Откриха разлики между храните и напитките в България и Западна Европа (обновена)
Сряда, 28 Юни 2017 09:37Източник: NOVA
Българската агенция за безопасност на храните откри разлики между някои храни и напитки, предлагани и в България, и в някои страни в Западна Европа.
През последните седмици експерти от Агенцията закупиха 31 продукта от магазини у нас, Германия и Австрия.
На различни тестове бяха подложени безалкохолни напитки и плодове сокове, млечни и месни продукти, детски храни и шоколадови изделия.
„Смятам, че има разлики между продуктите, които се продават на българския и на европейския пазар. Важно е да се знае, че сравнителното изследване беше направено на идентични продукти от идентични марки, които се продават под едно и също наименование, както в България, така и в Централна и Западна Европа”, обясни пред NOVA заместник-председателят на Агенцията д-р Любомир Кулински.
„Едни и същи храни са с различни етикети. От 31 продукта, 24 са с идентични етикети, но при 7 продукта има разминаване”, каза още д-р Кулински.
Къде са разликите?
В България една от газираните напитки съдържа фруктозо-глюкозен сироп, а в България - захар.
Натурален сок, продаван в Германия съдържа 100% плодов сок, докато аналогът на този продукт, продаван в България съдържа 97% плодов сок и 3% пулп.
В един от колбасите, продавани на българския пазар има повече вода в сравнение с неговия аналог на немския пазар.
Вредни ли са продуктите, продавани в България?
„Изобщо не говорим за безопасност. Храните са абсолютно безопасни, те дори са коректно етикетирани, въпросът е защо има разлика в етикета на сходни продукти”, подчерта д-р Кулински.
Какво предстои?
Предстои страната ни да уведоми Европейската комисия за резултатите от изследванията.
Допълнение:
Повече подробности и мнението на земеделския министър, прочетете тук.
|
Коментари |
09:38ч. 29 Юни 2017 #27 many Някой да обясни, защо българската захар не е точно захар? Защо б българското ситене има палмово масло и сухо мляко? Защо колбасите ни съдържат менделеевата таблица? Защо плодовете и зеленчуците от България са бъкани с химия? И защо искаха да подменят стандарта за киселото мляко?
23:02ч. 28 Юни 2017 #26 DenisStoyanov В твоя случай, 3% от 1 000 000 продукта са доста спечелени пари :). Хранителните стоки са високо оборотни стоки. Не забравяй това. Същото е с енергото като промени крайната дата за тока на 30-то число. Иначе се начислява 1 лев допълнително само. Но 1.5 милиона абоната по 1 лев на месец прави 1.5 милиона. :)
21:11ч. 28 Юни 2017 #25 Име(nick) Точно!Тези тук една манджа не могат да сготват два пъти с еднакъв състав пък прединтират защо имало 3 % разлика в сок от който има стотици хилчди партиди.В някакво си калпаво проучване от само 31 продукта.
20:34ч. 28 Юни 2017 #24 Teodor Gotchev Да, оказа се че разлика няма! Там където има е в рамките на статистическата грешка - 1-2%.
18:59ч. 28 Юни 2017 #23 Име(nick) Факта че едни 31 продукта от хиляди имат разлика и то с 2-3 процента в състава не е от никакво статистическо значение.Цените се определят от пазара щом още са на тези цени очевидно има и кой да ги купува.
Ако нещо ти е скъпо вземи друго за всяка Нутела има 100 подобни.Никой не те кара да купиваш ако не искаш.
А че нашите предприятия не можаха да се конкурират е ясно на всеки.Като не можеш не го правиш.А искът е запълнен от много други производители.
И да има мита.За един кен Прингълс плащаш 1 паунд тук близо 5 с мита и допълнителни разходи от пренасянето им.
