През октомври Франция блокира решението за започване на преговори между Брюксел и Скопие и Тирана. Президентът Еманюел Макрон излезе с идеята, че на някои страни от Западните Балкани, които са кандидати за влизане в ЕС, може да се предложи „стратегическо партньорство“ вместо пълноценно участие в организацията. По неговите думи, ЕС в момента не е готов за ново разширяване и трябва преди това да направи вътрешни реформи.
Неделковски твърди, че това, което е направил Макрон, изхождайки от интересите на френския народ, всъщност е било в полза на македонския, който още на 30 септември 2018 година чрез бойкота на референдума за преименуването на страната в Северна Македония, е доказал, че не иска да влиза нито в НАТО, нито в ЕС.
„Хората, които се интересуват от реалната ситуация в Македония, сред които съм и аз, колкото и нескромно да звучи, отдавна казаха, че Македония никога няма да влезе в ЕС. По-скоро ЕС ще се разпадне. Но има и някаква вероятност да не станем част от НАТО. Както се оказа, една от страните-членки на Северноатлантическия алианс – Испания, няма да може в близко бъдеще да ратифицира договора за влизане на Македония в НАТО заради парламентарната криза. Но на нас НАТО не ни трябва. Мнозинството от македонците смятат, че няма смисъл да се влиза в каквато и да е асоциация, която се основава на неравноправни отношения между участниците в нея и на шантаж. В нашия случай този шантаж бе направен, за да се съгласим да преименуваме страната, да унищожим историята, националната си идентичност и т.н.“, заяви Неделковски.
Експертът припомни, че следващата година в Македония трябва да се проведат парламентарни избори. „Очаквам правителството, което ни постави в такава абсурдна ситуация, да напусне и в парламента да влязат достатъчен брой честни и некорумпирани депутати, които да отменят всички закони, приети против волята на хората“, добави Неделковски. Той отбеляза, че референдумът е най-висшата форма на народна воля и народът на Македония, като бойкотира референдума, показа своето отношение към преименуването на страната и влизането й в Алианса.
Неделковски също подчерта, че освен всички държави-членки, македонският парламент също трябва да ратифицира договора за присъединяването на Македония към Алианса. Ако НАТО не успее да ратифицира този документ преди парламентарните избори в Македония, може да се окаже, че след изборите в македонския парламент ще има различен баланс на силите, продължи той.
„Разбира се, във всяка от двете големи македонски партии има хора, които вярват, че страната им трябва да се присъедини към НАТО. Но повечето граждани на Македония смятат, че не трябва да станем част от престъпния съюз. Във всеки случай, дори ако официално се присъединим към НАТО, както направи Черна гора, против волята на хората, това ще се окаже временно, като всичко, което се прави със сила“, смята Неделковски.
Експертът припомни също, че от друга страна, в държавата, която е „крайъгълен камък на структурата на НАТО“ - САЩ, назрява разбирането, че времето на Северноатлантическия алианс е отминало и че трябва да бъде разпуснато. Междувременно, продължи той, Франция, която поема ръководство в ЕС от Германия, казва, че ЕС трябва да създаде своя собствена армия. „Трябва да се има предвид, че Франция и Германия работят в тясно сътрудничество с Русия, както и с Китай в областта на икономиката. Тук говорим за голяма игра, в която Македония е твърде малка, но сме доволни от всичко, което се случва. Най-важното е гласът на хората да бъде чут, тъй като македонците казват, че не искат в ЕС и НАТО“, каза Неделковски.
Коментирайки инициативата на президента на Сърбия Александър Вучич, свързана със създаването на „малък Шенген“ между Сърбия, Албания и Македония - или по-скоро условията за свободното движение на хора и стоки, експертът допусна, че става въпрос за измама на обществеността на всяка от трите държави.
„Това е инициатива на трима глупаци – единият е Заев (македонският премиер Зоран Заев), вторият – Вучич и третият е Рама (албанският премиер Еди Рама). Какво трябва да получи Македония от „малкия Шенген“? Факт е, че този „малък Шенген“ трябва да предостави на македонците възможност да пътуват само с вътрешни паспорти през територията на Албания и Сърбия. Това не е новина, това е измама. Вече няколко години имаме подходящи споразумения не само с Албания и със Сърбия, но и с Косово, Босна и Херцеговина и Черна гора. Така че това е голяма измама, с помощта на която лидерите на Сърбия и Македония се опитват да избягат от обвинения в предателство на националните интереси, а премиерът на Албания се опитва да скрие пълния провал на своята политика“, обяснява експертът.
Според Миленко Неделковски, сръбският президент Александър Вучич отдавна е решил да „предаде Косово и Метохия“, а премиерът на Македония Зоран Заев вече „даде всичко, което можа, нищо не остана“. Предложената инициатива за създаване на зона на „малък Шенген“ между Албания, Сърбия и Македония според експерти може да се счита за опит за създаване на своеобразна „Балканска федерация“.
„Сърбия официално получава Косово и Метохия - само формално, разбира се, а не фактически. Албания получава „Велика Албания“. Отново губи Македония, която изобщо не получава нищо. Само се съмнявам, че тази инициатива може да бъде приета в Сърбия. Вучич се опитва да прокара идеите си с помощта на руснаци, французи, немци, но седенето на столове няма да доведе до добро. Най-малко искаме съюз с албанците, със сърбите също. Но от друга страна, Сърбия иска да получи достъп до морето, може би виждайки това като един от начините за постигане на целта си. Но това е губеща опция за всички нас. Това е предателство на националните интереси на сърбите в Сърбия и македонците в Македония“, обобщи Миленко Неделковски.