Как "Кабакум" и "Паша дере" се изпариха от картата
Четвъртък, 2 Януари 2014 16:01Източник: в.24 часа
 
Кабакум вече го няма, на негово място е Големият пясък. Преводът на един от най-известните варненски плажове е абсолютно точен. Така реши местният парламент във Варна по предложение на независимия съветник Костадин Костадинов.
Решението бе взето година след като консулът на Анкара в Бургас изпрати писмо, с което изразяваше огорчението си от смяната на имената. Които според него били изконно турски и отразявали обективността на историята. Но дипломатът може да е спокоен, защото буквалният превод и описателното примитивно звучене на Големият пясък направо накъртва на отхвърления оригинал. Все едно Великата мечка да не ти звучи индиански.
Не така стои въпросът с девствения плаж Паша дере. Там новото име е Царски залив и то според вносителя на предложението отразява цялото великолепие на тази защитена местност, на която ще излезе тръбата на “Южен поток”.
За практичните варненци обаче зад политико-културоложкия дим гори друг огън. Гражданите се питат дали не става въпрос за поредното допълнително събиране на такси за нови удостоверения и за опит да се създаде хаос с имотите им. От който да се възползва имотната мафия или някой, който иска да им посегне законно.
“Измамите с недвижими имоти представляват голям обществен проблем за страната. Не може да се предвиди възможни ли са и ще има ли измами, свързани с преименуваните обекти с общинско значение, тъй като лицата, които извършват измами, са много изобретателни и постоянно се усъвършенстват. В действащата в момента нормативна уредба няма достатъчно добри механизми адвокатът, нотариусът или съдията по вписванията да предотвратят измама с недвижим имот при прехвърляне на собственост или вещни права освен по съдебен ред. А физическите и юридическите лица очакват от нас съдействие и защита срещу евентуално неправомерно отчуждаване на собствеността им”, каза пред “24 часа” адвокат Диана Атанасова.
Юристите признават още, че тъй като преименуваните местности са много на брой, ще има затруднения, загуба на средства, време и нерви на собственици на имоти или с адрес в тези местности. Те се съмняват, че решението на съветниците бележките за идентичност на имотите да са безплатни е достатъчно.
“Преди да си получат служебната бележка, засегнатите лица ще бъдат изпратени да си закупят бланка, да си платят дължимите данъци и такси към общината. Това е така, защото издаването на служебна бележка е административна услуга, а тя не се извършва, ако заявителят дължи данъци и такси. Най-вероятно ще се създадат неудобства за гражданите и при издаване и подмяна на документи за самоличност, каквито са лична карта, свидетелство за управление и паспорт”, добави адвокат Атанасова.
Шефът на кадастъра във Варна Кирил Великов пък направо е недоволен от решението за смяна на имената: “Това е недалновиден акт и ще доведе до трудности в работата на администрацията. Ще трябва да се издават удостоверения за идентичност. Има крепостни актове от 120 г., които удостоверяват собственост на имоти в местности със старите имена. И няма как да е безплатно, тъй като услугата с удостоверенията не може да е по-евтина от 10 лв. Всеки имот си има индентификатор и смятам, че такава смяна на имената няма да се осъществи на практика. Представете си да отидете в едно село и да питате къде е местността Ливадите, след като всеки местен жител я знае като Чаира”, заяви той.
Директорът на Археологическия музей проф. Валентин Плетньов също смята, че има недоразумения при смяната на имената, за което се грижеше комисия от краеведи. Джанавара, което означава място на духове, е кръстено на археолозите братя Шкорпил на Шкорпилово и това ще обърква историците, защото там има раннохристиянски останки, на които са посветени трудове. Ще има объркването и заради това, че вече има село Шкорпиловци.
Добре, че Аладжа манастир не е прекръстен на Шарен манастир, защото щеше тотално да се обърка туристическото значение на този исторически обект. Навремето имаше една депутатка от “Атака” Цвета Георгиева, която искаше да прекръстим улици като “Чаталджа”, “Селиолу” и “Халил ефенди”. Тя не беше наясно, че двете са имена на местности, където българските войници са се били геройски и че Халил ефенди е спасил българите във Варна от кланета и гонения при една от руско-турските войни”, коментира проф. Плетньов. Той предположи, че областният управител Иван Великов ще отмени решението на съветниците.
