Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

"Ами, провалихте се". Състоянието на центровете за деца е известно още от 2012 г.

Сряда, 4 Декември 2019 15:56
Източник: Свободна Европа   
Статията е публикувана в Свободна Европа, а нейн автор е Надежда Цекулова. Надежда Цекулова е завършила е журналистика в Софийски университет, дълги години работи като журналист с интереси в сферата на здравеопазването, социалната политика и човешките права. Основна част от професионалния ѝ път преминава в програма „Хоризонт“ на Българското национално радио. Има активна дейност за подобряване достъпа до здравеопазване на уязвими групи с фокус върху детското и майчиното здраве. В момента е директор програма „Кампании и комуникации“ в Български хелзинкски комитет.

Митко е 16-годишен, с диагноза аутизъм. Той е един от героите на журналистката от Би Би Си Кейт Блюет в последния ѝ филм за българската система за грижа.

Митко мечтае да се махне от Центъра за настаняване от семеен тип (ЦНСТ), в който живее, защото там всички деца са малки и увредени, и той няма с кого да общува. Не ходи на училище. Понякога е гневен и блъска по стената с камък. Или бие децата. Дори посяга на възпитателката. Понякога седи сам в празната си стая, клати се на леглото и си пее, защото това го успокоява. Липсва му майка му, но тя е в Харманли, а той – в малко селце в Североизточна България – и тя няма пари да отиде да го види.

Началото на реформата в системата за грижа за деца е сварило Митко на шест. През 2010 г. след силен международен натиск е разработена Национална стратегия „Визия за деинституционализацията на децата в Република България“.

Към онзи момент в институции живеят над 7500 деца. Документът поставя ясни основи на подхода за извеждането им: приоритетно създаване на услуги, подкрепящи биологичното семейство; следващи стъпки, придържащи се към осигуряването на семейна среда (при близки или в приемно семейство), неразделяне на братя и сестри и гарантиране на връзка с родителите; извеждане на деца само след съставяне на индивидуален план; настаняване в резидентни услуги (каквито са центровете за настаняване от семеен тип) в краен случай и само до намиране на по-благоприятно решение.

Според така разписаната визия първи в семействата трябва да бъдат настанени децата с увреждания и децата от 0 до 3 години, тъй като са най-уязвими при отглеждане в институции.

Осем години и 260 млн евро по-късно, през 2018 г., около 3600-3700 деца растат в резидентна услуга, а не в семейна среда. Близо 1500 от тях са с увреждания. За сравнение, настанените при приемни родители деца с увреждане са под 180.

Равносметката е тъжна. Още по-тъжна е обаче пълната липса на изненада от нея. Въпреки че вниманието на Би Би Си стана повод всички да се взрем по-внимателно в недъзите на процеса по деинституционализация, за работещите в сферата филмът не съобщава нищо ново.

2012. Годината на първия вестоносец

Само две години след старта на реформата в свое становище Националната мрежа за децата (НМД) алармира, че приемната грижа не се развива достатъчно, администрацията се раздува ненужно, а в някои от пилотно разкритите центрове за настаняване от семеен тип 9-10 деца с увреждания се отглеждат от един-единствен възпитател.

Създават се „реални опасности от замяна на големия тип институции с по-малки“, подчертава НМД през пролетта на 2012 г.

След още две години, през 2014 г., доклад на Българския хелзинкски комитет (БХК) обръща внимание на тенденцията новите „услуги“ да се разкриват в дворовете на старите, големи домове за деца, често в малки населени места и изолирани от външния свят.

Документът алармира също, че деца с множество заболявания и тежки увреждания се местят от дом за медико-социални грижи в ЦНСТ „без да e взета под внимание липсата на гарантиран синхрон между новата социална услуга и 24-часова специализирана здравна помощ и осигуряване на медицинско наблюдение“.

2015. Да отчетем един проект

2015 г. е важна година, поради изтичане на програмния период – България трябва да отчете пред Европейската комисия какво е свършила с предоставените (по данни на УНИЦЕФ) 100 млн. евро по проектите за деинституционализация.

Фондация "Лумос" публикува доклад, в който анализира развитието на деца, преместени от големи институции в център от семеен тип. Изводите сочат, че макар да има известно подобрение във физическото състояние и уменията им, поставените в началото на реформата цели са много далеч от постигане – липса на терапия, изолация и обездвижване лишават децата с увреждания от всякакъв шанс за интеграция, или дори контакт с общността извън дома.

