Болярин откри шифъра на българите
Вторник, 19 Октомври 2010 09:07Източник: Стандарт
В своите изследвания Минчо Бейков отделя голямо място на т.нар. седмолистна розета, намерена при Плиска. Сн.: Moreto.net
 
Историята на един народ започва тогава, когато човекът започва да брои, казва учителят по математика Минчо Бейков от Велико Търново. Преподавателят може да се похвали с това, че е най-добрият математик сред историците и най-добрият историк сред математиците. Повече от 25 години Бейков изследва древни книги и почти изгубени документи. Постепенно прави изумителни открития, а най-голямото от тях е, че българите, които първи са се заселили по нашите земи, не са били само конници и добри войни, но са били наясно и с планетарната наука математика.
"Всъщност историята като наука за миналото на народите и математиката като наука за връзката между числени и геометрични обекти са продукт на човешката мисъл. Реално математиката и историята съществуват заедно, откакто съществува човекът като мислещо същество", казва Бейков.
От изследванията на учителя става ясно, че българите през VII-ХIV век притежават изключително висока ментална култура, която умело прилагат в ежедневието си. Освен това българите от Първото българско царство използвали тайни знаци, с които да криптират правила за строеж на храмове, светилища и други сгради. Доказателствата за това търновецът намира след дълги изследвания върху единствения запазен артефакт, в който се говори за познанията на древните българи. В неголямо съчинение от т. нар. Симеоновски сборник Бейков открива малък пасаж, озаглавен "За количеството и измерваните". Аргументите, които разчита в него, а и в археологически разкопки, доказват, че предците ни са били наясно с геометрията и дори с аритметичната прогресия.
Седмолистната розета
В своите изследвания Минчо Бейков отделя голямо място на т.нар. седмолистна розета, намерена при Плиска. Според него Аспаруховите колобри (жреци, надарени с вселенско познание - б.а.) са намерили формула, с която може обикновен кръг да се раздели на седем равни части. Архитектурните пропорции, които са спазени до най-малка подробност, навеждат на мисълта, че този, който е чертал розетата, е бил наясно с геометрията, сложните изчисления, големината на ъглите и други сложни формули. Според учителя не е случаен и фактът, че розетата е намерена на дъното на водохранилище. Вероятно тя е била захвърлена там нарочно, защото в нея има закодиран ключ към древните познания на първобългарите и техните езически времена.
При изграждането на битовите сгради, дворците, църквите и манастирите средновековните български майстори строители (наричани още соколници, технитари) трябвало да притежават немалко математически знания. Преди да започнат строежа на сградата, те задължително изготвяли предварителен план или макет. Пропорцията на цялата сграда е била вписвана като криптограма в един от основните зидове. Така е и при църквата "Св. 40 мъченици" във Велико Търново. Там в два от страничните зидове на съвсем малка височина от земята древният технитар е закодирал всички размери и пропорции на постройката. Така, ако един ден тя бъде разрушена, нови майстори ще могат да я вдигнат, разчитайки шифъра на прабългарите. Според теорията на търновеца неслучайно строителите зидари са пазели тези пропорции, които след това са предали на розенкройцери и масони. Именно те днес пазят древното знание за поколенията. Формула в "Сказание за буквите"
Но Минчо Бейков отива още по-далеч, като прави математически анализ на "Сказание за буквите" на Константин Костенечки. "Там се говори не само за писмените знаци, но се крие и сложна аритметична прогресия", твърди даскал Бейков. Според него в книжовната школа на патриарх Евтимий във Велико Търново може би е била изучавана и математиката като отделна наука. Връзката между буквите и математическите знаци е много близка и тя е съпътствала ежедневието на древните българи. Не е било възможно да се строят църкви, а да няма архитекти, които да се позовават на точни изчисления. Това учителят е успял да докаже чрез косвени аргументи, открити в различни исторически извори. Трудът му "Математическите познания на българите през VII-ХIV век" е посветен изцяло на способностите на Аспаруховите българи да изчисляват, да боравят с броична система, да криптират и да разкодират тайни знаци, които са били вграждани в храмовете. Учени от световен мащаб са останали учудени от древните знания за математиката в България. Проф. Геза Фехер от Унгария написал следното: "Българите бяха онзи народ, който допринесе най-много за организиране и оформяне на цивилизацията на цяла Източна Европа и въвеждането й в културния свят." Няколко учени от световна величина пък излезли с постулати, че кръгът не може да бъде разделен на седем равни сектора, но нашите прадеди са ги опровергали, доказателство за което е и розетата от Плиска. Така все повече научният свят се доближава до пророчеството на Ванга, която навремето предрече: "Ще се отвори земята и ще се открие кои са българите. Не е вярно, че българите са чергари. Откъдето са минали, държава са оставили и бел град."