Не е ясно обаче кои от новите имена на местности около Варна са отпреди да дойдат турците. Повечето от промените са около бившите гагаузки села Аксаково и Кичево, които са използвали явно топоними на тюркския език, на който говорят гагаузите.
Забавно е объркването при промяната на смесените имена. Например местността Костадин йолу, която е в село Каменар, сега ще се нарича Костадинов път, Шидерин малкою ще се казва Шидерова стока, явно от уважение към хайдут Сидер. Мера бою ще се нарича Голямата мера, Долаплъ кая става Долапа, а думата е персийска. Камбура, което на алански означава Гърбавия, ще се казва Асфалтова база, в което няма никаква поезия.
Интересна е промяната при Бостан тарла, която става Динена нива, докато Бостанджика се променя на Бостана. Подобна абсурна замяна има при Ташлъ гечит, която приема името Калдъръма” Звучи отново на турски, макар че е възприета от турците от гръцки и означава хубав път. И отново изненада в списъка - Манол чешме става Манолова чешма.
Интересно е как Франга дере приема името Каменарски дол по името на Франгенското плато, което опасва целия град Варна. “Франгенско” означава “френско” и носи името си от френските и италианските войски, които са били разквартирувани в него по време на Кримската война. По ирония на съдбата името на нос Галата, който е срещу платото, може би също е френско, защото едното от имената на галите, които са тръгнали от Мала Азия към Европа, е “галати”. Географските имена обаче може да се променят само с указ на президента.
Новите имена на селищни образувания във Варна ще създадат най-много проблеми на собствениците на имоти. Това са Ментеше, което приема незвучното име Сборяново, Акчелар, която приема безличното име Белица, Балъм дере, което става Дъбов дол и Ваялар, която ще се нарича Връбница. В този случай авторите на преименуването наистина са карали през пръсти, защото това са един вид нови квартали на Варна и за тях не бяха задължителни гористо-дървесните названия.
“Не мога да разбера аргументите на тези, които са против новите имена. И за жалост, в повечето случаи те са българи. Преди 4 г. в Бургас смениха тихо и без проблеми цели 600 турски имена и нямаше никакво объркване на имоти. Ние сменихме само 215 имена и се надава такъв вой. Нищо лошо не стана, когато бяха сменени имената на булеварди като “Ленин”, “Маркс” и “Благоев”, което засягаше 100 000 варненци. Ще кажа, че никой не е сменял името на плажа Кабакум, а само свлачищната територия над него. За местността Паша дере, която е много по-голяма, красива и значима територия, избрахме достойното име Царски залив, обясни за “24 часа” авторът на идеята Костадин Костадинов. Той добави, че в момента в Турция има споразумение между премиера Ердоган и кюрдските партии да бъдат върнати кюрдските имена на градове и местности в Анадола. Каква е разликата, значи в Турция може, а тук - не, попита риторично Костадинов. “Когато преди 135 г. се е наложило от Булгаристан да сменим името на България, едва ли някой се оплаквал, че трябва да си вади нови нотариални актове”, заключи иронично независимият общински съветник.
Припомняме, че областният управител на Варна Иван Великов обжалва на 27 декември в административния съд решението на общинския съвет на града за смяната на 215 турски имена на местности с български.
|
Коментари |
12:08ч. 3 Януари 2014 #17  umerenСаф рида,имената в Австрия и част от Швейцария не са немски.За каква "голяма разлика" говориш?
08:36ч. 3 Януари 2014 #16  биг Тази rumelina Е 100% бръсната гаджалка и като и е много мило за турски имена да си пренесе големия задник в диарбекир.
02:00ч. 3 Януари 2014 #15  Flibanserin Имам да правя есе за журналистика, ще ползвам тази статия като пример за платена журналюгистика. Надявам се да няма проблем от господата продажници от 24 часа.
