„Малцина са българските кандидати, които трябва да бъдат убеждавани да учат зад граница. Образованието навън отдавна не е лукс, а сериозна заявка за качествено обучение и престижна диплома”, разказва Ирина Христова, координатор на проекта и собственик на най-известния консултант за образование в чужбина- фирма „Интеграл”.
Дали си струва? Мнозина имат поне по един познат или приятел, който вече е в чужбина и с който поддържат връзка със Фейсбук или Скайп. Дали е лесно? Определено не е, но пък е интересно и перспективно. Тези, които се колебаят, трябва да са наясно с новите възможности, пък после да решават.
Изборът: колкото повече толкова повече
Ако досега не сте се замисляли над това, знайте, че колкото повече професионална информация получавате, толкова по-добре ще е за избора на университет. Важно е обаче и откъде я получавате. „Световно образование” от години си партнира с водещи университети и се стреми да предложи в България най-доброто от европейското и световно образование. След дълги години упорита работа, това дава своите резултати и елитните университети, готови да посетят България са множат. Нараства броя и на тези, които искат срещи с ученици в морския град. Това дава възможност за среща и информация „от извора”, за специалностите, за базите, за това как се учат връстниците ви по цял свят и усещането дали българските ученици искат да са част от това.
След присъединяването на България към ЕС, „образователният хоризонт” на българчетата започна да се разширява, а към Германия, Австрия и Франция, се добавиха „недостижими преди” дестинации, като Великобритания, Холандия, Дания и Швеция. През 2006 г. например на Острова са учили по-малко от 200 българчета. Само две години по-късно техният брой надхвърля 800, а през тази година заминават около 1600, близо половината от които по проект „Световно образование”.
„Убедихме се, че няма по-добра информация от тази, която е в личната среща с представител на университета”, коментира още Христова. Едно е да четеш информация от интернет, второ - да ти се разкаже, съвсем различно е да попиташ за всичко, което те интересува лично преди да решиш. Според нея не е лесно да убедиш елитен университет, за който се борят кандидати от цял свят да дойде в малка България за лични срещи с кандидати. „Фактът, че това се случва се дължи на дългогодишната ни работа с партниращите университети и на няколкото поколения добри студенти, които сме изпратили да се учат там”, разказва тя.
Защо топ университети идват в България!?
Сред постиженията на „Световно образование” е фактът, че успява да привлече едни от най-елитните университети в Европа. .
„Световно образование” ще даде възможност за лични срещи на български ученици и семейства с представители на университети в челните класации, сред които Ковънтри, Уебмистър, Портсмут, Есекс и Глеморгън и мн. Др.
Колко струва да си там?
Дори решението на правителството на Великобритания да увеличи между два и три пъти таксите за обучение от тази есен, не успя да охлади ентусиазма на кандидат-студентите от България. Причината се крие в отлично функциониращата държавна система за студентско кредитиране (Student Loan company), която покрива пълната цена на приетите в университетите в Англия и Уелс. Фактът, че не трябва да плащат предварително нито пени, помага на семействата, решили да изпратят детето си да следва на Острова, да осъществят намерението си. Още повече, че кредитът се отпуска при изключително изгодни условия, а изплащането му започва едва след като студентът завърши и започне да работи срещу годишна заплата от 15 000 бр.лири годишно за Великобритания или 6300 бр.лири за България.
За същия период от време броят на избиращите Дания и Швеция също нараства в пъти. Двете скандинавски държави покриват пълната такса за обучение за студенти от ЕС, като нашите младежи могат да се възползват без ограничения от тази привилегия.
Холандия пък, където в момента са обучават над три пъти повече българи в сравнение с 2006-2007 г., е предпочитана заради международната среда, което позволява на българските студенти да не се чувстват изолирани и да се интегрират бързо. Образованието на студентите от ЕС и тук се дотира от държавата, но родителите все пак трябва да заплатят около 1800 евро годишно. Добрата новина е, че в Холандия също има система за кредитиране на студентите, която е достъпна за българите, след като вече са започнали следването си.
Световно образование – повече възможности за обучение зад граница
Всяка година стотици деца заминават да учат в елитните университети в чужбина. Голяма част от тях минават през „Световно образование”.
Международният проект тази година се представя в шест големи града на страната сред които водещо място заема Варна.
Ще се представят водещи университети както от Великобритания, така и от Швейцария, Холандия, Дания, Италия, Испания, Белгия, Австрия и др.
Акцент ще е информацията за ученици в 11 и 12 клас, както и специализираните семинари за родители, които да се подготвят как да напътстват и насочват учениците при избора на страна и университет.
В програматa от специализирани семинари са включени условията за прием, начините за кандидатстване и финансиране на обучението, необходимите езикови сертификати и изисквания при подготовка на мотивационно писмо.
„Световно образование” е най-големият международен образователен проект в България с акцент върху консултациите и предоставянето на директна информация от самите университети. Той дава възможност за безплатни консултации и предварителна ориентация на българските ученици и техните семейства за възможностите да се учи зад граница. Предвид разнообразието от чуждоезикова подготовка, университетът предвижда до всеки представител на западен университет да стои подготвен консултант, който да помага в превода на родителите.
Успехът е въпрос на информация...
Изборът на датите за СВЕТОВНО ОБРАЗОВАНИЕ не е случаен – октомври е моментът, когато кандидат-студентите трябва да съберат и актуализират необходимата информация, за да са готови да осъществят плановете се и то навреме.
Всеки посетител на изложението получава каталог с актуалните такси и срокове за кандидатстване за над 200 университета, както и за стипендиите, достъпни за студентите от България. Родителите и техните деца, посетили изложението, получават и право на безплатна допълнителна консултация в офисите на ИНТЕГРАЛ в цялата страна.
... но не е гарантиран
Тук можете да намерите информация за програмата, както и формата за предварителна регистрация за лични срещи и консултации по време на изложението.
Рекламна публикация