|
Коментари |
11:45ч. 21 Октомври 2010 #8  idianata Забавно :))) Тази розета г-н Бейков я е открил или я е построил? Далеч съм от мисълта, че математик като него не знае, че от древноста хората са имали метод за построение на хектагон, чрез въже, колци и дъска (и някой на който да му хлопа дъската в кратуната в правилната посока - твърди се че метода е от древна Елада и да - наистина не може, ако се използва само пергел... ) - знае си човекът ама явно знае също, че за който не знае мноооого лесно може да му набуташ мистика, ванги, розенкройцери. На мен от тая розета ми става ясно, че предшественика ни е бил по-образован от вас днес. Което обаче за съжаление не ме изпълва с гордост - жалко хората са били културни преди преди 1300 години, а днес... Браво и на учителя - разбрал е че от учителстване няма да забогатее, та пробва други методи ...
18:11ч. 20 Октомври 2010 #7  Uilma Браво Вечерница ! Но докато има такива коментатори и критикари като мунчо и индианата нищо хубаво не чакай. Те отричат всичко здраво, смислено и стабилно - и защо ли ???
14:53ч. 20 Октомври 2010 #6  ve4ernica Към ИНДИАНАТА
Мисля че най-напред трябва да прочетете книгата на даскалика Бейков, както вие го наричате, и след това да коментирате подигравателно и настървено. И ако си направите този труд, кой знае пък, следващия коментар да е по различен от този. Не знам как сте чели статията, но СЕДМОЛИСТНАТА РОЗЕТА не ви ли направи впечатление. Световно известни учени излизат с постулати, че кръгът не може да бъде разделен на 7 части, но българите го правят - това е факт и то немаловажен. Това нищо ли не ви говори? Не ви ли накара да изпитате поне малко гордост и да се замислите, дали в книгата му няма и други доказателства.
А що се отнася за миналото - то не утеха, то е основата върху, която трябва в настоящето да градим бъдещето. А всяко градене изисква здрава основа и ние я имаме, но за съжаление не я използваме, докато някои народи го правят и затова вървят напред /япония, китай..../.
11:01ч. 20 Октомври 2010 #5  idianata Не - нужно е само да човек да представи издържана теория, подкрепена с факти - вместо това - куп бръщолевения ... какъвто и академик или професор да беше нямаше да предизвика никакъв ентусиазъм в мен.
По този повод - случайно да си чувал за Димитър Ковачев - учител по биология от Асеновград - събрал най-голямата, да не кажа единствена палеонтологична музейна сбирка в България - не е нито академик, нито професор. Труда му си заслужава поклона, ама нали няма нищо за Ванга или Шифъра на ТРекса - никой не е чувал за него ...
13:40ч. 19 Октомври 2010 #4  lefer5 О неразумни и неграмотни юроде стига сарказъм и плюене по всеки и по всичко. Трябва ли само академици и професори да се занимават с наука. УВАЖАВАЙТЕ труда на хората макар и обикновенни труженици на науката икултурата.
11:58ч. 19 Октомври 2010 #3  idianata Е това вече уби всичко в мен ... Бил открил, че българите били можели да смятат. То голямо откритие... Можели са естествено и познания по математика, геометрия, география и астрономия са имали - как да не са имали - имали са и една от най-развитите държави в Европа. Много неща са имали и са знаели. И после всички тези азбучни истини трябва хуууубаво да ги омешаме с мистицизъм, скрити кодове, масони, розенкройцери и пр. за да възбудим любопитството на селяндура... баба ти Ванга е успял да я набута и нея вътре ... как не е успял да вкара и нещо за Шифъра на Леонардо - ето ти на и идея за следващата публикация на даскалика
10:55ч. 19 Октомври 2010 #2  Uilma Впечатлена съм от статията, че един обикновен учител по математика, благодарение на интересите си към историята и многогодишните си изследвания е направил такива открития за българите. А дали тези открития са признати и популяризирани от компетентните органи, защото това повдига много самочувствието ни като нация.
