Регистрация
booked.net Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Грешките при диагноза и лечение растат, но всички си мълчим

Петък, 16 Септември 2011 10:10
Източник: в.24 часа   
Сн.: в.24 часа
от ПРОФ. Д-Р АЛЕКСАНДЪР ЧИРКОВ

Най-блестящият неврохирург в началото на XX век - проф. Харви Къшинг, оценен талант още през 1886 г. като млад хирург в Балтимор (откритата от него болест по-късно е наречена болестта на Къшинг), ни завещава прекрасен пример за т.нар. днес добра лекарска практика.

През 1912 г. той подробно описва в книга всички направени от него грешки както в диагностиката, така и при лечението напациентите. Наред със своите Къшинг описва и грешките, на които е бил свидетел, направени от негови колеги.

Това първо самопризнание на великия неврохирург, който получава професура в Харвард след дълги години работа в Бостън, се посреща твърде критично от американските лекари. Години по-късно обаче колегите му се съгласяват напълно с него.

Няма нищо ново под слънцето - наскоро статия в сериозното немско списание "Шпигел" анализира прекаленото много грешки и излишни медицински процедури, които се правят в Германия, Европа, както и в Америка, които често водят до фатални изходи за пациентите.

Публикацията изнесе сериозни статистически проучвания на националните институти (у нас и въобще на Балканите такава статистика никой не си позволява да прави), че са починали повече от 42 000 пациенти поради направени грешки в диагнозата и лечението им.

Една от причините е, че лекарите, за съжаление, спират да събират познания - да четат медицински журнали и да публикуват клинични и експериментални изследвания. Те отделят все по-малко време да разговарят задълбочено с пациентите при поставяне на диагноза.

Над 90% диагностиката им се базира на апаратни и лабораторни изследвания, без да се запознаят при задълбочен разговор с пациента с неговите оплаквания, психическо състояние и страдания. Апаратурата и лабораторните резултати не поставят диагноза, те са само в помощ на медицинската мисловна култура на лекаря.

Тест за познанията на лекарите - от джипита до университетските професори, показа отчайващи резултати в Германия миналата година - 85% от тях не го бяха преминали.

У нас резултатите от такъв тест вероятно ще бъдат още по-шокиращи. Затова не би трябвало да се поощрява този начин на лечение и от държавата. А сега заради грешен пиар висши държавници ходят от болница на болница да откриват нови апаратури. Това, простете, в Западна Европа няма да го направи дори и портиер в здравното министерство. Вярно, модерна апаратура ни е необходима, но само тя не е в състояние да лекува. За нея трябват подготвени и квалифицирани специалисти.

И докато преди това не се свали правилната анамнеза на пациента и не се прецени дали трябва да се използва тази процедура, или не, всичко може да бъде за сметка на здравето, а често и на живота му.

Ами дори лабораторният тест за ранно разпознаване на рак на простатата (PSA) не е вече сигнификантен и се отхвърля дори от самия му откривател преди 40 години Ричард Аблин.

Какво се случва сега у нас? В последните години благодарение на медиите се открехна една врата към реалната действителност на медицинските структури, работата на личните лекари и лекарите в университетските болници.

След завършването на медицинското си образование едва ли някой се грижи за продължаващото обучение на медицинските кадри - сестри и лекари, с което трябва да се осигури едно хуманно и високо- професионално здравно обслужване.

От моите наблюдения и разговори през последните 25 години, откакто съм се върнал да работя в България, мога категорично да кажа, че здравеопазването в нашата страна за съжаление е на изключително ниско равнище

Преди около 10 години държавният департамент на САЩ ме натовари със задачата да изградя структурите у нас за т. нар. постоянно продължаващо образование на медицинския ни персонал (continuing medical education) след дипломирането им.

При строг надзор от тяхна страна ни спонсорираха с 3 милиона щатски долара, за да стартираме този процес. През периода от 1998 до 2001 година започнахме програмата с голям ентусиазъм съвместно с Министерството на здравеопазването.

Но ентусиазмът е до време. Оказа се, че въпреки добрия старт и поставените основи в България нещата трудно стават. И резултатът сега е налице - ситуацията в здравеопазването у нас е изключително неприятна. Малко са лекарите, които след детайлен разговор с пациента и близките му ще се консултират с колеги, добри специалисти, за да се върви към правилната диагноза и лечение.

При мен идват на консултация пациенти с изписани медикаменти, които взаимно се изключват, а броят им е често от 15 до 20. Тяхната продължителна употреба води до тежки увреждания на черния дроб, бъбреците и мозъчната функция.

Много често при прегледи на пациенти лекарите се задоволяват с това, което са написали техни колеги от предишни консултации, без сами да преценят кой е най-добрият път за лечение.

Това щеше да е невъзможно, ако имаше създадена лекарска камара у нас.

От 20 години се опитвам да убедя, че в името на човешкото здраве трябва да се изгради такава камара. Тя ще има грижата за постоянното и продължаващо следдипломно обучение на лекарите, ще помага за изграждането на институции, които да са независими от Министерството на здравеопазването и от правителството, но по тяхна молба ще контролира качеството и сигурността на медицинското обслужване в болниците и в диагностичните центрове.

В нейните комисии за контрол на качеството и сигурността трябва да има представители и на пациентските организации, както и представители на здравната комисия в парламента.

Една от задачите на лекарската камара е да организира семинари на водещи специалисти от Европа и Америка, а на всеки 4 години да подновява сертификатите на медицинските сестри и лекарите чрез тестове, както е в другите западноевропейски страни.

