На 27 януари във Варна ще бъдат разкрити 391 избирателни секции.
4 345 450 гласа „за“ са нужни, за да бъде валиден референдумът, обясни пред БТА Ралица Негенцова, член и говорител на ЦИК.
Съобразно закона, за да бъде валиден референдумът, е необходимо едновременното наличие на две предпоставки: в него да участват поне толкова гласоподаватели, колкото и на последните парламентарни избори. Другото условие е поне половината от тях да отговорят с „да“, обясни Негенцова. Този референдум ще е първият такъв, иницииран от граждани. Досегашните референдуми, макар и четири на брой, са инициирани по друг начин.
Гражданите трябва да знаят, че този референдум се провежда по тяхна инициатива и че това е един инструмент за пряко участие на хората в управлението, в конкретния случай на държавата, каза Негенцова. Организирането, произвеждането и отчитането на резултатите от гласуването са сериозно предизвикателство пред ЦИК, заяви още тя. По думите й в последните 40 години в България не е провеждан референдум и затова е важно ЦИК да осъществи добра обучително-разяснителна кампания, за да запознае гражданите с правата им.
Според нея има интерес на българите в чужбина към участие в референдума. Тя уточни, че ще се гласува в дипломатическите и консулските представителства на Република България.
Пред „Хоризонт“ говорителят на ЦИК Бисер Троянов заяви, че трябва да се достигане поне 20% избирателна активност на референдума за бъдещето на ядрената енергетика, за да се гарантира, че вотът няма да бъде пропилян. Днес стартира разяснителната кампания за общонародното допитване. На 27 януари избирателите ще решават да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на една нова ядрена централа.
Бюлетините са бели
Образецът на бюлетините за гласуване на националния референдум на 27 януари 2013 г. е ясен. Въпросът, който е зададен към гражданите, гласи: „Да се развива ли ядрена енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?“ Гласоподавателите трябва да отговорят с „да“ или „не“ в две квадратчета срещу въпроса. Бюлетините за провеждане на националния референдум са бели.
Кампанията за референдума вече тече. Тя ще приключи в 24 ч. на 25 януари. Следващият ден - 26 януари - е ден за размисъл и в него е забранена всякаква агитация, свързана с референдума, който събра над 700 хиляди подписа в своя подкрепа.
В 36 държави ще може да се гласува
Само в 36 държави, където има български посолства и консулства, могат да гласуват българите, които живеят или пребивават по-дълго в чужбина, на предстоящия референдум, съобщи Дартс нюз. Това става ясно от публикувано решение на ЦИК, което се основава на броя подадени заявления за гласуване от имигрантите, изпратено с писмо до ЦИК от външното министерство.
Местата са значително по-малко спрямо последните парламентарни избори. До 1 януари във всяко място трябваше да бъдат подадени поне 20 заявления от граждани, желаещи да гласуват. Войниците ни в Кабул също няма да гласуват.
Проектът
Какви са програмните срокове за реализиране на проекта? Какво остава да се реализира?
Предходните две правителства в периода 2001–2009 г. работиха за поетапното реализиране на проекта АЕЦ „Белене“. Според договора, сключен между НЕК и „Атомстройекспорт“ (АСЕ) за проектиране, доставка, монтаж и въвеждане в експлоатация, блок 1 на АЕЦ „Белене” би трябвало да заработи през 2013 г., а блок 2 – през 2014 г .
Тези срокове остават неизпълними, след като настоящото правителство в продължение на три години не взимаше решение по въпроса, а през март 2012 г. реши, че АЕЦ „Белене“ няма да се строи.
Факт е, че към средата на 2009 г. проектът „Белене“ разполага с огромна част от необходимите за реализацията му условия, твърдят специалистите, работили по него:
• Подписано договорно споразумение за изграждане на два блока в АЕЦ „Козлодуй” с генералния доставчик „Атомстройекспорт“;
• Разрешително за строеж, издадено от МРРБ;
• Одобрението на ЕУРАТОМ, ЕК и Международната агенция за атомна енергетика;
• Стратегически инвеститор за 49% от собствеността – германската компания RWE;
• Подписано акционерно споразумение със стратегически инвеститор;
• Обособено проектно предприятие в рамките на НЕК;
• Завършен технически проект на 75%;
• Съгласуван на 95% договор за генерален доставчик (инженерингов договор за изпълнение) между НЕК, АСЕ и RWE;
• Поръчано и изготвено оборудване на 25% на база договорното споразумение, подписано с генералния доставчик;
• Подготвена площадка на 65%.
Към този момент е необходимо да се довърши само регистриране на съвместно дружество с RWE, да се ускори одобрението на техническия проект, да се договори инфлационният индекс на инженеринговия договор за изпълнение. Трябваше да бъде извървяна една малка крачка и тези дейности можеше да бъдат приключени до края на 2009 г. Ако проектът бъде продължен, първоначалните срокове за пускане в експлоатация можеха да бъдат спазени, смятат експерти