За 5 години: Децата ни рязко изпростяват
Сряда, 12 Декември 2012 11:05Източник: в.Труд
Децата ни стават все по-неграмотни. Това показва и последното международно проучване за четвъртокласниците - сринали сме се с 8 позиции за 5 г. Данните бяха обявени вчера в Норвегия. България е на 22-ра позиция от 48 държави по четивна грамотност. Една от причините е, че за много от децата майчиният език е различен от българския и те не се справят. Знаем си, че 15-годишните едва кретат на дъното на грамотните, а на националните изпити винаги има дъжд от двойки.
България се е сринала с 8 позиции в международното изследване за грамотност по четене на четвъртокласниците - PIRLS. То се проведе м.г. в 48 държави, а у нас на тестовете се явиха 5261 малчугани. Резултатите бяха обявени официално вчера в Норвегия.
Страната ни обаче е доста над средното ниво - на 22-ра позиция. Но тъй като има държави с еднакъв брой точки, реално сме на 16-а.
На първо място е Хонконг с 571 точки, които са изкарали тамошните малчугани. Следва Русия с 568 точки. Ние имаме 532 точки при среден резултат за PIRLS - 500. На последно място е Мароко с 310 точки. За успокоение на родните ни просветници след нас са държави като Франция, Белгия, Испания, Полша и Словения.
Анализаторите на международното изследване посочват доста нелицеприятни за нас тенденции.
Първата е, че едва 11 на сто от учениците ни успяват да се справят с най-сложните задачи - тези за отличен. Имаме и 7%, които изобщо не са успели да отговорят.
77 на сто решават задачите от теста, които мерят средното ниво на знания.
По тези показатели на първо място е Сингапур, където 24 процента от децата се справят за отличен. Следват ги Русия, Северна Ирландия и Англия. На последно място пак е Мароко, където няма нито един отличник. Изследването обаче показва една друга тенденция - увеличава се броят на децата, които са започнали училище, без да знаят български език, както и броят на училищата, в които преобладават учениците, чиято майчина реч е различна от официалната. По първия показател процентът на децата е 12 на сто и те са показали в четвърти клас среден резултат на теста от 460 точки. Докато децата с български майчин език са изкарали средно 558 точки.
По втория показател - общо в 49 на сто от училищата има различни по големина групи от ученици, за които майчиният език е различен от официалния. Техните резултати са около 490 точки. Другият любопитен извод е, че малчуганите, които са посещавали детска градина, получават с по 50 точки повече от тези, които не са ходили на градини. Ограмотяването в семейната среда също е важно за по-високите резултати.
В училищата, в които над 75% от децата имат ранна грамотност, са изкарали много по-високи резултати не теста, отколкото там, където малчуганите са пуснати без никаква подготовка. Социално-икономическият статус на семействата също има някакво значение за знанията на децата. Например 11 на сто от четвъртокласниците са от икономически силни семейства и техните резултати са 593 точки на теста. На средно икономическо ниво са 71 на сто от децата и те са изкарали 543 точки. Най-бедните са 18% и техните резултати са 466 точки. За знанията на децата обаче много по-решаващи са броят на книгите у дома и образованието на родителите. За съжаление у нас едва 23 на сто от семействата имат над 100 книги в дома си. Но над 55 процента от малчуганите разполагат със собствена стая и интернет.
От всички резултати по различните критерии за мерене на грамотност по четене (тук влизат и уменията да се борави с текст и да се използва информация) излиза, че мерките за ограмотяване на новото поколение не сработват.
Проблемът е, че причините за това са пословично известни, но това не е довело до промяна на ситуацията:
-Последните учебни програми не работят.
-Учителите работят със стари методи, които изискват зубрене
-Незнанието на български език се оказва огромна пречка пред все по-голяма част от подрастващите и расте броят на училищата, в които в една или друга степен етническата среда е различна от българската.
-Планираните мерки за повишаване качеството на образованието ще покажат дали са работещи едва през 2016 г.
Милена Дамянова, зам.-министър на образованието
Учителите не преподават ефективно
- Г-жо Дамянова, кое е повече: ядът, че България е паднала с 8 точки в изследването в сравнение с предния път, или облекчението, че все пак сме над средното ниво?
-Категорично не съм доволна, но не мога да кажа, че съм изненадана. Тенденцията за спад в постиженията и на четвъртокласниците се доказва и в нашите анализи, които започнахме да правим още преди 2 г. В резултат на констатациите предприехме редица мерки като задължителната детска градина за 5-годишните, целодневната организация, осъвременяването на учебните програми, а след тях и на учебниците, за което МОМН беше критикувано не веднъж, но за съжаление те ще дадат своя резултат едва на следващото изследване през 2016 г. Все пак обаче се радвам, че България изпреварва дори държави като Франция и Австрия.
- Защо има срив в знанията на учениците?