17:01ч. 28 Юни 2017 #22 Nina Име,състоянието ти е неспасяемо!!!!За какви МИТА бълнуваш в ЕС????Говори ти се за стоки от ГЕРМАНИЯ и АВСТРИЯ,които се различават по състав,в смисъл че някои съставки ги НЯМА или е сложена повече вода,значи разходите за производството им са по-ниски!В същото време цената е ПО-ВИСОКА от 20% до 100% в България отколкото в Германия и Австрия!На това ли му казваш „разликите са много малки“?????Слава Богу,че реагираха Словакия,Чехия, Унгария и Полша,защото са видели, как ни мамят западняците и ни продават БОКЛУЦИ и то СКЪПО!Най-накрая и българските власти реагираха и поне засега заявяват,че ще се присъединят към Вишеградската четворка,да си потърсим правата!Западът се държи безогледно и нагло с Източна Европа и трябва да има ответен отговор!Затова ли ни съсипаха родното производство,за да ни тровят с боклуци,че и да ни обират на всичкото отгоре?!ТАРИКАТИ,всичко искат да изсмучат от нас и накрая да ни затрият!После сме били „равнопоставени“ в ЕС…Равнопоставени сме САМО когато си прибират членския внос!
16:28ч. 28 Юни 2017 #21 Име(nick) Разликите са твърде малки и не застрашават живота.Умишлено или не .Храна еднаква навсякъде не съществува.А и не е забележима.
16:27ч. 28 Юни 2017 #20 Име(nick) Използвах кенче защото бутилка е по-скъпа.
А иначе продуктите са или импортирани с високите неоснователна мита или просто хората ги копуват и няма смисъл за производителите да ги намалят.А разликите в храната е неоснователна. Не може всяка партида да е еднаква а и Б-я е малък и беден пазар не винаги е изгодно.
15:32ч. 28 Юни 2017 #19 Nina А за екзотичните плодове....Само един пример ще дам- един ананас във Велкобритания струва един паунд, това са около 2.30 лв. Вижте цената тука, а ние сме географски по-близо до държави,в които вирее ананасът!
15:22ч. 28 Юни 2017 #18 Nina Име,навикът да твърдиш,че черното е бяло постоянно и то при ОЧЕВАДНИ факти,че черното си е черно,някакъв вид пристрастеност ли е?!Ето още от същата статия: „Бяха обследвани 31 продукта от 5 вида категории… 16 от тях има значително по-високи цени, които са в България./Значи от 31 продукта ПОЛОВИНАТА са със значително по-високи цени,а ако се изследват всички,какво ли ще лъсне?!/ „Най-фрапантни са 2 вида детски пюрета. За единият цената е с около 90% по-висока, а другият – 107%. По-високи цени в рамките на диапазон между 20% и 70% наблюдаваме и при млечните продукти, определени сирена и шоколадови продукти от различно естество. Колкото и да е на пръв поглед необяснимо, разликите в цените НЕ СА незначителни.“ Примерът с кенчето кола е нерелевантен!Всичко в кенче е по-скъпо,заради по-високата цена на кенчето от пластмасовата бутилка!
15:12ч. 28 Юни 2017 #17 Pacul "Къде са разликите?
В България една от газираните напитки съдържа фруктозо-глюкозен сироп, а в България - захар."
Нещо няма логика написаното...
15:10ч. 28 Юни 2017 #16 Име(nick) Не е по скъпо тук.Една 500мл кола тук е 1 и 30 може и 1 50 зависи.Там това е цената на кенче от 330мл.
Захарта и сиропа се сменят в зависимост от цената на съставката в страната на завода ако не е забранено едното.
Само директни импорти са скъпи както и географско екзотични плодове но това е и там така.
15:00ч. 28 Юни 2017 #15 Nina Виктор,прочети другата статия в сайта:“ Министър Румен Порожанов: Двойният стандарт при храните у нас и в Западна Европа е факт.“ 16 храни са със значително по-високи цени у нас в сравнение с Австрия и Германия…Обърнете внимание на думата ЗНАЧИТЕЛНО….Хем сме доста по-бедни,хем плащаме повече за храна,а и за ток,вода и т.н.И ДДС за храните ни е най-високо в Европа,че даже и в света!Обобщено дерат ни и чужди, и „свои“!
14:05ч. 28 Юни 2017 #14 Varna Викторе, синът ми е във Великобритания, и там продуктите са по-евтини от Българските... Съвсем няма да ме учуди, ако и в други страни от ЕС положението е същото... Така, че въпроса не е в забогатяването - стрижат ни до голо...
13:48ч. 28 Юни 2017 #13 Виктор Значи прочетете още веднъж: Пише че храните предлагани у нас не са вредни, нещо повече - опаковани са и етикирани коректно, т.е. всичко вложено е написано коректно на етикета.
И не са вредни - подчертавам още веднъж.
