Грешките при диагноза и лечение растат, но всички си мълчим
Петък, 16 Септември 2011 10:10Източник: в.24 часа
от ПРОФ. Д-Р АЛЕКСАНДЪР ЧИРКОВ
Най-блестящият неврохирург в началото на XX век - проф. Харви Къшинг, оценен талант още през 1886 г. като млад хирург в Балтимор (откритата от него болест по-късно е наречена болестта на Къшинг), ни завещава прекрасен пример за т.нар. днес добра лекарска практика.
През 1912 г. той подробно описва в книга всички направени от него грешки както в диагностиката, така и при лечението напациентите. Наред със своите Къшинг описва и грешките, на които е бил свидетел, направени от негови колеги.
Това първо самопризнание на великия неврохирург, който получава професура в Харвард след дълги години работа в Бостън, се посреща твърде критично от американските лекари. Години по-късно обаче колегите му се съгласяват напълно с него.
Няма нищо ново под слънцето - наскоро статия в сериозното немско списание "Шпигел" анализира прекаленото много грешки и излишни медицински процедури, които се правят в Германия, Европа, както и в Америка, които често водят до фатални изходи за пациентите.
Публикацията изнесе сериозни статистически проучвания на националните институти (у нас и въобще на Балканите такава статистика никой не си позволява да прави), че са починали повече от 42 000 пациенти поради направени грешки в диагнозата и лечението им.
Една от причините е, че лекарите, за съжаление, спират да събират познания - да четат медицински журнали и да публикуват клинични и експериментални изследвания. Те отделят все по-малко време да разговарят задълбочено с пациентите при поставяне на диагноза.
Над 90% диагностиката им се базира на апаратни и лабораторни изследвания, без да се запознаят при задълбочен разговор с пациента с неговите оплаквания, психическо състояние и страдания. Апаратурата и лабораторните резултати не поставят диагноза, те са само в помощ на медицинската мисловна култура на лекаря.
Тест за познанията на лекарите - от джипита до университетските професори, показа отчайващи резултати в Германия миналата година - 85% от тях не го бяха преминали.
У нас резултатите от такъв тест вероятно ще бъдат още по-шокиращи. Затова не би трябвало да се поощрява този начин на лечение и от държавата. А сега заради грешен пиар висши държавници ходят от болница на болница да откриват нови апаратури. Това, простете, в Западна Европа няма да го направи дори и портиер в здравното министерство. Вярно, модерна апаратура ни е необходима, но само тя не е в състояние да лекува. За нея трябват подготвени и квалифицирани специалисти.
И докато преди това не се свали правилната анамнеза на пациента и не се прецени дали трябва да се използва тази процедура, или не, всичко може да бъде за сметка на здравето, а често и на живота му.
Ами дори лабораторният тест за ранно разпознаване на рак на простатата (PSA) не е вече сигнификантен и се отхвърля дори от самия му откривател преди 40 години Ричард Аблин.
Какво се случва сега у нас? В последните години благодарение на медиите се открехна една врата към реалната действителност на медицинските структури, работата на личните лекари и лекарите в университетските болници.
След завършването на медицинското си образование едва ли някой се грижи за продължаващото обучение на медицинските кадри - сестри и лекари, с което трябва да се осигури едно хуманно и високо- професионално здравно обслужване.
От моите наблюдения и разговори през последните 25 години, откакто съм се върнал да работя в България, мога категорично да кажа, че здравеопазването в нашата страна за съжаление е на изключително ниско равнище
Преди около 10 години държавният департамент на САЩ ме натовари със задачата да изградя структурите у нас за т. нар. постоянно продължаващо образование на медицинския ни персонал (continuing medical education) след дипломирането им.
При строг надзор от тяхна страна ни спонсорираха с 3 милиона щатски долара, за да стартираме този процес. През периода от 1998 до 2001 година започнахме програмата с голям ентусиазъм съвместно с Министерството на здравеопазването.
Но ентусиазмът е до време. Оказа се, че въпреки добрия старт и поставените основи в България нещата трудно стават. И резултатът сега е налице - ситуацията в здравеопазването у нас е изключително неприятна. Малко са лекарите, които след детайлен разговор с пациента и близките му ще се консултират с колеги, добри специалисти, за да се върви към правилната диагноза и лечение.
При мен идват на консултация пациенти с изписани медикаменти, които взаимно се изключват, а броят им е често от 15 до 20. Тяхната продължителна употреба води до тежки увреждания на черния дроб, бъбреците и мозъчната функция.
Много често при прегледи на пациенти лекарите се задоволяват с това, което са написали техни колеги от предишни консултации, без сами да преценят кой е най-добрият път за лечение.
Това щеше да е невъзможно, ако имаше създадена лекарска камара у нас.
От 20 години се опитвам да убедя, че в името на човешкото здраве трябва да се изгради такава камара. Тя ще има грижата за постоянното и продължаващо следдипломно обучение на лекарите, ще помага за изграждането на институции, които да са независими от Министерството на здравеопазването и от правителството, но по тяхна молба ще контролира качеството и сигурността на медицинското обслужване в болниците и в диагностичните центрове.
В нейните комисии за контрол на качеството и сигурността трябва да има представители и на пациентските организации, както и представители на здравната комисия в парламента.
Една от задачите на лекарската камара е да организира семинари на водещи специалисти от Европа и Америка, а на всеки 4 години да подновява сертификатите на медицинските сестри и лекарите чрез тестове, както е в другите западноевропейски страни.
Имаме ли добри кадри - ще имаме и добро здравеопазване, дори и да нямаме много средства за луксозни болници. Друга мисловна култура в това отношение граничи с мошеничество, лакомия и сребролюбие.
В следващата статия проф. Чирков ще напише кои са най-честите и фатални грешки в българската медицина, като започне от своите
|
Коментари |
21:35ч. 19 Септември 2011 #13 ohoh И аз не те харесвам ама ще духаш супата
12:49ч. 17 Септември 2011 #12 Rosito ДО ANTSI
Така не се говори.Щом си взел обрзование в БГ.щом си учил държавна поръчка медицина без пари или още по-лошо с НАШИ ПАРИ, щом работиш в държавна болница а не в болницата на баща ти,ще се държиш подобаващо и ще лекуваш както трябва,защото и заплатата ти е плащаме ние !!!Да не отидеш ти там където ни пращаш нас и не ти ,а ние да чакаме да ни пишеш-на колко км от болницата си,по колко часа работиш,колко ти е наема и т.н.да видим до къде ще ти стигнат многото 3000Е ЗА КОИТО си мечтаете.а дето ше бъдете господин НИКОЙ,това отделно,щом си българин в Европа си все едно циганин,нищо че си лекар !!!!
07:53ч. 17 Септември 2011 #11 gleda4 Абе не мога да разбера кой от какво е недоволен-в случая пак от лекарите. Като не ви харесва сиренето-не го купувайте. Като не ви харесват БГ лекарите-не ходете при тях. Хващайте самолета и отидете в Италия, Израел, свят голям. И после пишете какво сте получили и колко ви е струвало.
23:39ч. 16 Септември 2011 #10 merypoup Преди по-малко от месец станах пряк свидетел как се лекува без ясна представа какво точно. Заради болка в главата приеха дъщеря ми в болница с диагноза мозъчен оток. Натъпкаха я (както се изрази по-късно личната лекарка) с "хард" антибиотици. При положение, че лежахме в инфекциозна болница излязохме с епикриза "мозъчен оток следствие нелокализирана инфекция"... всички виждаха, че гърлото й е червено, но никой не си направи труда да потърси причината там. Излязохме от болницата с обриви от предполагам силните дози лекарства. От там нататък си платих за посявка на гърлото. Установи се проблема и наново трябваше да се пие друг антибиотик. Заради ненормалната диагноза мозъчен оток взехме направление и за невролог. Останах изумена от това което той написа в амбулаторния лист, като диагноза..."според епикриза, мозъчен оток"... сякаш няма лично мнение. Изписа някакви лекарства и каза да отидем след 10 дни пък тогава ако има оплаквания дъщеря ми ще мислим за скенер. Едното от лекарствата се оказа антидепресант. Теглих една майна на лекаря и хвърлих лекарството в боклука. Записах час за ЯМР. Платих 260 лв. И най-накрая се установи, че мозъчен оток изобщо не е имало. Дъщеря ми беше "лекувана" грешно с три силни антибиотика в големи дози. За малко и антидепресантите да беше изпила. И всичко за този дето духа. Като опитна мишка.