- Ако съпоставим резултатите, за страните в класацията се вижда, че при всички, които през 2001 г. са имали високи резултати, има такъв значителен спад. През 2011 г. той е висок дори за държава като Швеция. При нас е по-рязък заради задържането на постиженията през 2006 г.
- Социалната среда не е най-определяща за познанията на децата, показва изследването. Каква е причината за по-ниските резултати?
- Причините са много и комплексни. Те могат да се търсят в трудностите при овладяването на учебното съдържание. Констатираме и тенденция за увеличаване на учениците, за които българският език не е майчин и на училищата със смесен етнически състав на населението или с компактно обособени културно-етнически и езикови общности, в които се говори само на майчин език. У учениците не са изградени умения за работа със задачи с избираем отговор. Отделни учители не използват ефективни форми на преподаване. Наблюдава се и неефективно вътрешно оценяване, не са създадени необходимите условия на учителите за повишаване професионалната квалификация.
- Децата очевидно отказват да четат, а това води до срив в оценките за грамотност. Какво ще направите?
- Всъщност това, което видях от доклада, е много интересно. 85% от децата са мотивирани да четат, а едва 32% имат положително отношение към четенето. Това показва, че проблемът не е у децата. Да, те са мотивирани, но няма как, когато ги караме непрекъснато да възпроизвеждат учебника, да искаме да имат положително отношение към четенето. Целта е да накараме учителите да работят върху такъв тип задачи, които провокират интереса и въображението на децата. Разработихме кампания за четенето. Нещо повече, мащабно изследване в 27 държави показва, че наличието на богата библиотека у дома е толкова важно условие за бъдещото образование на детето, колкото и образованието на родителите.
- Днес родителите се събират на протест срещу вас заради задължителната предучилищна подготовка за 4-годишните. Защо решихте, че държавата ще се грижи по-добре за малките деца от семействата им и отнемате правото на избор на родителите?
- Ние не отнемаме нито правото, нито задълженията на семейството да се грижи за децата си. Ние гарантираме, че всеки родител, който иска да осигури по-добро развитие на детето си, ще го получи. Не разбирам и какво страшно има в думата задължително. Да, задължително е да се погрижим за бъдещето си, а не само да казваме, че в тази или онази страна са по-добре от нас.
Половината от педагозите с нула часа за подготовка
Българските учители имат изключително висок образователен ценз от университет - 67 на сто са магистри. В останалите държави този процент средно е 24 на сто.
У нас обаче педагозите на едва 8 процента от децата отделят на година поне 16 часа за допълнителна професионална подготовка. И тези деца изкарват средно 544 точки на теста. Големият проблем е, че учителите на 54 на сто от малките имат нула часа за квалификация на година.
Повечето от учителите определят учебника като единствен и водещ при преподаването си в час. В анкетите, които самите те са попълнили при международното изследване, са посочили, че не използват или рядко използват странична литература или нови форми на преподаване. Това е в основата на резултатите на друго изследване - учениците са готови да четат, но не им е интересно да усвояват текстовете, които им предлагат учителите.
Повечето от директорите, които също са участвали в изследването, са категорични, че дисциплината и сигурността в училище са на ниво. А почти половината от педагозите, които работят в началните класове, са се похвалили, че са напълно удовлетворени от работата си. Едва 4% отбелязват, че са абсолютно недоволни.
15 точки е е разликата между знанията на момичетата и момчетата в България. Толкова е тя и в Румъния, и в Ирландия. В Колумбия разликата е 1 т., в Италия - 3, а във Франция - 5.
Най-зле е положението по този показател в Саудитска Арабия, където разликата е 54 точки пак в полза на девойките.
На предпоследно място е Оман - разликата там е 40 точки в полза на момиченцата.
98 процента от педагозите използват учебника като основа за урока. За сравнение през 2001 година, когато са били най-добрите ни резултати по четене в това изследване, процентът на учителите, които работят само с учебник, е бил 99. Но 59 на сто от тях са използвали сборници и друга помощна литература в час. Сега този процент е 10.
У нас никой не използва специален софтуер за образователни цели.
5 мерки са взети досега от образователното министерство за подобряване на качеството на обучението.
Това са:
промяна на учебните програми и учебниците;
превръщането на учебниците в помощно средства за преподаване;
бърза квалификация на учителите;
промяна на националния изпит за 4-и клас ;
въвеждане на предучилищно обучение.
|
Коментари |
00:30ч. 13 Декември 2012 #17 Вили За всичко са виновни родителите!
21:42ч. 12 Декември 2012 #16 kokimbo20 Преди 1878г. учителите не са получавали заплата,а са работили съвестно защото са знаели,че бъдещето е в младите.