01:48ч. 3 Януари 2014 #14  dido няма ли кой да усмири коцето костадинов , който не си намери и партия даже .... и това ли са проблемите на града , а не : ужасния вид на улици и тротоари , липса на работа , запуснати хора .... лошото , неадекватно местно управление ?!
22:42ч. 2 Януари 2014 #13  Сафрида Златните на времето беше - УЗУНКУМ.
Дългия пясък.
22:41ч. 2 Януари 2014 #12  Сафрида И повечето са гагаузки названия,не турски.
Разликата е много голяма.
Въпреки всичко,ако няма проблеми с нови документи,защо пък НЕ.
Но значими за варненци наименования не бива да се сменят според мен.
ИИИИ,защо няма референдум ?
22:36ч. 2 Януари 2014 #11  Сафрида Каба = кабарясал.
Пухкав,мек .
Но не и голям.
21:38ч. 2 Януари 2014 #10  WEB men "Каба"-голям,едър! В смисъл-"едър пясък"/а и наистина пясъка там е доста едър-питайте спасителите и...чехкините от 70-те години :)/. Това е името на "вилаета"от сп."Писател" до сп"Журналист".
19:58ч. 2 Януари 2014 #9  pufi И тази статия явно ДПС под притесненията на Областния че ще го изметат утре от поста му Варненци са се принудили да си пуснат платената статия в 24 часа. Е бравос така се прави господин Некадърен Областен Управител.
19:56ч. 2 Януари 2014 #8  pufi Е по добре ли е да не разбираш какво означава КАбакум отколкото да се казва големия плаж, просто и ясно. Въпрос е на време и на поколения да почнат да ползват новите наименования. А за администрацията, айде да не мислим толкова тя така и така не се е преработила че щели да се узорят малко нищо не е.Виж как звучи Царския залив ясно за всеки Българин, а Паша дере нищо друго осевн благозвучие от букви.
18:53ч. 2 Януари 2014 #7  Jannis КАБАКУМ = ГОЛЯМ ПЯСЪК; ние да не сме индианци, точно така звучи...
И само си мисля сега какви нови разрешителни за имотите ще има в Кадастъра...
18:22ч. 2 Януари 2014 #6  batveso Не знам точния превод на Кабакум щото турски не знам, ама да кажеш голям или малък пясък ми се вижда пълна простотия, пясъкът може да бъде едър или дребен.
18:14ч. 2 Януари 2014 #5  WEB men Интересно ,ако областния не беше от ДПС/ или поне ,тяхна подлога/ ,дали изобщо щеше да се заформи този спор!? Крайно вре е да спре да ни управлява една ТУРСКА партия! Някой да е чувал за партия на българите в Турския парламент?
17:08ч. 2 Януари 2014 #4  Equilibrium Valio
Тези български имена няма да останат за никакви деца а за циганите защото след 50 години ще има само такива в Ромелия - новото име на България!
Едва ли пък някой ще си промени говора от Кабакум на Големият пясък, на всичкото отгоре превода е грешен: Каба - Груб и Кум - Пясък, т.е. Грубият пясък !
16:47ч. 2 Януари 2014 #3  Rumelina Тоя шизофреник малоумен що не прекръсти примерно ул."Шопен" на ул."Панчо Владигеров"?Егати глупостите,управляват ни хора,които не се занимават със значимите и важни проблеми на града,разбитите улици,мръсотията,скпаната инфраструктура,а с малоумните си прищевки и идиотщини.Егати некадърниците нагли безхаберни.Визирам именно г-н Костадин Костадинов и останалата пасмина помияри около него,наречени "общински съветници".
16:44ч. 2 Януари 2014 #2  ValioАз съм "ЗА" българските имена. Ако не ние, то нашите деца след време ще свикнат с тях. Колко хора все още викат Дерекьово на с. Константиново? - Не са много, а може би вече никой. Тогава къде е проблема?
16:22ч. 2 Януари 2014 #1  pif Цяла стена от думи, а смисълът от написаното къде е? 21 век, във Варна все още има наименования като "Боклук тарла" и т.н. Чудесно!