Имаме ли добри кадри - ще имаме и добро здравеопазване, дори и да нямаме много средства за луксозни болници. Друга мисловна култура в това отношение граничи с мошеничество, лакомия и сребролюбие.

В следващата статия проф. Чирков ще напише кои са най-честите и фатални грешки в българската медицина, като започне от своите

Коментари
21:35ч. 19 Септември 2011 #13
ohoh
И аз не те харесвам ама ще духаш супата
12:49ч. 17 Септември 2011 #12
Rosito
ДО ANTSI
Така не се говори.Щом си взел обрзование в БГ.щом си учил държавна поръчка медицина без пари или още по-лошо с НАШИ ПАРИ, щом работиш в държавна болница а не в болницата на баща ти,ще се държиш подобаващо и ще лекуваш както трябва,защото и заплатата ти е плащаме ние !!!Да не отидеш ти там където ни пращаш нас и не ти ,а ние да чакаме да ни пишеш-на колко км от болницата си,по колко часа работиш,колко ти е наема и т.н.да видим до къде ще ти стигнат многото 3000Е ЗА КОИТО си мечтаете.а дето ше бъдете господин НИКОЙ,това отделно,щом си българин в Европа си все едно циганин,нищо че си лекар !!!!
07:53ч. 17 Септември 2011 #11
gleda4
Абе не мога да разбера кой от какво е недоволен-в случая пак от лекарите. Като не ви харесва сиренето-не го купувайте. Като не ви харесват БГ лекарите-не ходете при тях. Хващайте самолета и отидете в Италия, Израел, свят голям. И после пишете какво сте получили и колко ви е струвало.
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Варна в епохата на социализма: Строителство, архитектура и нов облик
Четвъртък, 3 Април 2025 12:53
След Освобождението Варна променя чувствително своя облик и приближава визията си съществено до тази на западните европейски градове. Само няколко десетилетия по-късно морската столица претърпява още едно...
Kolichka.bg увеличава капацитета си за доставки във Варна
Днес, 4 Април 2025 08:11
Онлайн супермаркетът Kolichka.bg обяви увеличаване на капацитета си за доставки във Варна и региона. Компанията добавя нови специализирани автомобили към автопарка си, за да отговори на постоянно увеличаващия...
А1 България проучва приложенията на 6G технологиите за устойчивостта като част от ЕС проекта 6G-VERSUS
Четвъртък, 3 Април 2025 12:29
Официално стартира работата по съфинансираната от ЕС инициатива 6G-VERSUS, която изследва възможностите на мрежите от шесто поколение. А1 е част от консорциума, включващ 34 партньори от бизнеса и академичните...
Коста Стоянов: Законопроектът за енергията от ВЕИ е лобистки и ще унищожи българската земя
Днес, 4 Април 2025 11:40
Партия „Възраждане“ разкритикува приетия на първо четене Законопроект за енергията от възобновяеми източници (ВЕИ), заявявайки, че той ще доведе до унищожаване на българската земеделска земя. На брифинг...
Президентът Радев: Светът трябва да се освободи от самозаблудата, че мирът може да бъде гарантиран за сметка на някой друг
Днес, 4 Април 2025 11:22
София прие третата среща на високо равнище в рамките на инициативата „Процес Акаба за Балканите“, съпредседателствана от България и Йордания. Форумът събра държавни лидери и представители на близо 30 делегации...
Възобновяват работата по проекта за тунел под Шипка
Днес, 4 Април 2025 11:07
Проектът за изграждане на тунел под Шипка ще бъде рестартиран, обяви вицепремиерът Томислав Дончев в рамките на парламентарния блиц-контрол. Той отговори на въпрос на депутата Халил Летифов от "ДПС - Ново...
Топлофикационните дружества в страната искат драстично повишаване на цените от 1 юли
Днес, 4 Април 2025 10:59
Цените на топлоенергията в България може да се повишат драстично от 1 юли, ако бъдат одобрени предложенията на топлофикационните дружества, подадени в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР)....
Община Варна обяви конкурс за началник на отдел „Обща канцелария“
Днес, 4 Април 2025 10:33
Община Варна обяви конкурс за заемане на длъжността началник на отдел „Обща канцелария“ към дирекция „Канцелария на кмета“. Кандидатите трябва да отговарят на минималните и специфични изисквания за позицията,...
Недостиг на 30 000 медицински сестри застрашава здравната система
Днес, 4 Април 2025 10:16
Около 30 000 медицински сестри не достигат в българската здравна система, което поставя сектора в сериозен риск. Това заяви пред БНР доц. Камелия Богданова, ръководител на Катедрата по здравни грижи към...
Петролът продължи да поевтинява в азиатската търговия след новите американски мита
Днес, 4 Април 2025 10:02
Котировките на петрола продължават да спадат в ранната азиатска търговия, след като новите всеобхватни мита върху вноса в САЩ, обявени от президента Доналд Тръмп, повдигнаха опасения за глобалната икономика,...
Община Варна стана член на Мрежата на балканските градове B40
Днес, 4 Април 2025 09:48
Община Варна официално се присъедини към Мрежата на балканските градове B40, която обединява местните власти в региона с цел насърчаване на сътрудничеството, устойчивото развитие и иновациите. Решението...
Георгиева: Новите американски мита „очевидно представляват значителен риск за глобалните перспективи“
Днес, 4 Април 2025 09:35
Новите американски мита „очевидно представляват значителен риск за глобалните перспективи“. Това заяви управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева. Тя призова...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Врати Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.8 + 1.5
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook