Това са 15-а и 16-а бъбречна трансплантация в Александровска болница от началото на годината. Първите две присаждания станаха в малките часове на 1 януари. Донорът отново бе подаден от болницата във Велико Търново - 25-годишен младеж, изпаднал в мозъчна смърт след масивен инсулт. Тогава уролозите присадиха бъбреците на 33-годишна жена от Видинско и 53-годишен мъж от Благоевградския регион. Вчерашните трансплантации стартираха между 11,30 ч и 12,30 ч, всяка от тях продължи около 3 часа. Едното присаждане мина под ръководството на проф. Чавдар Славов, а другото - на проф. Петър Панчев. Експлантацията на бъбреците станала в болница "Лозенец", където черният дроб на починалото момиче бе трансплантиран на 5-месечно бебе. Белият дроб пък ще бъде присаден на пациент в Австрия. Дълбок човешки поклон пред родителите, които въпреки мъката си дариха органите на рожбата си и спасиха 4 живота, коментира Иван Димитров, секретар на Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания.
Нежните органи трябва да бъдат присадени до 24-тия час, ние успяхме да извършим операциите два-три часа, преди да изтече срокът, обясни проф. Панчев. Причината за забавянето е, че някои от кандидат-реципиентите били от провинцията и било необходимо време, за да пристигнат в болницата. На всеки пациент била направена кръстосана проба за съвместимост, така нареченото крос мач изследване, което отнело 4 часа.
Присъдените бъбреци са започнали да функционират в новите тела, обясниха лекарите. Едва след месец обаче ще отмине опасността от остро отхвърляне на чуждия орган, обясни проф. Панчев. Причината е, че имунната система реагира и се опитва да отхвърли чуждото тяло. Затова на оперираните се преливат имуносупресиращи лекарства, които неутрализират отхвърлянето. В същото време обаче прясно трансплантираните трябва да се пазят от инфекции. Спасените мъже ще трябва да пият имуносупресиращи хапове до края на живота си. Те им се осигуряват безплатно от здравното министерство. За жалост ведомството направи промени и вече плаща по-евтини лекарства, по този начин принуждава трансплантираните да променят схемите с поддържащи лекарства, коментира Иван Димитров от Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания. Той допълни, че ведомството не е дало обещаните 10 млн. лв. за закупуването на нови апарати за хемодиализа.
Разследват дали е ранена в гонка
Едно кръгче с колата на приятел завърши фатално за Александрина Савова. 18-годишното момиче от Павликени се качила само за да се повози на аудито на 20-годишния Иван Славков. Двамата не били гаджета. Колата летяла с бясна скорост по прав участък между Павликени и село Стамболово, когато станала тежката катастрофа, довела до смъртта на Алекс. Според хора от Павликени, а и според една от версиите на полицията, се разследва дали аудито не се е състезавало с друг автомобил на правия участък. Така или иначе, на същото място в произшествието има участник още един автомобил, в който обаче пострадали няма. Шофьорът на аудито също е невредим. Александрина влиза в болницата във Велико Търново след инцидента заради счупен крак и травма на главата. Според шефа на болницата - д-р Даниел Илиев, раната й не била видима и затова усложненията дошли няколко дни по-късно. Чак на втория ден са се появили затруднения в дишането, най-вероятно причинени от оток на мозъка, в резултат на който най-вероятно са се притиснали важни центрове на мозъчната кора. Тогава настъпва и мозъчната смърт на Александрина. Д-р Илиев каза, че ситуацията е изключително тежка и трагична, но е безкрайно благодарен на родителите, които са взели трудното решение детето им да стане донор.
Донори дали шанс на 60 българи
Д-р Георги Димитров е новият национален консултант по трансплантации, научи "Стандарт". Той пое поста от доц. Вилиян Платиканов. Д-р Димитров е дългогодишен координатор по донорство в Пловдив. Занапред пред него ще стои нелеката задача да подобрява системата, така че да има все повече трансплантации у нас.
Общо 831 са българите, които чакат за присаждане на орган. Най-много - 777, са нуждаещите се от нов бъбрек, 29 чакат за сърце, а 25 за черен дроб. През тази година у нас е имало 11 трупни донора. Благодарение на съгласието на близките им да се използват техните органи над 60 души са получили шанс за нов живот.
80 нашенци чакат операция в чужбина
Над 80 молби са постъпили до момента във Фонда за трансплантации в чужбина, научи "Стандарт". От тях Общественият съвет е разгледал около 30 и е одобрил по-малко от десет. Изпратен за лечение до момента с пари на фонда пък е само един пациент. Причината за малкия брой на одобрените молби е, че по преценката на лекарите в съвета повечето нуждаещи се можели да се оперират и у нас. Според правилника на фонда право за лечение в чужбина получават само тези хора, чиито трансплантации не могат да се осъществят у нас по технически причини, а не заради липсата на органи. Основният проблем на чакащите обаче е точно липсата на органи. Разглеждането на голяма част от останалите молби пък става по-бавно, защото пациентите невинаги подавали накуп всички документи, които се изискват от тях. Пълният набор с нужните документи е качен на сайта на здравното министерство в рубриката Донорство и трансплантация.