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Жителите на Варна, Свищов и Троян са били най-активни в инициативата на Yettel за събиране на стара техника за рециклиране
Четвъртък, 10 Април 2025 15:55
През 2024 г. Yettel е предотвратил попадането на 46 855 кг електронни отпадъци на сметищата в България, отбелязвайки 72% ръст спрямо предходната година. Резултатите са част от програмата на телекома за...
| |
 |
 Във Варна всичко е по-бързо с Kolichka.bg
Четвъртък, 10 Април 2025 13:54
Пролетта във Варна е радостно изживяване – разходка край морето, пейзаж в живи цветове, намигване към лятото и обещание за ново начало. И както природата възкръсва, така и масата ни се преобразява – по-свежа,...
| |
 |
 Варненско розе с отличие от винения мондиал
Сряда, 9 Април 2025 08:11
Тазгодишните награди на световния винен конкурс Concours Mondiale de Bruxelles донесоха гордост на варненското винопроизводство. Сребърен медал в надпреварата получи Sallinas Rosé на Salla Estate...
| |
 |
 Пенсионерка даде 22 хиляди лева на телефонен измамник
Четвъртък, 10 Април 2025 18:38
82-година жена от Русе даде 22 250 лева на телефонен измамник, съобщиха от МВР.
Измамата е станала по познатата схема „пари за операция на близък роднина“. Вчера жената предала парите на непознат мъж....
| |
 |
 Над 5000 датчани посетили Варна миналата година
Четвъртък, 10 Април 2025 18:26
През миналата година Варна е била посетена от 5 500 датски туристи. Тази година се очаква увеличение, стана ясно на среща в Община Варна между посланика на Кралство Дания Флеминг Стендер, кмета на Варна...
| |
 |
 Бърз тест насочва при първи съмнения за инсулт
Сряда, 9 Април 2025 08:25
Инсултът често е наричан „мозъчен удар“ тъй като поразява човека внезапно. Възниква следствие на стеснение или запушване на кръвоносен съд или в резултат на спукване на съд в мозъка с последващ излив на...
| |
 |
 "Прада" купува "Версаче" за 1.38 млрд. долара
Четвъртък, 10 Април 2025 18:14
Модната къща "Прада" постигна споразумение за придобиване на своя конкурент "Версаче" в сделка на стойност 1,36 милиарда долара, съобщи Prada Group.
Сделката ще обедини две от най-разпознаваемите италиански...
| |
 |
 Съюзът на артистите: Министерството на културата превръща България в културната пустиня на Европа
Четвъртък, 10 Април 2025 18:01
С наближаването на първите 100 дни от началото на мандата на редовното правителство, културният сектор продължава да функционира при липса на конкретни насоки и действия от страна на Министерството на...
| |
 |
 Варна ускорява подготовката на ключови проекти за финансиране по Програма „Развитие на регионите“
Четвъртък, 10 Април 2025 17:48
Община Варна засилва готовността си за изпълнение на подадените през месеците февруари и март тази година интегрирани проектни предложения за финансиране по Програма „Развитие на регионите“ (ПРР) 2021-2027...
| |
 |
 Ремонтът на Дунав мост при Русе се изпълнява по график и без спиране на трафика
Четвъртък, 10 Април 2025 17:36
Основният ремонт на Дунав мост при Русе продължава по график в 413-метровия участък в посока Румъния. Завърши монтирането на корнизните панели и коловете за предпазната мрежа в участъка между естакадната...
| |
 |
 Без ток утре във Варна и областта ще бъдат...
Четвъртък, 10 Април 2025 17:23
Утре, 11 април, без ток във Варна и областта ще бъдат...
• 9:00 ч. до 16:00 ч.
гр.Варна, кв. Виница - ул. "Черно море", ул. "Стоян Бацов".
• 9:00 ч. до 13:00 ч.
гр. Варна - Западна промишлена...
| |
 |
 На летище "Анри Коанда" в Букурещ строят терминал от ново поколение
Четвъртък, 10 Април 2025 17:11
Компанията за национални летища в Букурещ стартира обществена поръчка за проектиране на новия пътнически терминал на летище „Анри Коанда“("Отопени"), заедно със свързаната с него летищна инфраструктура....
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|