17:43ч. 16 Септември 2011 #9 Rosito ohoh,много ви боли вас докторите като ви настъпят по *мазола*,но *говедата*както ни наричаш взехме нещо да се усещаме,затова спешния център *Св.АНА*остана без лекари,щото ви е страх от лекарски грешки в спешната помощ и от поледващ медиен натиск,а също и от страна на пациенските организации.Затова искате закон за закрила в парламента,защото и бой почнахте да ядете.На народа му писна от вашата алчност и некомпетентност.Образовайте се,учете,бъдете милосърдни,а не да ходите м–у болничните легла като *снежинки! с белите престилки и златните ланци погнусени от повръщаното и памперсите!!!
15:52ч. 16 Септември 2011 #8 DJ Bobo Много точно поставена "диагноза" на родното ни здравеопазване.Вече няма от старото поколение доктори, които цял живот се стремяха да са в крак с медицината. Библиотеката на моя баща е с над 2000 тома, които някой ден и да подаря на Медицинския институт, не знам дали някой ще чете.
15:29ч. 16 Септември 2011 #7 Султанка Във Варна има един Бошнаков,който наскоро предложи да ми смени колянната става,въпреки,че все още нямало нужда!Ади де!
14:56ч. 16 Септември 2011 #6 ohoh Ще плащате ще пииете не една а две шепи лекарства и ще ближите краката на докторите Ще им плащате за всяка консултация дори за това че са се допрели до вас Иначе ходете при ветеринарите но ите взимат пари за преглед на говеда
14:28ч. 16 Септември 2011 #5 Fredi Браво!!! Най-накрая някой от тях да го признае публично и хубавичко да обясни причините за това подобие на "диагностициране" и "лечение". Остана само да беше поразказал и за връзките на всички лекари с разни фармацевтични разпространители и бонусите (във всякакви форми) които получават за предписването на конкретните лекарства - и картинката щеше наистина да е пълна!
Да сме живи и здрави всички и да не дава господ да им попадаме в некомпетентните алчни ръчички!
11:33ч. 16 Септември 2011 #4 cetus Практиката у нас е ужасяваща. Отиваш на лекар с някакви оплаквания и тутакси ти се изписват една шепа хапове - по един за всяко оплакване плюс още няколко за цвят. През курса на "лечение" единственото, което се постига, е замаскиране на симптомите и увреждане на бъбреците, сърцето и черния дроб с голяма доза отрови. В резултат се появяват нови оплаквания и едва тогава "лекарят" се опитва да ти постави диагноза, в зависимост от която ти изписва нови хапове. Само че диагнозата, вярна или не, е на базата на нови оплаквания, които са комбинация от старите плюс предизвиканите от хаповете, които си пил. Здравето, разбира се, се влошава все повече, и ако нямаш късмет да попаднеш случайно на съвестен специалист, работата отива на зле. И чак като вече си на умирачка, се решават да ти пуснат изследвания и да те видят на някакъв скенер, барем се види нещо на него. Ако дотогава не си си отишъл от "естествена смърт".
Положението е страшно. И на всичкото отгоре сме рекетирани от държавата да плащаме всеки месец за това.
11:33ч. 16 Септември 2011 #3 Касови апарати По-скоро лекарите гледат как да ни направят куп безсмислени изслдвания и как да ни вземат парите, Това са нашите лекари сега
11:26ч. 16 Септември 2011 #2 varnenec v poveche Поздравявам проф. Чирков, за смелостта да признае своите и чуждите грешки, както и да посочи причините за тях. Всеки ден, мои близки и познати се сблъскват с такива търговци и тяхното некомпетентно "лечение". Дано някой наистина помиосли над думите на този доказал се специалист и предприеме мерки, защото рано или късно, оставяйки нещата така, ще се решат, но с цената на много жертви.
Лекари, спомнете си клетвата на Хипократ. Опитайте се да не вредите, щом не можете да помогнете. тогава, ще намерите и подкрепата на обществото, а грешките, те са неизбежни, и ние го знаем.