Което означава, че производителите променят някои съставки за да получат по ниска цена. За бедния клиент трябва по-ниска цена.
И какъв е извода? Малко неочакван май: За да консумираме същото качество - просто трябва да забогатеем ...
13:14ч. 28 Юни 2017 #12 Nina Сетих се и за тези млека „диетичните“ дето имат примерно 0.1% масленост…То в тях мляко няма. В тях е откривано нишесте и други „полезни“ заместители,но се потресох,когато излезе изследване,че слагали даже малко талк за гъстота и цвят. Всъщност най-големите заблуди са именно с т.нар. „нискокалорични“ храни! За мен такова заблуждаване на хората е престъпление!
13:03ч. 28 Юни 2017 #11 Nina Algor,има кола със захар в България…Няма да коментирам колко е вредна тя и то не само заради подсладителите,но страшното е,че производителят рекламира т.нар. „нискокалорична“ Кола Лайт,която е по-опасната, всъщност подсладителят в нея причинява при редовна употреба затлъстяване,а твърдят,че била „диетична“.За мен това е престъпно заблуждаване на потребителя,с цел печалба и безскрупулно увреждане на здравето на хората!На всичкото отгоре този подсладител те кара да искаш да пиеш още кола…Не я купувам,но мисля,че даже е по-скъпа от колата със захар,а всъщност е направена с доста по-евтин от захарта подсладител.
12:53ч. 28 Юни 2017 #10 algor Най-евтината Кола 2л във Франция е 1,72?, а тук знаете колко е и затова и не е със захар.
12:46ч. 28 Юни 2017 #9 Nina Стевията е растение,билка,която е сладка колкото захарта,но не вдига кръвната захар....
12:45ч. 28 Юни 2017 #8 Nina Виктор,по-добре диабетикът да си сложи малко мед или кафява захар в чая и кафето,отколкото да ползва аспартам или нутрасуит,защото при редовната им употреба те всъщност вдигат захарта и то драстично!После се чудят,защо ползват все по-силен инсулин,а той не действа....Има и Стевия,която е прекрасен заместител на захарта и даже е полезна,но за съжаление все още е страшно скъпа!
12:42ч. 28 Юни 2017 #7 Nina А пък във вафлите и „чистото“ масло какви растителни мазнини има….
12:42ч. 28 Юни 2017 #6 Виктор А пък захарта е абсолютно забранена за диабетиците.
Та кое е по-вредно?
12:38ч. 28 Юни 2017 #5 Nina Колкото до разликите в качеството на стоките,които западняците ни внасят…ДОБРО УТРО!Всъщност първо алармираха поляците 2009г. като откриха първоначално драстични разлики в състава на козметиката-кремове,пасти за зъби и др. След това решиха да изследват и храните и хоп- същите цени обаче съставът различен!“Родните“ управляващи реагират с голямо закъснение и даже изследванията им са доста постни и не показват цялата ужасяваща картинка!
12:38ч. 28 Юни 2017 #4 Nina Правилното изречение трябва да бъде:“ В България една от газираните напитки съдържа фруктозо-глюкозен сироп, а в Германия - захар.”Вече няколко години откакто забраниха в повечето западни държави употребата на подсладители и на глюкозо-фруктозен сироп,защото въпреки жестоката съпротива на производителите на тези отрови,вече е неоспоримо доказано,че са страшно вредни!Захарта се оказа доста по-безвредна от тях,но е по-скъпа!Обърнете внимание ,че напитките в България имат масово тези вредни вещества!Още преди години лекари и учени излязоха с ясно становище,особено за аспартама,че при редовна употреба причинява диабет,затлъстяване,високо кръвно,увреждане на сърдечния мускул и даже тумори в мозъка!А го препоръчват на диабетици и после се чудят защо вече е епидемия от неконтролируем диабет!Има аспартам и нутрасуит даже в бозата,която даваме на децата си!Направете си труда да прочетете дребните букви на етикетите!Интересно,ЗАЩО не казват нищо за аспартама и нутрасуита,които се влагат масово в напитките произведени в България….
12:23ч. 28 Юни 2017 #3 DenisStoyanov Той шоколада своге в Германия е по-евтин от тука, както и доста други неща. Я сравнете като сте почнали праха за пране, защото има много голяма разлика между тия произведени в Англия, Германия и т.н. в сравнение с тия произведени със същата марка в Турция, Украйна и т.н.
