на пътя за Великден. Очаква се голямото пътуване и изтензивният трафик да започнат още в четвъртък следобед. Екипите ще бъдат разположени приоритетно на изходите на...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|