10:55ч. 16 Септември 2011 #1 ГРАЖДАНИН Еврика! Най- росле някой да признае, че медицината ни е на изключително ниско ниво.Защото замислете се за лекарите, които ни лекуват от кое поколение са? От ерата, когато медицина следваха единици избрани по линия на БКП и ТКЗС - деца на заслужили функционери, но далеч не най-умните и кадърните.Ами ограничения като бройка прием не доведе ли недостиг на лекари и медицински персонал респ. липса на конкуренция в бранша.Затова лекарите сега буквално колят и убиват пациентите си.Ако числото 45 000 починали пациенти от лекарски грешки е вярно, че то това си е необявена война.
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
Посланието на буквата К
Петък, 22 Ноември 2024 08:11
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без компромис по отношение на качеството на строителния продукт....
| |
|
Обявиха 3 януари за неучебен във Варна
Петък, 22 Ноември 2024 19:06
Кметът на Варна Благомир Коцев обяви 3 януари, петък, за неучебен ден за всички училища на територията на общината.
Учениците ще се завърнат в класните стаи на 6 януари, понеделник.
Официално обявената...
| |
|
Тръмп номинира Пам Бонди за свой нов избраник за главен прокурор
Петък, 22 Ноември 2024 18:51
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп номинира ветерана прокурор Пам Бонди за свой нов избраник за главен прокурор часове след като Мат Гетц оттегли името си от разглеждане.
Бонди има дългогодишен...
| |
|
Рекламират Варна и курортните комплекси на изложение в Полша
Петък, 22 Ноември 2024 18:37
Община Варна участва в международното изложение International Travel & Tourism Fair, което е едно от най-значимите събития, свързани с туристическата индустрия в Полша. Форумът се провежда от 21 до 23...
| |
|
МОСВ подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“
Петък, 22 Ноември 2024 18:23
Министерство на околната среда и водите подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“. Това стана ясно от думите на зам.-министъра на околната среда и водите Ренета Колева,...
| |
|
Общинска финансова помощ за 35 социално слаби варненци
Петък, 22 Ноември 2024 18:07
Комисията по социални дейности и жилищна политика към Общинския съвет във Варна одобри отпускането на еднократни социални помощи за 35 варненци. Те ще получат между 500 и 1500 лева за покриване на жизнени...
| |
|
Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на МНС за арест на Нетаняху и го покани в Унгария
Петък, 22 Ноември 2024 17:52
Премиерът на Унгария Виктор Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на Международния наказателен съд (МНС) за арест на Бенямин Нетаняху и го покани на посещение в Унгария.
Орбан, чиято страна е ротационен...
| |
|
Военни моряци и ветерани почетоха паметта на флотски герой
Петък, 22 Ноември 2024 17:37
Във Варна днес беше отбелязана 80-та годишнина от гибелта на командира на миночистачен катер мичман II ранг Христо Пишманов.
През есента на 1944 г. младият, току-що произведен предсрочно, флотски офицер...
| |
|
ReBonkers затвори врати за реновация
Петък, 22 Ноември 2024 17:19
Най-голямото независимо културно пространство във Варна, ReBonkers затвори врати за реновация. В следващата година 200 годишният барутен погреб ще бъде реставриран и запазен за бъдещите поколения. Пространство...
| |
|
Премиерът Главчев: Финалното решение за България в Шенген и по суша ще бъде взето на 12 декември
Петък, 22 Ноември 2024 17:05
Финалното решение за приемането на България в Шенген по суша ще бъде взето на 12 декември, на Съвета на министрите на вътрешните работи, засега вървим по план. Тази среща в Будапеща беше, за да покажем...
| |
|
До края на годината обявяват обществената поръчка за новата сграда на МГ във Варна
Петък, 22 Ноември 2024 16:51
Държавата предостави на Община Варна 7,760 кв. м. земя за изграждане на нова учебна база на Математическата гимназия. Вчера в Областна администрация във Варна е бил подписан договорът, обяви във фейсбук...
| |
|
Забраняват износа на лекарство за недоносени деца
Петък, 22 Ноември 2024 16:37
Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде заповед, с която забранява износа на лекарствен продукт за недоносени деца. То се използва за профилактика на сериозни заболявания на долните дихателни...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|