11:03ч. 28 Юни 2017 #2 osem.tri.edno Ако надминем Зап.Европа по доходи, ще ни слагат по-скъпи съставки от техните, защото ще сме им вип-пазар:) Дотогава обаче ще гонят понижаване на себестойност. Каквото и да ви разправят, по-добре е да си богат, отколкото беден:)
10:56ч. 28 Юни 2017 #1 rado_nik Те откриха топлата вода. БРАВО! Само не разбрах б България споментата газирана напитка какво съдържа: фруктозо-глюкозен сироп или захар.
И като уведомят Европейската комисия, какво ще се случи? Народа го е казал: кучетата си лаят, кервана си върви.
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
Посланието на буквата К
Петък, 22 Ноември 2024 08:11
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без компромис по отношение на качеството на строителния продукт....
| |
|
Обявиха 3 януари за неучебен във Варна
Петък, 22 Ноември 2024 19:06
Кметът на Варна Благомир Коцев обяви 3 януари, петък, за неучебен ден за всички училища на територията на общината.
Учениците ще се завърнат в класните стаи на 6 януари, понеделник.
Официално обявената...
| |
|
Тръмп номинира Пам Бонди за свой нов избраник за главен прокурор
Петък, 22 Ноември 2024 18:51
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп номинира ветерана прокурор Пам Бонди за свой нов избраник за главен прокурор часове след като Мат Гетц оттегли името си от разглеждане.
Бонди има дългогодишен...
| |
|
Рекламират Варна и курортните комплекси на изложение в Полша
Петък, 22 Ноември 2024 18:37
Община Варна участва в международното изложение International Travel & Tourism Fair, което е едно от най-значимите събития, свързани с туристическата индустрия в Полша. Форумът се провежда от 21 до 23...
| |
|
МОСВ подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“
Петък, 22 Ноември 2024 18:23
Министерство на околната среда и водите подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“. Това стана ясно от думите на зам.-министъра на околната среда и водите Ренета Колева,...
| |
|
Общинска финансова помощ за 35 социално слаби варненци
Петък, 22 Ноември 2024 18:07
Комисията по социални дейности и жилищна политика към Общинския съвет във Варна одобри отпускането на еднократни социални помощи за 35 варненци. Те ще получат между 500 и 1500 лева за покриване на жизнени...
| |
|
Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на МНС за арест на Нетаняху и го покани в Унгария
Петък, 22 Ноември 2024 17:52
Премиерът на Унгария Виктор Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на Международния наказателен съд (МНС) за арест на Бенямин Нетаняху и го покани на посещение в Унгария.
Орбан, чиято страна е ротационен...
| |
|
Военни моряци и ветерани почетоха паметта на флотски герой
Петък, 22 Ноември 2024 17:37
Във Варна днес беше отбелязана 80-та годишнина от гибелта на командира на миночистачен катер мичман II ранг Христо Пишманов.
През есента на 1944 г. младият, току-що произведен предсрочно, флотски офицер...
| |
|
ReBonkers затвори врати за реновация
Петък, 22 Ноември 2024 17:19
Най-голямото независимо културно пространство във Варна, ReBonkers затвори врати за реновация. В следващата година 200 годишният барутен погреб ще бъде реставриран и запазен за бъдещите поколения. Пространство...
| |
|
Премиерът Главчев: Финалното решение за България в Шенген и по суша ще бъде взето на 12 декември
Петък, 22 Ноември 2024 17:05
Финалното решение за приемането на България в Шенген по суша ще бъде взето на 12 декември, на Съвета на министрите на вътрешните работи, засега вървим по план. Тази среща в Будапеща беше, за да покажем...
| |
|
До края на годината обявяват обществената поръчка за новата сграда на МГ във Варна
Петък, 22 Ноември 2024 16:51
Държавата предостави на Община Варна 7,760 кв. м. земя за изграждане на нова учебна база на Математическата гимназия. Вчера в Областна администрация във Варна е бил подписан договорът, обяви във фейсбук...
| |
|
Забраняват износа на лекарство за недоносени деца
Петък, 22 Ноември 2024 16:37
Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде заповед, с която забранява износа на лекарствен продукт за недоносени деца. То се използва за профилактика на сериозни заболявания на долните дихателни...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|