10:10ч. 19 Октомври 2010 #1  Mu(n)cho Поредната евтина сензация. Като няма перспектива в бъдещето, народа търси утеха в миналото-това е доказана психологическа реакция. Всички народи в Европа са я развили
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Варна посреща елита на спортната гимнастика през май
Днес, 19 Април 2025 12:28
Над 130 състезатели от 29 държави ще пристигнат във Варна за поредното издание на Световната купа по спортна гимнастика, което ще се проведе от 8 до 11 май в Двореца на културата и спорта.
Българската...
| |
 |
 5.7 по Рихтер удари Афганистан и Таджикистан
Днес, 19 Април 2025 11:17
Земетресение с магнитуд 5.7 по скалата Рихтер удари Афганистан и Таджикистан.
Това съобщава Европейско-средиземноморския сеизмологичен център.
Епицентърът на земетресението е регистрирано в района...
| |
 |
 Благодатният огън идва в България от Румъния
Днес, 19 Април 2025 10:52
Благодатният огън ще пристигне тази вечер България. Втора поредна година Българската православна църква в няма да изпрати делегация в Йерусалим за Благодатния огън. Той обаче ще бъде прехвърлен в България...
| |
 |
 Варените боядисани яйца хит на пазара във Варна
Днес, 19 Април 2025 10:28
Варените боядисани яйца са хит в търговската мрежа във Варна. По думите на търговците се продават засилено в последните дни.
По традиция яйцата за Великден се боядисват на Велики четвъртък. Тези, които...
| |
 |
 Русия и Украйна ще разменят по 246 военнопленници днес, САЩ настояват за напредък в преговорите за мир
Днес, 19 Април 2025 09:53
Очаква се днес да се състои нова размяна на военнопленници между Русия и Украйна. По предварителна информация всяка от страните ще освободи по 246 пленени военнослужещи, както и 46 ранени бойци. Размяната...
| |
 |
 Голям район от центъра на Варна без вода от сутринта
Днес, 19 Април 2025 09:09
Авария остави голям район от центъра на Варна без вода от рано сутринта.
Потърпевши са абонатите в карето между между бул. "Хр. Ботев", ул. "Ал. Дякович", ул. "Девня", и ул. "Преслав".
Очаква се водоподаването...
| |
 |
 Безплатен градски транспорт до Катедралата във Варна за Възкресение Христово
Днес, 19 Април 2025 08:36
За удобство на гражданите и гостите на Варна идната нощ - нощта на Възкресение Христово - 19 срещу 20 април 2025 г., ще бъде осигурен безплатен обществен транспорт до и от Катедралния храм в морската столица.
Линия...
| |
 |
 19 април - Денят на велосипеда
Днес, 19 Април 2025 08:17
19 април е Денят на велосипеда. А статистиката е категорична - все повече европейци се качват отново на две колела, отегчени от висенето по спирките на градския транспорт и задръстванията в града.
Този...
| |
 |
 Велика събота е - православният свят очаква Възкресение Христово
Днес, 19 Април 2025 07:50
Днес е Велика събота - последният ден от Страстната седмица. Това е ден на благоговейна тишина.
Обикновено на този ден се пече великденския хляб - символ на христовата плът /днес най-често козунак/,...
| |
 |
 Най-важното от Варна във вчерашния 18 април
Днес, 19 Април 2025 07:22
Изсичат 240 дка гора край Аврен, за да строят ветропарк
Близо 240 декара държавна гора в община Аврен предстои да бъде изсечена, а на нейно място ще бъде изграден ветропарк. След напрегнато заседание,...
| |
 |
 19 април в историята
Днес, 19 Април 2025 06:58
65 г. – разкрит е „Пизоновия заговор“ срещу император Нерон.
548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на Равена Максимиан Равенски.
1332 г. – Състои се сватбата...
| |
 |
 Прогноза за времето - 19 април
Днес, 19 Април 2025 06:37
Над Черноморието облачността ще е по-често значителна, след обяд по южното крайбрежие с валежи от дъжд. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще са между 13° и 16°....
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|