21:40ч. 12 Декември 2012 #15 kokimbo20 Да,да сигурно. Мога да заявя твърдо,че българските ученици са в пъти по-умни от колегите им от Западна Европа. Това са пълни глупости. Вместо да говорят за учениците,да вземат да видят,премиера,който има изключително беден речник,да не говорим за това,че прави толкова много грешки като говори,че направо ако го видят солунските братя ще се хванат за главата.
18:58ч. 12 Декември 2012 #14 binis Точно за това е добре да има занимания от 4г., да свикне детето на режим, комуникация, да се социализира.Усвояване на знания и умения ще дойдат след това, но то вече ще има база и всичко ще премине по-леко.Правата на родителите никой няма да отнеме.Не може един родител, който не знае името на класния на детето си, да идва в уч-ще и да се кара, претендира, преди да е разбрал защо е поканен за разговор.Но не всички родители са такива.Който иска детето му да успее, той го прави.Хвала на такива хора!Дай, боже, повече такива българи!
17:53ч. 12 Декември 2012 #13 joni12 Прост народ и мангали лесно се управлява
17:44ч. 12 Декември 2012 #12 dido Не може да се разчита само на училището-така е,но я бачкай по 10 часа на ден 6 пъти седмично и после да видим ще имаш ли сили и време и детето си да обучаваш?
Вярно е и че с тези демотивиращо ниски заплати,учителите не си дават много зор.Не може едно ченге със средно образование,да взема повече от един учител,който е висшист.Но в БГ за съжаление е така.Затова и нацията ще продължава да изпростява.
16:18ч. 12 Декември 2012 #11 estena И какво излиза ,че през 2001 г. методите на учителите са били по-ефективни от сега!!!!И как не-събраха се Сульо,Пульо и Мульо да пишат учебници,Програми и да квалифицират учителите и за десет години -драстичен спад!!!!
15:48ч. 12 Декември 2012 #10 marryan Детето ни е в преучилищна група и е на 5 години. Негов съученик е на 6 г. и родителите му пишат домашните. Т.е. букви и цифри, събиране , изваждане до едноцифрени числа. От сега се започва някой друг да пише домашно, при положение, че няма оценки, няма повтаряне на клас... Тъпо, нека детето само да се пробва . Ама на някой не му се занимава с детето в къщи.
14:37ч. 12 Декември 2012 #9 Рамбо Балкански То на българина все някой му е виновен.... Сега са на ред учителите.... Едно се чудя само - защо родителите разчитат само на учителите... Ами образовайте си ги и в къщи... Обикновено недоволни от учителите са хора , които дори не познават почерка на децата си... За възпитанието - същата работа.... Трябва да се проумее ,че училището е допълнение...основното идва от семейството... Аз три деца имам и не мога да кажа лоша дума за учителите им...ама в къщи контрола е безкомпромисен ...
А за изпростяването като цяло ще изрека една българска поговорка... Рибата се вмирисва от главата....
14:36ч. 12 Декември 2012 #8 tyrmyk Те точно това правят - тези, които имат качества отиват в "сивия сектор" или изобщо спират да бъдат учители и изкарват повече пари в други ик. сектори. Липсата на уважение към учителите от страна на държавата, учениците и техните родители води до липса на каквато и да е мотивация да дават на децата повече и повече. Какво може да направи 1 учител, който се сблъсква с петокласник, който системно проваля часовете с лоша дисциплина и арогантно поведение? Да му напише двойки и да го остави да повтаря ли или да гоизгони (забранено в правилника за вътрешния ред)? Нали директорът ще го натисне да "пусне" ученикът, защото иначе ще орежат делегирания бюджет, който и без това е малък. Нали ще цъфне родителското "тяло" (дето мозъкът му е закърнял орган по-близък до мускул...) и може и до побой да се стигне, защото "гениалното" отроче е малтретирано от учителя посредством изпитване...
Каквото сме си посели, това и ще жънем. В края на 19-ти век е било внесено предложение в Народното събрание, заплатите на депутатите да бъдат ВДИГНАТИ до тези на учителите - нека всеки сам да си направи изводите.
13:29ч. 12 Декември 2012 #7 walenzia И стига с тези оправдания с ниската заплата . Като искат повече пари да се преквалифицират .
13:05ч. 12 Декември 2012 #6 adri_nalin Със заплатите, които им дават на учителите е нормално да не се стараят много.
12:39ч. 12 Декември 2012 #5 IOI Това е неволното или волно "отмъщение" на учителите за унизителното положение в което обществото ги е поставило.Когато същото това "общество" разбере,че труда на тези хора е по-важен от този на полицаи,адвокати,зъболекари,съдии и много други,тогава може да има напредък.Докато държавата не докаже с действия,че наистина има нужда от истински учители да ги стимулира,да ги насърчава и да ги толерира,поне колкото един току що завършил полицай сополанко,тогава в образователната система ще се върнат и много от кадърните учители,които сега са в сивия сектор и със сигурност качеството на образование ще стане по-високо.Учителството е дарба и призвание и не всеки е за тази работа!Хубаво си ги говоря аз,но както се казваше в един стар виц-а дано,ама надали....