Проектите обаче са формално изпълнени, макар и в последния момент: в последните два месеца на годината са отворени цели 36 нови ЦНСТ. В същата година се провежда първият национален протест на хора с увреждания и техните близки, които настояват за реални услуги и подкрепа в общността.

2016. Правителството не е доволно

През 2016 г. Министерският съвет актуализира плана за действие по Стратегията за деинституционализация от 2010. Документът стъпва на постигнатите резултати и признава, че услугите за подкрепа в семейна среда не са достатъчни, а животът на децата с увреждания остава непроменен.

Поставен е и проблемът на младежите с увреждания, които с навършване на пълнолетие губят малкото услуги, до които имат достъп. Изследване на Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца към Новия български университет допълва картината година по-късно, опитвайки се да прогнозира бъдещето: „За децата и младежите с увреждания от ЦНСТ и защитени жилища сякаш няма никаква перспектива, различна от преместване в друга услуга или дом за възрастни.“

Липсата на перспектива обаче изглежда като по-малкото зло, след като 2018 г. започва с разкритие за системно насилие в ЦНСТ за деца и младежи с увреждания в Габрово, станал известен като дом „Хризантема“. Прокуратурата приключва разследването на случая с констатацията, че няма доказателства за насилие над деца. Мониторинг на БХК в същия период в центрове от семеен тип обаче открива „примери за почти 24-часова физическа фиксация, медикаментозна имобилизация и изолация без наблюдение“.

2019. Годината, която отвори цяла пропаст

Ноември 2019 г. е месецът, в който вицепремиерът Томислав Дончев определи деинституционализацията като един от най-чистите примери за провеждане на реформа в България - според високите световни стандарти с оценка на нуждите и с адекватно планиране. А след това Би Би Си излъчи филм за „Забравените деца на България“...

Но голямата пропаст между реалност и представи за нея зейна още по-рано. Например, когато хиляди излязоха на протест срещу Националната стратегия за детето, без да са я чели. Когато депутат поиска неправителственият сектор да бъде отстранен от предоставянето на социални услуги, без ни най-малко да е наясно какво може да предложи държавата в замяна; пък и без да го интересува. Когато Европейската комисия беше дадена на съд, заради това, че години наред е давала пари за строеж на „центрове“, без да провери какво се случва с хората в тях.

2019 беше и годината, в която една американска организация и една английска журналистка дойдоха, за да ни посочат с пръст здрави деца, настанени сред тежко увредени и оставени без никакъв контакт със средата им и биологичното семейство; болни деца, лишени от медицинско наблюдение и каквато и да било терапия; измъчени възпитателки, обгрижващи сами по 10-12 деца и младежи с увреждания без обучение, без подкрепа от специалисти и срещу минимална заплата. И да ни кажат „Това ли са ви новите услуги? Ами, провалили сте се“.

А по пътя към този провал са изхарчени най-малко 260 млн евро финансиране от ЕС и Световната банка.

Обидно и болезнено е да признаем, че през цялото време сме знаели какво точно става. Наличието и на позитивни примери не е повод за гордост, нито пък е достатъчно за отмиване на срама и гузната съвест, защото изоставените, забравените, „складираните“ (по израза на Кейт Блюет) все още се измерват в хиляди.

А защо стана така – вероятно, защото всички ние, като общество, създало съответстващите на възможностите и представите му институции – толкова си можем*.

* Изразът „те толкова си могат“ доби популярност, след като през 2007 г., след филма за дома в с. Могилино, тогавашният социален министър Емилия Масларова го употреби по адрес на децата с увреждания.