11:45ч. 12 Декември 2012 #4 МоРсКи А тая чалга им помага за качествената деградация.
11:31ч. 12 Декември 2012 #3 Rino Когато свободата стане Слободия, няма спасение.
"Со кротце, со благо, со малко кютек! ", ама "кютека" го забраниха...
11:30ч. 12 Декември 2012 #2 биг Не само учителите са виновни сегашните деца нямат грам домашно възпитание -каквито родителите такива и децата.На 90% им липсват първите седем години.
11:25ч. 12 Декември 2012 #1 Una Ch. Според мен не само лошата програма е виновна, но и нежеланието и мързела на много от учителите да са в крак с "новите деца". Не ги разбират, не искат да ги разберат, искат само да си вземат залатата в края на месеца. А родителите пък от своя страна са убедени, че не те, а държавата трябва да им отгледа децата. И не дай си Боже на някой да му се наложи да помага на детето си с уроците у дома. Да, родители, това е И ваше задължение! Липсата на време не е оправдание. И всички сме виновни.
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
Посланието на буквата К
Днес, 22 Ноември 2024 08:11
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без компромис по отношение на качеството на строителния продукт....
| |
|
Обявиха 3 януари за неучебен във Варна
Днес, 22 Ноември 2024 19:06
Кметът на Варна Благомир Коцев обяви 3 януари, петък, за неучебен ден за всички училища на територията на общината.
Учениците ще се завърнат в класните стаи на 6 януари, понеделник.
Официално обявената...
| |
|
Тръмп номинира Пам Бонди за свой нов избраник за главен прокурор
Днес, 22 Ноември 2024 18:51
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп номинира ветерана прокурор Пам Бонди за свой нов избраник за главен прокурор часове след като Мат Гетц оттегли името си от разглеждане.
Бонди има дългогодишен...
| |
|
Рекламират Варна и курортните комплекси на изложение в Полша
Днес, 22 Ноември 2024 18:37
Община Варна участва в международното изложение International Travel & Tourism Fair, което е едно от най-значимите събития, свързани с туристическата индустрия в Полша. Форумът се провежда от 21 до 23...
| |
|
МОСВ подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“
Днес, 22 Ноември 2024 18:23
Министерство на околната среда и водите подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“. Това стана ясно от думите на зам.-министъра на околната среда и водите Ренета Колева,...
| |
|
Общинска финансова помощ за 35 социално слаби варненци
Днес, 22 Ноември 2024 18:07
Комисията по социални дейности и жилищна политика към Общинския съвет във Варна одобри отпускането на еднократни социални помощи за 35 варненци. Те ще получат между 500 и 1500 лева за покриване на жизнени...
| |
|
Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на МНС за арест на Нетаняху и го покани в Унгария
Днес, 22 Ноември 2024 17:52
Премиерът на Унгария Виктор Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на Международния наказателен съд (МНС) за арест на Бенямин Нетаняху и го покани на посещение в Унгария.
Орбан, чиято страна е ротационен...
| |
|
Военни моряци и ветерани почетоха паметта на флотски герой
Днес, 22 Ноември 2024 17:37
Във Варна днес беше отбелязана 80-та годишнина от гибелта на командира на миночистачен катер мичман II ранг Христо Пишманов.
През есента на 1944 г. младият, току-що произведен предсрочно, флотски офицер...
| |
|
ReBonkers затвори врати за реновация
Днес, 22 Ноември 2024 17:19
Най-голямото независимо културно пространство във Варна, ReBonkers затвори врати за реновация. В следващата година 200 годишният барутен погреб ще бъде реставриран и запазен за бъдещите поколения. Пространство...
| |
|
Премиерът Главчев: Финалното решение за България в Шенген и по суша ще бъде взето на 12 декември
Днес, 22 Ноември 2024 17:05
Финалното решение за приемането на България в Шенген по суша ще бъде взето на 12 декември, на Съвета на министрите на вътрешните работи, засега вървим по план. Тази среща в Будапеща беше, за да покажем...
| |
|
До края на годината обявяват обществената поръчка за новата сграда на МГ във Варна
Днес, 22 Ноември 2024 16:51
Държавата предостави на Община Варна 7,760 кв. м. земя за изграждане на нова учебна база на Математическата гимназия. Вчера в Областна администрация във Варна е бил подписан договорът, обяви във фейсбук...
| |
|
Забраняват износа на лекарство за недоносени деца
Днес, 22 Ноември 2024 16:37
Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде заповед, с която забранява износа на лекарствен продукт за недоносени деца. То се използва за профилактика на сериозни заболявания на долните дихателни...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|