Коментари
09:14ч. 5 Декември 2019 #5
tatyana1
Много е трогателно да плачем за горките деца, обаче:
1) Децата в институции, особено увредените, са тези, които биологичните семейства НЕ ИСКАТ.
2) Хората, които се занимават целодневно с тези увредени деца, обикновено са такива, които не биха могли да си намерят друга работа. Трудно, тежко, натоварващо и зле платено. Вие бихте ли се заели с такова нещо? Аз- твърдо не.
Така че, да спрем със сълзи и сополи и да погледнем реално. Има ли по- добро решение? Според мен- засега не.
18:42ч. 4 Декември 2019 #4
Име(nick)
Той бе освободен след изпълняване на присъда.Присъда за самозащита типично по български.
Иначе институти които да ги гледат няма как да има.Хората с увреждания са саложени в българското съзнание като проблеми нещо за премахване и дискриминиране.Както Виктор показа че прави. И нямат приоритет в бюджета.Системата е на място но няма нужните финанси както повечето добри системи в държавата.
18:41ч. 4 Декември 2019 #3
Някойси
В момента е директор програма „Кампании и комуникации“ в Български хелзинкски комитет.
Всичко е ясно
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Безплатен паркинг за Black Weekend в Grand Mall
Днес, 28 Ноември 2024 08:03
Три дни на ударни оферти дават летящия старт на предколедното пазаруване в Grand Mall. От 29 ноември до 1 декември в кампанията Black Weekend се включват повечето от магазините, които правят Grand Mall...
Black Weekend дни на SMEG в "Интерсервиз Узунови": - 15% Отстъпкa на всички налични уреди
Днес, 28 Ноември 2024 16:00
Интерсервиз Узунови АД вече повече от 15 години е единственият официален вносител и дистрибутор на Smeg за България. Италианската компания, която залага на максимално внимание върху качеството на продуктите,...
Предоставиха общински имоти за безвъзмездно ползване от социални центрове
Днес, 28 Ноември 2024 17:33
Помещения в ДКЦ 3 да бъдат предоставени за безвъзмездно право на ползване от „SOS – семейства в риск“ за срок от 5 години. Това реши Общинският съвет във Варна на днешното си заседание, предаде репортер...
Илон Мъск публикува имената на държавни служители, които иска да съкрати
Днес, 28 Ноември 2024 17:19
Когато новоизбраният президент Доналд Тръмп каза, че Илон Мъск и Вивек Рамасвами ще препоръчат големи съкращения на федералното правителство в неговата администрация , много държавни служители знаеха,...
Без ток във Варна и областта утре ще са...
Днес, 28 Ноември 2024 17:05
Поради извършване неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия утре, 29 ноември, без ток във Варна и областта ще са: - от 13:00 до 16:30 - гр. Варна - м-ст Панорама,...
Полиция влиза в столичните молове
Днес, 28 Ноември 2024 16:50
Засилена охрана в района на големите търговски обекти осигурява Столичната дирекция на МВР във връзка с предстоящите Коледни и Новогодишни празници. Целта на превантивната мярка е недопускане извършването...
След едночасов дебат: Общински съвет отпусна 1.7 млн. лева на „Градски транспорт“
Днес, 28 Ноември 2024 16:38
След едночасов дебат Общинският съвет във Варна реши да отпусне 1.7 млн. лева на „Градски транспорт“, с които дружеството да покрие разходи по кредит, предаде репортер на Moreto.net. Зам.-кметът Христо...
Констатираха огнище на шарка по овцете в сливенско село
Днес, 28 Ноември 2024 16:25
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) констатира първично възникнало огнище на шарка по дребните преживни животни в село Желю войвода, област Сливен. Заболяването е установено в животновъден...
Извърлиха Даниел Лорер от "Продължаваме промяната"
Днес, 28 Ноември 2024 16:09
Даниел Лорер е изключен от "Продължаваме промяната" и всички нейни органи. Това съобщи Кирил Петков с публикация във Facebook. След днешното гласуване за председател на Народното събрание, „Продължаваме...
Екипът на варненска детска градина украси два етажа в общината (снимки)
Днес, 28 Ноември 2024 15:46
Екипът на Детска градина 40 „Детски свят“ в кв. „Владислав Варненчик“ украси със своя уникална коледна визия два етажа в сградата на Община Варна. В навечерието на едни от най-светлите и обичани български...
Народното събрание отново не избра председател
Днес, 28 Ноември 2024 15:35
Безуспешно приключи и седмият опит за избор на председател на Народното събрание. До балотаж и този път достигнаха кандидатът на ГЕРБ-СДС Рая Назарян и номинацията на ИТН Силви Кирилов. Назарян събра...
Мотопедист стреля по пътни полицаи при опит да го спрат
Днес, 28 Ноември 2024 15:21
65-годишен водач на мотопед бе задържан, след като стреля с пистолет по пътни полицаи в Плевенско, информират от МВР. Вчера, малко след 15 часа, на третокласен път от Долна Митрополия в посока с. Победа,...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Рекламирай ТУК
Сметка за вода Обяви Варна
Гаражни врати Промо Хибриден бойлер
Матраци и легла Работа с немски
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.5 + 0.6
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook